Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Italské výnosy znovu letí vzhůru. Evropa promarnila čas a Bernanke to dělá dobře?

Italské výnosy znovu letí vzhůru. Evropa promarnila čas a Bernanke to dělá dobře?

25.06.2013 12:31, aktualizováno: 25.6. 17:49
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Výnos v dnešní italské aukci vládních dluhopisů vylétl na devítiměsíční maximum a více než dvojnásobek proti konci května a dal důrazně připomenout, že krize v jedné z největších ekonomik Evropy rozhodně není pryč. Zakladatel eura Issing i bývalý guvernér ECB Trichet uvedli, že Itálie či Francie patří mezi země, které povážlivě prohýřily čas, který k reformám poskytly centrální banky.

Italské ministerstvo financí umístilo nové zero dluhopisy se splatností v roce 2015 v celkovém objemu 3,5 miliardy eur při průměrném výnosu v aukci 2,403 %, což je prudký 116% růst proti aukci konané 28. května! Krytí nabídky poptávkou se ztenčilo na 1,48násobek z 1,57násobku. Další miliardu eur získalo MF emisí inflačně navázaného dluhu se splatnostmi 2018 a 2026 při průměrném dosaženém výnosu 2,91 % a 3,75 %. Italská dluhová agentura se snaží chladit emoce finančního trhu, který skokový růst výnosu dává do spojitosti s náznaky konce QE amerického Fedu. Šéfka dluhové agentury Maria Cannata říká, že „turbulence na konci prvního pololetí jsou zcela běžné“ a „trh přehání reakci na Fed“. Na trhy se Itálie vrátí hned zítra, kdy chce umístit 8 miliard eur poukázek.

Do Itálie, Francie a některých dalších zemí se dnes opřel zakladatel myšlenky eura Otmar Issing. „Evropa povážlivě spálila čas k reformám, který zajistily centrální banky stimulačními opatřeními na podporu ekonomiky. Příkladem je Itálie, příkladem je také Francie se skandální 26,5% měrou nezaměstnanosti mladých. Vlády šly špatnou cestou a vývoj připomíná, kolik (z reforem) je potřeba udělat,“ uvedl bývalý hlavní ekonom ECB.

V tomto týdnu italská banka Mediobanca uvedla, že její „index rizika insolvence“ opětovně ukazuje, že Itálie bude nucena na půlročním horizontu požádat o vnější finanční pomoc. „Čas Itálii ubíhá příliš rychle. Situace třetí největší ekonomiky eurozóny se nezlepšuje, ba naopak. Zhruba 160 velkých italských firem prochází vážnou krizí,“ uvedl analytik Mediobanky Antonio Guglielmi. Podle Issinga je vzkaz Mediobanky „dalším dokladem spáleného času v Itálii“.

Evropská centrální banka byla podrobena kritice, že na pomoc zasaženým zemím neučinila dost. Banka pro mezinárodní platby (BIS) ve včerejší zprávě uvedla, že centrální banky koupily zemím čas, ale ultrauvolněnou měnovou politikou pokřivily oživení ekonomik.

Šéf ECB v letech 2003 až 2011 Jean Claude Trichet dnes vyzdvihl postup Fedu ohledně měnového utahování jako správný. „Pokud centrální banky dělají dlouhodobě příliš, pouze dláždí cestu k tomu, že další partneři – vlády, soukromý sektor – konat nemusejí. Centrální banky nejsou všemocné, nesou vlastní zodpovědnost, stejně jako vlády za nezbytné strukturální reformy. Děkujme jim za robustní a rychlou akci, bez které bychom zřejmě byli v hluboké depresi ekonomik,“ uvedl Trichet. I podle něj trhy přehnaly reakci na slova z Fedu o opuštění programu odkupu dluhopisů v průběhu roku 2014. „Vyjádření Bernankeho, že to nebude pokračovat navěky, bylo adekvátní,“ uvedl exguvernér.

„Myslím, že je velmi vážná situace, pokud je na centrální banku nahlíženo jako na jedinou, která umí nasadit silný nástroj, který ale není podstatou řešení problémů eurozóny,“ uvedl Issing. Ten nicméně větší měrou opětovný růst výnosů na periferii eurozóny připisuje Fedu, než nedostatku v reformách eurozóny.

