Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vedení pražské TOP 09 vypovědělo koaliční smlouvu s ODS

Vedení pražské TOP 09 vypovědělo koaliční smlouvu s ODS

21.05.2013 8:30
Autor: ČTK

Vedení pražské TOP 09 na večerním jednání podle očekávání vypovědělo koaliční smlouvu s ODS. Stalo se tak po dlouhodobých neshodách v koalici. Na dotaz ČTK to řekl náměstek primátora Tomáš Hudeček (TOP 09). Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) v reakci na to uvedl, že zatím nedostal od TOP 09 žádnou oficiální informaci. Pokud se tak ale skutečně stalo, je to "prachsprostý boj o moc", řekl ČTK.

O možném vypovězení koaliční smlouvy mluví TOP 09 už několik týdnů. Pražská koalice ODS a TOP 09 se totiž dlouhou dobu potýká s vážnými problémy. Radní nejsou schopni najít shodu na klíčových otázkách, třeba ohledně financování dopravního podniku nebo tunelového komplexu Blanka. Vedou kvůli tomu smírčí řízení. "Právě proto, že víme v jak vážné situaci Praha je, jsme byli nuceni přistoupit k tomuto kroku," sdělil v návaznosti na rozhodnutí Hudeček.

Svoboda ČTK řekl, že není možné, aby jednání "probíhala pod jednostranným diktátem". Očekával prý, že diskuse bude vedena mezi oběma zúčastněnými stranami. "Ale záře primátorského řetězu některé z členů TOP 09 natolik oslnila, že jedná v rozporu se všemi pravidly politiky," doplnil. Primátor dlouhodobě tvrdí, že koalice normálně fungovala.

Pro TOP 09, která zvítězila v komunálních volbách, se nyní otevírá prostor pro další vyjednávání. Jednou z možností je uzavření nové koaliční smlouvy s ODS. TOP 09 ale avizovala, že bude žádat přerozdělení kompetencí v radě, především co se týká dopravy, financí a majetku, které nyní řídí radní za ODS. Variantou je i menšinová vláda s podporou části ODS nebo ČSSD, velká koalice se sociálními demokraty nebo "duhová" koalice s přeběhlíky.

Naposledy o možném konci koaliční smlouvy mluvil Hudeček v neděli v České televizi. Vedení ODS v čele s primátorem Svobodou dnes v poledne na výroky Hudečka reagovalo výzvou ke společnému jednání s TOP 09 na úterý ráno. Zda se obě strany sejdou, není nyní zřejmé.

Sociální demokraté v minulosti několikrát zopakovali, že jsou ochotni s TOP 09 jednat. Na dotaz ČTK to dnes znovu potvrdil předseda klubu zastupitelů za ČSSD Miroslav Poche. "Usnesení zastupitelského klubu je takové, že mi dal mandát mluvit o všech možných variantách řešení situace na magistrátu," řekl. Mandát prý Poche dostal pouze pro jednání s TOP 09, nikoliv s ODS. "Nicméně my nic nenabízíme, ale čekáme, zda nás osloví," uvedl Poche.


Výběr událostí v koalici v zastupitelstvu Prahy od voleb na podzim 2010:

17. října 2010 - Volby na pražský magistrát vyhrála TOP 09 v čele s někdejším guvernérem České národní banky Zdeňkem Tůmou, získala 26 ze 63 zastupitelů. Na druhém místě skončila ODS (20 mandátů) a nabízelo se tak ustavení výrazně většinové koalice obou pravicových stran, které spolu také zprvu jednaly. Nakonec se ale občanští demokraté v čele s Bohuslavem Svobodou měsíc po volbách dohodli na spolupráci s ČSSD, která ve volbách skončila třetí. Primátorem se stal Svoboda. Dohoda na magistrátu vyvolala nevoli velké části veřejnosti i v nejvyšším vedení samotných koaličních partnerů. Předchozí spolupráce ODS s ČSSD totiž byla často kritizována, mj. proto, že údajně jednala ve prospěch podnikatelů napojených na ODS a ČSSD.

2010/11 - Objevovaly se spory mezi koaličními partnery, koncem dubna 2011 ČSSD dokonce vyvolala smírčí řízení. Sociální demokraté obvinili radní za ODS ze špatné práce a pomalého prosazování koaliční smlouvy, ti kritiku odmítli. Často se také mluvilo o sporech v pražské organizaci ODS, které údajně měly příčinu v příliš nezávislém počínání primátora Svobody, které podle médií nevyhovovalo zákulisním hráčům.

Důvodem, proč Svoboda ve své funkci často narážel na odpor, byla prý jeho snaha zprůhlednit městské zakázky a odstřihnout takzvané kmotry od vlivu. Ke krokům, kterými se Svoboda údajně znelíbil, média řadila například jeho zásahy do tendru na svoz komunálního odpadu, do projektu na výstavbu čističky odpadních vod, nákupu tramvají či zmaření snahy o předání více pravomocí managementu dopravního podniku, které prosazoval jeho první náměstek Karel Březina (ČSSD).

21. listopadu 2011 - Pražská ODS se rozhodla ukončit koaliční spolupráci s ČSSD. TOP 09 a část ODS stojící za Svobodou se dohodly na koalici. Později se k podpisu koaliční smlouvy přidali i ostatní zastupitelé ODS. Zastupitelé ODS a TOP 09 odvolali z rady hlavního města všechny čtyři členy ČSSD a na jejich místa zvolili zástupce TOP 09.

