Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Arch Coal (-7 %) zahajuje letošek ztrátou. Chystá se ale vydělat na blízkém obratu trhu s uhlím

Arch Coal (-7 %) zahajuje letošek ztrátou. Chystá se ale vydělat na blízkém obratu trhu s uhlím

23.04.2013 14:50, aktualizováno: 23.4. 15:52

Aktualizováno

Jeden z největších těžařů uhlí na světě, americký Arch Coal (4,55 USD, -6,95%), vykázal za první čtvrtletí letošního roku čistou ztrátu 70 milionů dolarů, zatímco loni za celý rok prodělal 77 milionů dolarů a v 1Q12 byl ještě v mírném zisku 1,2 mil. USD. Ztráta po očištění o jednorázové položky ale dosáhla 72 milionů dolarů, což po přepočtu na akcii znamená 34 centů, tedy o cent horší výsledek než čekali analytici v průzkumu agentury Bloomberg. Titul sice v premarketu rozšiřoval včerejší zisky a věřil zřejmě plánům představenstva na využití letošního růstového obratu na trhu s uhlím, po otevření ale padá až o 7 procent.

Meziroční srovnání výsledků Arch Coal nevyznívá zrovna příznivě ani v případě tržeb. Ty za první tři měsíce letošního roku dosáhly 825,5 milionu dolarů, zatímco za první kvartál loňského roku to ještě byla více než miliard dolarů (1,04 mld. USD). To bylo zklamání také pro trh, který dle agentury Bloomberg počítal s tržbami na úrovni 917,3 milionů dolarů.

Generální ředitel Arch Coal John W. Eaves se ale v doprovodném komentáři k výsledkům za první kvartál snažil obrátit pozornost investorů od šedi posledních účetních období těžaře. „Navzdory nepříznivým podmínkám na globálním trhu s uhlím, které převládaly v posledních 18 měsících, jsme prosadili silné řízení v oblasti nákladů a omezujeme kapitálové výdaje a odliv hotovosti v této spodní části tržního cyklu,“ uvedl Eaves a zopakoval svou víru v pozitivní vyhlídky Arch Coal do budoucna. „Až se cyklus trhu obrátí, věříme, že naše nízká úroveň provozních nákladů přinese silnou tvorbu hotovosti a hodnoty pro naše akcionáře,“ dodal.

Lepšící se vyhlídky pro trh s uhlím

Za celý loňský rok Arch Coal prodělal 77 milionů dolarů, tedy jen asi o dva centy na akcii více než v prvním čtvrtletí letošního roku. Celkové tržby těžaře dosáhly 4,2 miliardy dolarů při prodaných 141 milionech tun uhlí, zatímco o rok dříve byl výsledek na úrovni tržeb 4,3 miliardy dolarů při prodaných 155 milionech tun uhlí. „Při pohledu kupředu vidíme náznaky odrazu trhu s uhlím ode dna v druhé polovině roku 2013,“ uvedl John W. Eaves v únoru po výsledcích za rok 2012. Dodal, že vede podnikání firmy tak, aby byla schopna profitovat z obratu, až k němu dojde.

Tento trend Eaves potvrdil také dnes, když přislíbil soustředit se při dalším vedení Arch Coal na tyto tři klíčové priority: „snížení kapitálových výdajů, omezení nákladů a důkladnou správu pracovního kapitálu a financí“. Konkrétně potom na důkaz svých slibů snížil výhled pro kapitálové výdaje za rok 2013 o 30 milionů dolarů na 300-330 milionů dolarů. Loni kapitálové výdaje těžaře přitom dosáhly 395 milionů dolarů.

Dnes poskytnutý výhled Arch Coal pro trh s uhlím zní pozitivně. „Pozitivní katalyzátory, jako je normalizace počasí a vysoké ceny konkurenčních paliv zlepšují výhled trhu s energetickým uhlím ve Spojených státech, který je co do objemu naším nejvýznamnějším trhem,“ uvedl dnes Eaves a dodal, že věří, že tyto trendy letos povedou ke snížení nahromaděných zásob uhlí a vytvoření stabilnějšího trhu s uhlím v USA.

