Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Velké hedgeové fondy sází na řecké banky. Kellnerův Piraeus mohutně expanduje

Velké hedgeové fondy sází na řecké banky. Kellnerův Piraeus mohutně expanduje

13.05.2013 12:26
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Do řeckého bankovního systému proudí stovky milionů euro. Tentokrát se nejedná jen o státní pomoc nebo záchranné úvěrové linky ECB či MMF. Navzdory pokračující kontrakci ekonomiky, hlubokým výdajovým škrtům a vysoké nezaměstnanosti se na řecké banky v očekávání tučných zisků zaměřují významné hedgeové fondy.

Mezi hráči, kteří se hodlají zúčastnit rekapitalizace řeckých bank, figurují Farallon Capital, York Capital Management, QVT Financial či Dromeus. Podle informací deníku Financial Times se tyto instituce budou podílet na doplňkové emisi akcií Alpha Bank, jednoho ze čtyř největších finančních ústavů v zemi. Úpis v hodnotě 550 mil. EUR by měl být dokončen v polovině června.

Kapitálovou účast v bankách zdevastovaných odlivem vkladů a odpisy řeckého dluhu a posléze vzkříšených několika záchrannými úvěry mezinárodních institucí zvažuje i fond Third Point, který loni vydělal 500 mil. USD na nákupu levných řeckých dluhopisů. Jejich cena od sanace předlužené země značně vzrostla. Dalším kandidátem na účast v rekapitalizaci bank je CQS, největší evropský hedgeový fond specializující se na dluhopisy.

Podle některých manažerů fondů by sázka na řecké banky mohla být ještě lukrativnější než investice v jiných segmentech zotavující se řecké ekonomiky. „Tohle je matka všech sázek na oživení,“ tvrdí Achilles Risvas ze společnosti Dromeus, která loni spustila hedgeový fond zaměřený výhradně na Řecko. Podmínky v zemi označuje za „vysoce atraktivní“.

Při rekapitalizaci Alpha Bank dostal soukromý sektor mnohem menší prostor než oficiální věřitelé. Nedávno zřízený Hellenic Financial Stability Fund (HFSF), do kterého přispívá trojka mezinárodních věřitelů (EU, MMF ECB), podpoří banku hotovostní injekcí 4 mld. EUR. Díky velmi výhodně nastaveným podmínkám emise zájem hedgeových fondů vysoce převýšil nabídnuté objemy. Podle jednoho z manažerů byla poptávka uspokojena zhruba z třetiny.

Potenciální zisky mají fondům osladit speciální warranty, připojené k emitovaným akciím zdarma. Ty jsou směnitelné každého půl roku za 7,3 až 9 dalších akcií, které lze od HFSF odkoupit za upisovací cenu. „Je to páka zdarma s omezeným rizikem poklesu,“ tvrdí Risvas. Pokud akcie Aplha Bank posílí o 50 %, hodnota warrantu prý vzroste o 400 %.

 
Řecké úřady doufají, že se úspěšný úpis Alpha Bank podaří zopakovat dalším finančním ústavům. Nejblíže k tomu má Piraeus Bank, jejímž akcionářem je finanční skupina PPF Petra Kellnera. Akcionáři Piraeus v dubnu schválili plán rekapitalizace, v jejímž rámci musí banka od soukromého sektoru získat 733 mil. EUR. Zhruba 80 % prostředků již od investorů vybrala. Dalších 6,6 mld. EUR získá od HFSF.

Mezitím banka vyrazila na nákupy a plánuje rozsáhlou expanzi. V březnu využila potíží Kypru a skoupila všechny řecké pobočky tří kyperských bank za 524 mil. EUR. Vyšvihla se tak na pozici řecké bankovní dvojky. Minulý rok převzala konkurenci Geniki Bank a zdravou část ATEBank. Ke konci dubna také ohlásila akvizici řecké pobočky portugalské banky Millennium PCB. Portugalci zároveň přispějí 400 mil. EUR do emise Piraeus.

PPF se prvotní investice do Piraeus Bank nejprve dost prodražila. Za 74 mil. EUR před dvěma lety získala 5,72% podíl, jenže po propadu burzy a pomoci bance ze strany státu akcie ztratily až 80 % hodnoty. PPF přesto neztratila nervy a podíl si ponechala, což nyní může být pro Kellnera odrazovým můstkem k dalším investicím, například do privatizovaných plynovodů.

PPF má v představenstvu Piraeus Bank svého zástupce Jiřího Šmejce. Tato volba odpovídá nedávno oznámenému přeskupení akciových podílů ve skupině. Šmejc se vzdal svých pěti procent v mateřské PPF, aby se stal přímým akcionářem v Home Creditu a v další fázi právě v Piraeus Bank. Banka nyní disponuje jměním za 95 miliard eur, 1660 pobočkami a 24 tisíci zaměstnanci.

