Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šéf odborů OKD: Snižování platů je nepřijatelné. Prodej dolů může být první krok k zániku

Šéf odborů OKD: Snižování platů je nepřijatelné. Prodej dolů může být první krok k zániku

10.7.2013 9:53, aktualizováno: 10.7. 9:58

Aktualizováno

„Horníci se obávají, že snížení platů je jen první krok. A ten další bude, že to tady vlastníci celé zavřou,“ vysvětluje v rozhovoru pro LN předseda Sdružení hornických odborů Havířov Jaromír Pytlík kategorickou opozici proti jednomu z klíčových bodů akutního úsporného plánu NWR (20,65 CZK, -3,05%) – plošnému snižování mezd v OKD o jednu desetinu. Platy horníků jsou podle něho nyní „na hranici únosnosti“ a obavy o budoucnost firmy sílí.

„Jsem v OKD od roku 1983, zažil jsem velké propouštění na začátku devadesátých let, ale myslím, že situace ještě nebyla tak vážná jako teď,“ říká v dnešním rozhovoru pro Lidové noviny Jaromír Pytlík, předseda Sdružení hornických odborů Havířov. Odboráři již na začátku týdny oznámili, že dohoda na nové kolektivní smlouvy pro horníky v OKD stále chybí a obě strany se rozhodly řešit neshody přes navržené zprostředkovatele.

„Doly si v minulých letech braly úvěry, hodně se investovalo. Úvěry a odpisy jsou dnes pro podnik velkou zátěží. A management zřejmě nevytvořil s předstihem dostatečné rezervy pro budoucnost,“ pojmenovává šéf odborářů pro LN jeden ze střípků, které vedly k současným problémům společnosti. Hlavní problém je ale podle Pytlíka jasně v klesajících cenách uhlí. Dostaly se totiž již pod úroveň nákladů některých dolů OKD, které patří mezi pět těžařů černého uhlí na světě s nejvyššími náklady na těžbu.

OKD a propouštění

Těžební společnost OKD již před necelými dvěma týdny oznámila, že propustí 250 techniků a administrativních pracovníků. Počet kontraktorů, tedy pracovníků dodavatelských firem, kteří se přímo podílejí na těžbě uhlí, klesne do září zhruba o třetinu na 2700. OKD touto cestou vyplňuje v květnu oznámenou novou strategii mateřské společnosti NWR reagující na nepříznivé ekonomické prostředí. Jaromír Pytlík ale Lidovým novinám řekl, že si nedovede přestavit, že by se propouštění dotknulo i kmenových zaměstnanců OKD.

Problémy hornického a hutního průmyslu, který zaměstnává na Ostravsku tisíce lidí, se již zabývá i tamní úřad práce. V rámci černého scénář této instituce, z něhož LN citují, by do konce roku v regionu mohlo přijít o práci 13 tisíc lidí, z čehož 70 procent může skončit na úřadu práce. Krizový scénář počítá s možností propouštění ve společnosti Evraz Vítkovice Steel, jejíž ocelárna na začátku měsíce oznámila časově omezenou odstávku provozu, a mnoha dodavatelských firmách, které jsou na doly a ocelárny napojeny. Hejtman moravskoslezského kraje Miroslav Novák podle deníku soudí, že se problém stává celonárodním problémem, a pošle proto dopis premiérovi Jiřímu Rusnokovi s výzvou k urychlenému jednání.

Možné prodeje aktiv

Těžební společnost NWR, která je mateřskou společností OKD, v květnu oznámila, že v rámci nové dlouhodobé strategie reagující na aktuální obtížné podmínky na trhu hodlá prodat ostravskou společnost OKK Koksovny a prověří také rentabilitu všech svých provozů. Z posledních informací potom vyplívá, že NWR již sbírá konkrétní nabídky na možný prodej dolu Paskov a údajně také na rozvojový projekt polského dolu Debiensko. Počítá také s omezením investic, sloučením managementu všech dolů a přestěhováním centrály firmy z Ostravy na důl Darkov.

„Cítím vnitřně, že jestli se prodá Paskov nebo některé další lokality, tak už k zániku OKD nebude chybět nic,“ řekl předseda Sdružení hornických odborů Havířov Jaromír Pytlík na závěr rozhovoru pro LN.