„Celosvětově potom věříme, že na trhu s ocelárenským a energetickým uhlí aktuálně dochází ke stabilizaci a očekáváme jeho pozvolné zotavování v průběhu zbytku letošního roku,“ uvedl John W. Eaves v širším výhled. Akcie Arch Coal, které včera uzamkly více než 2% zisky po jeho slovech v premarketu přidávaly další více než 2 procenta až na rovných 5 dolarů. Po otevření Wall Street ale převládly horší výsledky, které poslaly titul až o 7 procent níže na denní dno 4,51 USD.

(Zdroj: Arch Coal, Bloomberg, MarketWatch)


Čtěte více:

Arch Coal přes horší výsledky za kvartál mluví o blížícím se obratu na trhu s uhlím. Akcie ale padají
05.02.2013 14:14
Jeden z největších těžařů uhlí na světě, americký Arch Coal, vykázal z...
NWR - S&P snižuje rating kvůli „velmi slabým“ výsledkům. Proti cenám uhlí prý nepomohou ani škrty
01.03.2013 8:50
„Těžební společnost NWR měla za loňský poslední kvartál velmi slabé vý...
Nad těžaři uhlí v CEE visí dlouhý stín, varuje KBC a radí prodat je všechny včetně NWR
09.04.2013 19:42
Analytici KBC Securities dnes začali s pokrýváním uhelného sektoru stř...
NWR po provozních číslech a nových cenách ruší celoroční cíle. Akcie až -12 % na nové dno
18.04.2013 8:18
„Těžké tržní podmínky měly negativní dopad na provozní výkonnost v let...
NWR zřejmě sníží celoroční plány a propadne se do hlubších ztrát (komentář k provozním ukazatelům a indikaci cen)
18.04.2013 9:59
Společnost NWR (53,6 CZK, -8,69%) dnes před začátkem obchodování zveře...
Šéf JSW: Půjdeme po zásobách uhlí včetně Debienska NWR. Výsledky překvapíme
22.04.2013 12:13
Polská těžební společnost JSW, jednička v produkci koksovatelného uhlí...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.05.2025
6:21FX Strategie: Příměří na ose USA-Čína spustilo vybírání zisků, deeskalace je dobrá zpráva pro korunu  
12.05.2025
20:38Spojené státy i Čína razantně sníží vzájemně uvalená cla a na 90 dnů přeruší výběr u většiny z nich
17:10Překvapivě nízká cena za riziko a variace na „r – g“
17:09Americké akcie letí vzhůru  
16:37Fiala: Dopis žádající odklad podpisu smlouvy na Dukovany nebyl stanoviskem EK
15:21Euforie na trhu může být předčasná, varují analytici Morgan Stanley
15:15Řecké ekonomice se daří. První záchranný balíček splatí o 10 let dříve
14:04Týdenní výhled: Trhy slaví „příměří“ v obchodní válce. Inflace a maloobchod naznačí dopad cel  
12:29Trump míří na vysoké ceny léků v USA. Farmaceutické akcie padají pod náporem nejistoty
11:45Investoři hází za hlavu obavy z cel, futures slibují rally na Wall Street  
11:27TESLA KARLÍN, a.s.: Pozvánka na valnou hromadu dne 11.6.2025
10:57Bezvavlasy: Tržby e-shopů vzrostly meziročně o 40 procent
10:49Nezaměstnanost v dubnu stagnovala, volných míst přibylo
9:46EK žádá odklad podpisu smlouvy na Dukovany. Podle šéfa ČEZ jde o snahu, aby tu elektrárna nevznikla
9:43USA se s Čínou dohodly na dočasném snížení cel, trhy se radují
9:07Rozbřesk: Proč ČNB bude více sledovat čísla z trhu práce?
9:02Primoco UAV SE: Pozvánka na valnou hromadu dne 13. 6. 2025
8:52USA a Čína hlásí pokrok v obchodních jednáních, podrobnosti přijdou dnes
8:46USA a Čína dosáhly pokroku, ČEZ zahajuje povolovací proces pro malé modulární reaktory a futures jsou v zeleném  
6:07Letošní rok je pro americkou energetiku náročný. Ale i tak je jedna část tohoto sektoru stále atraktivní

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - CPI, y/y