Vedle Říma také Madrid prodával dluh: tříměsíční a devítiměsíční pokladniční poukázky. Jejich výnosy přitom vzrostly na dvojnásobek až téměř trojnásobek květnových úrovní. Po aukcích nových dluhopisů vzrostly výnosy referenčních desetiletých obligací španělské vlády na sekundárním trhu nad pět procent a výnosy italských dluhopisů stouply na 4,8 procenta. Bylo to u obou zhruba jeden procentní bod nad květnovými minimy a více než tři procentní body nad výnosy stejných německých dluhopisů. Stále je to ale výrazně pod maximy z loňského července na 7,6 procenta u španělských a 6,6 procenta u italských desetiletých obligací. 
 
Stratég Standard & Poor's Moritz Kraemer a šéf pro ratingy zemí Evropy, Středního východu a Afriky, dnes uvedl, že období nizkých výnosů v periferních zemích eurozóny je pryč, avšak periferní dluh je daleko od krizové situace loňského léta. "Řada zemí využila nízké výnosy k získání polštáře a předfinancování, okamžitá hrozba tak není," uvedl. Čerstvý postoj Evropské centrální banky se můžeme dozvědět dnes od 14:15 hodin, kdy bude guvernér Mario Draghi hovořit v rámci vystoupení v Berlíně.

(Zdroj: CNBC, Reuters, Bloomberg)


Čtěte více:

Letta sestavil italskou vládu, vítězem je ale Berlusconi. Vnější pomoc není zažehnána?
29.04.2013 9:28
Nová italská vláda premiéra Enrika Letty složila přísahu do rukou prez...
RGE: Itálie by měla dělat opak toho, co doposud
10.05.2013 15:47
Italská vláda by měla zavést politiku zodpovědnosti bez utahování. Ta ...
Evropa letos banky neotestuje. Bojí se? Italským chybí až 60 mld. eur kapitálu
17.05.2013 9:26
Zátěžové testy evropských bank se letos neuskuteční. ECB chce změnu je...
Draghi (ECB): Jsme připraveni přes rizika nasadit nové nástroje, i negativní sazby
18.06.2013 11:14
Evropská centrální banka je připravena nasadit nové nestandardní nástr...
Skutečné kořeny italské stagnace
25.06.2013 7:58
Itálie dnes čelí jedné z největších recesí v historii, její ekonomika ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.08.2021
8:02Víkendář: Mobius o čínském tažení proti technologiím, bitcoinu a Indii
31.07.2021
15:36Nevyužité kapacity USA a přesun k novému normálu
8:15Víkendář: CBDC jako konec 800 let starého bankovního systému?
30.07.2021
22:01Wall Street končí týden v rudé  
17:36ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
17:25Americké akcie, čínská karta
17:02Co přijde po skvělých výsledcích? Obavy drží akcie níž, stoupá zájem o dluhopisy  
17:00Tatry mountain resorts, a.s.: Pololetní zpráva společnosti TMR, a.s.
17:00TMR Finance CR, a.s.: Pololetní zpráva společnosti
16:32Chevron a Exxon se vezou na vlně plastů. Jejich zisky jsou největší od dob před pandemií
16:21Čínské politbyro slibuje podporu ekonomiky a větší dohled nad IPO, internetové firmy čeká větší regulace
15:37Čísla UniCredit přinesla optimismus. Možné převzetí potížisty akciím vrásky nedělá
14:22Na trzích nás čeká tvrdá jízda po výmolech, varuje JPMorgan
13:03Perly týdne: Připomínka let 2009 – 2010, čínské politické riziko a nové ziskové vrcholy
12:57Eurozóna venku z recese. Ceny energií ale sílí, upozorňuje ekonom Dufek
12:21Analytik k výsledkům Amazonu: Management polekal investory konzervativním výhledem  
12:11Inflace v eurozóně se v červenci se vyšplhala na 2,2 procenta. Hlavně kvůli cenám energií
11:54EU hlásí prudké hospodářské zotavení. Německo se vrátilo k růstu
11:11Solidní sada čísel Erste může dát akciím impuls, říká analytik Michal Křikava  
10:46Evropa se snaží korigovat úvodní ztráty. Závěr týdne kazí Amazon, ustal i růst v Číně  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data