Ratingová agentura Fitch v komentáři k poslední akvizici zmínila, že banka přebírá už několikátou problémovou konkurenci, ale dlouhodobým přínosem bude větší tržní podíl. „Akvizice řecké části tří kyperských bank zvyšuje krátkodobá rizika, ale dlouhodobě může Piraeus Bank těžit z posílení pozice na trhu,“ uvedla Fitch.

Účast portugalské Millennium v emisi byla pro Piraeus klíčová, jelikož jí značně přiblížila k dosažení mety 10% účasti soukromého sektoru v rekapitalizaci, která je vyžadována pro to, aby banka nebyla zestátněna.

Čtyři největší banky potřebují v rámci rekapitalizace získat 27,5 mld. EUR, aby se dostaly na rozvahové poměry požadované centrální bankou. 90 % těchto prostředků poskytne unijní fond, zbytek musí banky sehnat od soukromníků, jinak je převezme stát. National Bank bylo vyměřeno celkem (včetně účasti HFSF) 9,7 mld. EUR, Eurobank musí získat 5,8 mld. EUR, Piraeus 7,3 mld. EUR.

Výhled National Bank a Eurobank podobně slibně nevypadá. Eurobank soukromé investory nepřilákala a nedávno ohlásila, že všechny prostředky získá od HFSF a že ji pravděpodobně převezme stát. Stejně se jeví situace v National Bank. Ta sice emisi nových akcií schválila, ale zájem investorů pravděpodobně velký nebude. Návrh na sloučení obou bank byl začátkem dubna zamítnut.

(Zdroje: FT, Reuters, ValueWalk, ČTK, E15)


Čtěte více:

Řecko čelí odlivu mozků. Od začátku krize prý přišlo již o 120 tisíc mladých specialistů
09.04.2013 15:40
Více než 120.000 mladých lékařů, inženýrů, počítačových expertů, chemi...
Vklady v řeckých bankách navzdory kyperské krizi dále rostou
10.04.2013 13:09
Vklady v řeckých bankách v březnu dál rostly. Jejich objem se proti př...
Řecko slíbilo do konce příštího roku propustit 15 tisíc státních zaměstnanců
24.04.2013 15:23
Řecko chce do konce příštího roku propustit 15.000 státních zaměstnanc...
Řecko opět snížilo subvence solární energetice, tentokrát na polovinu
10.05.2013 17:58
Řecká vláda dnes snížila cenové subvence solární energetice téměř na p...

Váš názor
  •  
    13.05.2013 16:02

    Kellner by už zasloužil dostat někde pořádně přes zobák. Doma mu to rozhodně nehrozí.
    berta
Aktuální komentáře
06.07.2020
9:06Německé aerolinky Lufthansa obdržely první část státní pomoci
8:56Altmaier: Německá ekonomika nejpozději od října opět poroste
8:03Momentum na Nasdaq začíná připomínat dot-com bublinu
05.07.2020
9:36Víkendář: Přehnaná hodnotová lekce pro investory
04.07.2020
15:17Politico: Všichni budeme mluvit německy?
9:11Víkendář: Nová nejbohatší země na světě?
03.07.2020
17:46Ukázkové „V“ oživení globální ekonomiky
17:10Spolkový sněm schválil ústup od uhelné energetiky v Německu do roku 2038
16:45Závěr týdne bez Ameriky. Převládl výběr zisků  
16:25Kofola pozastavuje dividendovou politiku, dokud nevyhodnotí dopady pandemie
14:56Fidelity: Evropský maloobchod se zotavuje, ale luxusní zboží potřebuje ty, kteří hodně utrácí
14:10Zuckerberg: Zadavatelé reklamy se brzy na facebook vrátí
13:29Fitch v pololetí zhoršila rekordní počet státních ratingů a ještě prý nekončí
13:26Jiří Rusnok a Vít Bárta (ČNB): Koronakrize a výzvy pro měnovou politiku
12:54Perly týdne: Leninova Tesla, evropské „čínské“ oživení a u nás „běžná praxe“ berňáku
10:56Koronavirus bankovky neničí, lidé jich hromadí více
10:54Bloomberg: Boeing se chystá ukončit výrobu letadel Jumbo Jet
10:43Akcie beze směru i po slušných datech  
9:10Rozbřesk: Díky vládním opatřením se nezaměstnanost drží v Evropě stále nízko
9:00Komerční banka, a. s. - Oznámení o výsledku rozhodování distanční (per rollam) Valné hromady společnosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
11:00EMU - Maloobchodní tržby, m/m
16:00USA - Index ISM v nevýrobním sektoru