Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Draghi (ECB): Nejistota o směru měnové politiky ve světě roste, my dál podporujeme ekonomiku

Draghi (ECB): Nejistota o směru měnové politiky ve světě roste, my dál podporujeme ekonomiku

25.06.2013 15:00, aktualizováno: 25.6. 16:04
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Právě nyní nabývají na významu operace na volném trhu (OMT) s tím, jak roste nejistota ohledně nastavení měnové politiky po světě. My ale budeme nadále prostřednictvím superuvolněné měnové politiky podporovat růst v eurozóně, kde očekáváme oživení později v letošním roce, uvedl guvernér Evropské centrální banky Mario Draghi ve svém berlínském projevu. Euro po slovech Draghiho ztratilo od úrovně 1,3120 USD/EUR k 1,3090. Do vývoje ale souběžně promlouvají americká makrodata (objednávky zboží dlouhodobé potřeby, ceny domů), která vyznívají směrem amerického dolaru.

Připravenost použít otevřené tržní operace (OMT) oznámila Evropská centrální banka loni kvůli snížení rizika rozpadu eurozóny a zvýšení její stability. Zatím se ale ECB spokojila s rétorikou a na realizaci opatření, které vzbudilo odpor zejména v Německu, kde o něm rozhodoval ústavní soud, zatím nedošlo. „Eurozóna je v důsledku OMT stabilnější. Musím ale říci, že jejich význam narůstá právě nyní, v době možných změn v nastavené měnové politiky všude po světě, spojeným s růstem nejistoty (trhů),“ uvedl Draghi. Akcentoval také nízkou inflaci a vysokou nezaměstnanost.

Podle guvernéra centrální banka pozoruje stabilizaci v sentimentu evropské ekonomiky, nejistoty ale přetrvávají. „V jazyce měnové politiky to znamená, že cenová stabilita je zajištěna, ale celkový výhled vývoje ekonomiky nadále opravňuje k akomodativní měnové politice,“ shrnul Draghi. „Očekáváme, že měnová stimulace s podporou zlepšení na finančních trzích podpoří hospodářské oživení později v rámci roku,“ uvedl šéf ECB. Ta dříve hovořila o zlepšování ve druhé polovině roku.

Draghi zopakoval, že centrální banka neodvede za vlády její povinnost v podobě provedení hospodářských strukturálních reforem a zatlačil na bankovní unii. Zopakoval také, že pro aktivaci programu ECB (OMT) je potřebné právě dodržení reforem, což ECB jako „podmínku“ vyslovila již při uvedení plánu tržních operací. „Německo z plánu ECB těžilo díky poklesu rizik rozpadu eurozóny a spojených nákladů (např. úroků),“ uvedl v Berlíně Draghi.

Také člen řídícího výboru ECB Benoit Coeure dnes uvedl, že centrální banka je velmi daleko od opuštění uvolněné měnové politiky a nebude následovat Fed s plánem měnového utahování (opouštění QE). „ECB neobrátí kormidlo, trhy by se ale měly připravit na případný růst sazeb,“ uvedl Coeure. „Mnohá z opatření měnové politiky, která zlepšují transmisní mechanismus v odlišných tržních segmentech, zůstanou v platnosti tak dlouho, jak bude potřeba a v záloze máme další standardní i nestandardní nástroje, které můžeme použít v případě, že to vyhodnotíme jako potřebné,“ uvedl Coeure.

Navázal tak na podobná nedávná slova guvernéra Draghiho, který připustil úvahy nad zápornými úrokovými sazbami slovy, že ECB je připravena uplatnit další nástroje přes množství jejich vedlejších doprovodných efektů. Coeure řekl, že technická připravenost ke kroku je diskutována jak v rámci ECB tak se subjekty na trhu. Coeure i Draghi dnes ujistili, že „exit ECB“ je vzdálenou otázkou a nastavení měnové politiky zůstává akomodativní.

(Zdroj: ECB, AP, DPA, Reuters, Bloomberg)


Čtěte více:

Nová tvář centrálního bankovnictví
07.06.2013 18:06
V mnoha velkých centrálních bankách světa probíhá výměna stráží. Haruh...
Draghi: Dluhopisy chceme kupovat jen kvůli ochraně eura
11.06.2013 9:24
Evropská centrální banka nechce využít svůj program nákupu dluhopisů k...
Draghi (ECB): Jsme připraveni přes rizika nasadit nové nástroje, i negativní sazby
18.06.2013 11:14
Evropská centrální banka je připravena nasadit nové nestandardní nástr...
Snaha Fedu přišla vniveč, měl by cílit nezaměstnanost 6 %
19.06.2013 13:01
Centrální bankéři jsou v dnešní době schopni hýbat s trhy krátkými poz...
Italské výnosy znovu letí vzhůru. Evropa promarnila čas a Bernanke to dělá dobře?
25.06.2013 12:31
Výnos v dnešní italské aukci vládních dluhopisů vylétl na devítiměsíčn...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.04.2026
13:17Akcie Alstomu se propadly o 36 %, firma stáhla výhled a oznámila zpoždění projektů
13:02Perly týdne: Tohle je větší věc, než byl Den osvobození
12:29Uber koupí za 270 milionů eur podíl v německé rozvážkové službě Delivery Hero
11:36Netflix překonal očekávání, ale trh zklamal slabším výhledem a odchodem spoluzakladatele  
11:24Akciové trhy vykazují skromné zisky. Pokračuje rotace do polovodičů, ropa zůstává drahá  
8:50Rozbřesk: Nuda na koruně trvá
8:45Příměří v Libanonu, nervozita kolem modelu Mythos a pád Netflixu  
6:07Eisman k tenzím na private equity a credit a defenzivních pohybech na akciovém trhu
16.04.2026
17:36Jak nyní zafunguje jeden doposud poměrně spolehlivý kontrariánský signál?
16:10Prodeje Cybertrucku drží nad vodou Muskovy firmy. Běžní zákazníci se mu vyhýbají
15:13Čipy pro umělou inteligenci ženou TSMC vpřed, firma čeká v 2026 růst tržeb nad 30 %  
14:15Největší průmyslové IPO v USA od roku 1999. Madison Air debutuje na burze
13:57Patria Finance uvádí první korunově zajištěnou investici do atraktivních světových akcií. Je součástí vstupu KBC na rapidně rostoucí trh ETF v Evropě
13:55Zlevnění se vyplatilo. PepsiCo hlásí silné čtvrtletní výsledky
12:27Tuzemská inflace je druhá nejnižší v EU
12:23Akcie Allbirds vzrostly díky AI za jediný den o 582 procent. Paralela s dot-com bublinou je zjevná, varuje Jakub Blaha
10:51Evropské akcie pokračují vzhůru opatrným tempem, poté co Amerika zdolala maxima  
10:48Ve věku 89 let zemřel Mark Mobius, průkopník investování na rozvíjejících se trzích
10:00CSG hlásí nový kontrakt za 300 milionů eur
9:43Poptávka po AI zůstává odolná. TSMC zlepšila výhled tržeb

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data