Srpen 2012 - Za osobní útok na primátora označil Svoboda odvolání ředitele pražského dopravního podniku (DP) Vladimíra Liche, které navrhl člen dozorčí rady DP David Vodrážka (ODS). Podle Svobody nešlo o střet mezi koaličními ODS a TOP 09, ale o jeho spor se členy dozorčí rady DP, včetně části politiků ODS.

15. března 2013 - Pražská TOP 09 vyvolala smírčí řízení poté, co koalice ODS a TOP 09 po dvou týdnech dohodovacího řízení nevyřešila žádný ze sporných problémů. Koalice se dlouhodobě nedokázala shodnout na čtyřech problematických bodech: problémech kolem dostavby a financování tunelu Blanka, odkupu podílu v Pražské plynárenské, financování dopravního podniku a objednávky právních služeb souvisejících s několikamiliardovou emisí dluhopisů. Řízení dosud neskončilo.

26. března 2013 - Policie obvinila deset pražských radní včetně Svobody kvůli kritizovanému projektu opencard. Podezírá je z porušení povinnosti při správě cizího majetku. Obvinění se týká zakázky, kterou loni získala firma Haguess.

23. dubna 2013 - Pražská koalice se ocitla v další vážné krizi. Primátor Svoboda kvůli neshodám předčasně ukončil jednání rady. TOP 09, která se se neúspěšně pokusila zařadit na program jednání dlouho připravovaný materiál ohledně reorganizace magistrátu, pohrozila odchodem z koalice. Premiér Petr Nečas (ODS) řekl, že rozpad koalice na pražské radnici by nepřinesl nic dobrého ani Praze a Pražanům.

25. dubna 2013 - Mandát složili dva zastupitelé z ODS, řazení mezi odpůrce primátora Svobody. Poslanec Boris Šťastný a starosta Praha 10 Milan Richter. Oba svůj krok zdůvodnili nespokojeností s prací koalice ODS a TOP 09.

14. května 2013 - Pražskou koalici ochromil další spor. Primátor Svoboda kvůli tomu opět předčasně ukončil jednání rady. Rozpor vznikl kvůli návrhu koaliční TOP 09, která požadovala zrušení práva veta, které má primátor a jeho náměstci. Mimořádné grémium pražské ODS postup Svobody i radních za ODS podpořilo a požadavky náměstka primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) označilo za "uměle vyvolanou krizi".

19. května 2013 - Náměstek Hudeček řekl, že TOP 09 uvažuje o možnosti vypovězení koaliční smlouvy. Nabídky k vytvoření nové koalice má prý už dlouho od sociálních demokratů.

20. května 2013 - Vedení pražské TOP 09 vypovědělo koaliční smlouvu s ODS. Pro TOP 09 se otevřel prostor pro vyjednávání. Jednou z možností je uzavření nové koaliční smlouvy s ODS. TOP 09 ale avizovala, že bude žádat přerozdělení kompetencí v radě, především co se týká dopravy, financí a majetku, které nyní řídí radní za ODS.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.03.2023
21:22Pozitivní úvod týdne na Wall Street  
17:29Banky se po pádu zvedají, UBS smazala výrazné ztráty z úvodu  
17:19Ultrajádrová inflace a otázka návratu k režimu z doby před rokem 2020
16:34Internetový obchod Amazon hodlá zrušit dalších 9000 pracovních míst
15:16Credit Suisse byla vždy problematická, u SVB měla vliv i stádová mentalita, domnívá se portfolio manažer
14:09Týdenní výhled: Akcie Credit Suisse v prachu dějin. Před Fedem stojí velmi složitý úkol  
13:15Raiffeisenbank a.s.: Oznámení o pravidelné výplatě úrokového výnosu
12:23ČEZ zítra oznámí rekordní výsledek hospodaření ve výši 73,7 mld. Kč (výhled analytika)  
12:17Řešení pro Credit Suisse zatím zabírá, úvodní nervozita překonána  
10:24UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o výplatě výnosu dluhopisů
10:04UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o výplatě výnosu dluhopisů
9:45Credit Suisse propadá (-62 %) přes záchranu od UBS (-13 %). Držitelé dluhopisů zřejmě odejdou s prázdnou. Flagstar převezme vklady a úvěry Signature a SVB chce regulátor rozdělit
9:37Reuters: Ruský soud zmrazil všechna aktiva automobilky Volkswagen v zemi
9:09Rozbřesk: UBS koupí Credit Suisse. Proč bude i tak složité udržet finanční napětí trvale pod poklicí?
8:55UBS převezme Credit Suisse, futures ale dál padají a banky budou znovu pod značným tlakem  
8:49Komerční banka, a.s.: Informace o konání řádné Valné hromady KB
6:18Výhled technologických firem a změny vyvolané zákazy TikToku
19.03.2023
14:26Toto není medvědí trh, upozorňuje stratéžka Wells Fargo
8:10Víkendář: Gabelli o akciích, které považuje za zajímavé
18.03.2023
14:30Belski hovoří o finančních akciích jako o hodnotových investicích, predikce medvědů se podle něj nenaplňují

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
GameStop Corp (01/23 Q4, Aft-mkt)
7:00RWE AG (12/22 Q4)
11:00DE - Index očekávání ZEW
15:00USA - Prodeje starších domů, m/m
21:15NIKE Inc (02/23 Q3)