Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Světu kvůli novým rafinériím hrozí nadbytek ropných produktů

Světu kvůli novým rafinériím hrozí nadbytek ropných produktů

12.06.2013 11:36
Autor: ČTK

Slabý hospodářský růst omezuje po celém světě poptávku po ropě. Kvůli zvýšené aktivitě nových rafinérií v Asii a na Blízkém východě pak hrozí, že světové zásoby ropných produktů porostou. To může ohrozit některá méně vyspělá konkurenční zařízení v zemích s rozvíjejícími se ekonomikami, která by mohla ukončit svou činnost. V pravidelné měsíční zprávě to dnes uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). 

IEA očekává, že v letech 2013 až 2018 rafinérské kapacity vzrostou až o 9,5 milionu barelů denně. To by představovalo přibližně desetinu celosvětové poptávky a bylo by to podstatně víc, než je předpokládaný růst těžby ropy a globální ekonomiky. 

"S tím, jak si nesnáze v Evropě vybírají svou daň na poptávce, se stále víc objevují náznaky, že spotřeba ropy v Číně podobně jako její ekonomiky možná ubrala na rychlosti," uvedla IEA. Slabší růst poptávky by pak mohl způsobit, že porostou zásoby rafinérských produktů. Změny by prý přitom mohly být patrné již v letošním třetím čtvrtletí kvůli zvýšené činnosti závodů na zpracování ropy v Číně, Saúdské Arábii a Venezuele. 

Kromě toho IEA předpokládá, že kvůli plánované údržbě ropných zařízení v Severním moři dojde v letních měsících k výraznému omezení těžby zdejší ropy, které prý předčí průměr za posledních šest let.


Váš názor
 •  
  12.06.2013 13:13

  U ropy už nějakou dobu NEexistuje přímá úměra mezi nabídkou a poptávkou, která by určovala tržní cenu. Kdyby existovala, tak je cena ropy podstatně níže, než je teď. Řekl bych, že je na ropě cenová bublina, kterou se nyní snaží využít všichni těžaři, dokud to jde. Až už v silách kartelů nebude dále držet uměle cenu ropy vysoko, tak by mohla spadnout klidně o 20-30% během pár týdnů. Pro růst cen ropy teď není sebemenší důvod.
  delcop
  • to je
   12.06.2013 13:19

   ale blbost co jste tady napsal. Ropné produkty jsou trošku rozdíl než je ropa jako surovina.
   tk69
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Delta Air Lines Inc (06/20 Q2)
9:00CZ - CPI, y/y
14:30USA - PPI, m/m