Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
NWR nemusí stačit vyjednané „dluhové prázdniny“, upozorňuje Moody’s a snižuje rating

NWR nemusí stačit vyjednané „dluhové prázdniny“, upozorňuje Moody’s a snižuje rating

29.05.2013 11:43, aktualizováno: 29.5. 13:50

Aktualizováno

Těžební společnosti NWR (32,3 CZK, -10,77%) kvůli zhoršení provozních výsledků a ve světle nelepšících se podmínek na trhu nemusí stačit ani úlevy dohodnuté s věřiteli a může potřebovat další pomoc od bank. Upozorňuje na to v dnešní zprávě ratingová agentura Moody’s a zároveň snižuje rating hodnotící závazky těžaře o jeden stupeň z „B1“ na „B2“. Akcie NWR po této zprávě a ranním snížení cílové ceny od Citi na nejnižší úroveň ze všech analytických domů v Praze dnes padají přes 10 procent.

„Snížili jsme rating NWR kvůli zhoršení provozní výkonnosti v posledních kvartálech v důsledku pokračujícího zhoršování podmínek v uhelném sektoru,“ vysvětluje v dnešní zprávě Paolo Leschiutta, viceprezident a Senior Credit Officer agentury Moody's.

Leschiutta navíc upozorňuje, že Moody’s po analýze očekává, že tržní podmínky zůstanou slabé i po zbytek letošního roku a vizi oživení v delším výhledu označuje za „zamlžený“. To potvrzuje i negativní výhled nového ratingu, který znamená možnost dalšího snížení ratingu NWR.

Pomoc bank může být nutná

Těžební společnost NWR na začátku dubna oznámila, že se dohodla s věřiteli na dočasném prominutí podmínek dluhu za 178 milionů eur omezujících zadlužení a volnou likviditu společnosti. Moody’s ale v dnešní zprávě varuje, že v kontextu posledních výsledků NWR a výhledu celého sektoru, nemusí společnosti tyto úlevy stačit a „skupina by mohla potřebovat opět hledat pomoc u bank“.

NWR měla ke konci března hotovostní pozici 193 mil. EUR a dalších 100 mil. EUR dostupných v rámci revolvingového úvěru (platí do února 2014. Za první kvartál ale také došlo k nárůstu zadlužení společnosti z 551 mil. EUR na 643 mil. EUR v důsledku „spalování“ hotovosti ztrátovostí provozů a kapitálových výdajů ve výši 60 mil. EUR.

Růst dluhu vs. lídr na trhu

Moody’s upozorňuje, že poměr dluhu NWR proti 12měsíčnímu zisku EBITDA vzrostl z 3,8x ke konci roku 2012 na 6,2x ke konci března 2013. „Navíc očekáváme, že se tento poměr v průběhu letošního roku značně zhorší a možná přesáhne i 10x,“ dodává Moody’s. Nový rating „B2“ podle agentury počítá s mírným zlepšením vývoje finančního dluhu společnosti v příštím roce, ale neočekává návrat na úrovně z posledních let.

Moody’s ale dodává, že negativní vlivy na schopnost NWR dostát svým úvěrovým závazkům částečně neutralizuje strategická pozice společnosti platící za významného hráče v rámci uhelného sektoru ve střední Evropě. Dále zohledňuje výrazné rezervy uhlí NWR a oceňuje i posun skupiny, pokud jde o zlepšení nákladové efektivity a bezpečnosti.

Již minulý týden snížila  své hodnocení úvěrových závazků společnosti NWR také ratingová agentura Standard & Poor's, a to o jeden stupeň z „B+“ na „B“. „Revize odráží naši předpověď počítající s tím, že NWR oznámí slabé výsledky ve zbytku roku 2013 a v roce 2014, a to kvůli slabým cenám uhlím ve druhém pololetí 2013 a propadu produkce uhlí,“ uvedla S&P. Výhled aktuálního ratingu označila za „stabilní“, , což znamená, že se ho agentura nechystá v nejbližších měsících měnit.

(Zdroj: Moody's, Bloomberg, NWR)


Další důležité zprávy o NWR sledujte v boxu "Téma měsíce" na hlavní stránce:

NWR box.jpg

 

Čtěte více:

NWR (až -4 %) si dohodlo
05.04.2013 8:57
Těžební společnost New World Resources (NWR) v noci oznámila, že se do...
NWR (z +7 % na -4 %) po kvartální vyšší ztrátě zhoršuje celoroční cíle, představuje úspory a prodává koksovnu (+komentář)
16.05.2013 8:29
Těžební společnost NWR hospodařila v prvním čtvrtletí letošního roku s...
NWR – S&P snižuje rating o další stupeň. Čeká
23.05.2013 16:01
Podruhé za necelé dva měsíce dnes snížila ratingová agentura Standard ...
Co se děje v NWR?
24.05.2013 18:29
Společnost NWR minulý čtvrtek svými výsledky jen potvrdila oprávněnost...
NWR (až -11 %) – Citi považuje plány pro letošek za příliš ambiciózní, sráží cíl a radí prodat
29.05.2013 9:31
Obtížná splnitelnost nově představených úsporných opatření, vyjednáván...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průměrná mzda, reálný růst, y/y
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y