(Zdroj: Lidové noviny, ČTK, OKD, NWR, Evraz)


Čtěte více:

Odbory OKD: Kolektivní smlouva v nedohlednu, bojujeme o příplatky
29.5.2013 9:49
Odboráři a vedení těžební společnosti OKD se ani na posledním jednání ...
Šéf OKD: Úspory nákladů a růst efektivity jsou jedinou šancí na přežití (+komentář Patrie)
28.6.2013 16:01
Těžební společnost OKD, jejímž vlastníkem je skupina New World Resourc...
Problémy ostravských gigantů těžkého průmyslu pokračují: Evraz Vítkovice Steel zahájila odstávku (+komentář)
1.7.2013 10:04
Po pátečním oznámení propouštění v OKD dnes kvůli nízkému zájmu trhu a...
Šéf OKD: Byznys je o vytrvalosti a cykličnosti, tak vytrvejme
4.7.2013 13:14
Skupina NWR stojí před velkou výzvou, k jejímuž překonání již nebude s...
NWR - Další pokles ceny uhlí způsobí dodatečné potíže (indikace cen pro 3Q13 a nová cílová cena)
8.7.2013 14:52
Těžební společnost NWR (21,4 CZK, -2,28%) by měla zveřejnit indikaci p...
Dohoda o nové kolektivní smlouvě v OKD stále chybí. Řešení má přinést mediace
8.7.2013 18:06
Odbory a vedení těžební firmy OKD se stále nedohodly na nové kolektivn...
Největší evropský těžař uhlí má problémy s placením: Kompania Węglowa čelí insolvenci
9.7.2013 12:26
Obtížná situace na trhu s uhlím doléhá i na největšího hráče v Evropsk...

Váš názor
 • ono toho je v OKD
  10.7.2013 11:00

  špatně za pár posledních let více : - bývalý GŘ OKD "němec" Beck, nejenže bral cca 130 mil. Kč ročně (ale budiž), ale hlavně nechal vydělat německé podniky na novém technologickém zařízení pro OKD (kombajny) za desítky mld. Kč a bohužel tyto se ukázaly (i když se to vědělo a všichni strachem drželi pusy) do geo. podmínek OKD jako nevhodné. Že v německých podnicích které dostaly zakázky má účast Beckova rodina snad nemusím zdůrazňovat. - od roku 2007 do roku 2011 vydělávalo OKD velké peníze, ale zmizly v dividendách majitelů a hlavně toho nenažraného maďara. Ten na budoucnost OKD a tvorby případné rezervy na horší časy kašle. Žije v New Yorku a musí hlavně zabezpečit své dvě děti. - a i teď chce maďar jen a jen vydělat viz. letošní úvěr RPG ve výši přes 8 mld. Kč které půjdou jen do dividend - a dalo by se pokračovat dál
  Bohus
  • Re: ono toho je v OKD
   10.7.2013 11:03

   prostě na Bajaju se stačí podívat a člověk hnedka vídí jak to je a která bije. bohužel občas je v nějakým rauši a zatemní se mu mozek, jako se to stalo mně.
   db
 • Pitlýk
  10.7.2013 10:03

  z článku vyplívá, že pan Pytlík je Pitlýk!
  Pytlík
 • nejsou jediní
  10.7.2013 10:00

  kdo zanikne. Když se umí stát postarat o půl milionu cikánů, horníci snad nebudou výjimkou :-)
  Jesse
  • Re: nejsou jediní
   10.7.2013 10:11

   Ono je to velmi smutné co se děje.Stát rozprodal pod cenou co se dalo.Noví majitelé vyvedli co se dalo.Jsou z nich hrdinové v seznamech miliardářů.Ale kde je hrdost na firmu a budování její budoucnosti.Bohužel vydělat co nejvíc v co nejkratší době se stalo mementem doby.Jen věřit,že ti noví mladí z vysokých škol a živnostníci budou jiní,že tahle vypěstovaná generace.Lhaní a podvody.
   ?
   •  
    10.7.2013 10:37

    ano, v OKD to platí dvojnásob, nejdřív si stát "nepohlídal" v OKD majoritu, pak to plešoun s rovnátky doprodal za babku, mezitím to změnilo majitele a ze samotného OKD zmizlo co mělo hodnotu (byty,rekreační střediska) a to cozbylo se hodilo na burzu pod jmenovkou NWR
    sid_cz
 •  
  10.7.2013 9:57

  Pan Pytlík bere plat v násobku průměrného platu v OKD.Měl by držet svá ústa.Protože právě on se bojí o svůj plat.
  ?
  • tak
   10.7.2013 10:01

   proč si to odbory nekoupí? Vždyť si můžou zachovat všechny výhody a mzdu navyšovat co hrdlo ráčí, ne? Jak jednoduché, jak prosté.
   tk69
   • Re: tak
    10.7.2013 10:11

    Není to tak černobílé. Jedna věc jsou nízké ceny uhlí, druhá věc vnitřní krize NWR, za níž nese odpovědnost Bakala a spol. (http://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2013-07-04).
    Amonfobis
    • Mylné info
     10.7.2013 14:13

     Bohužel informace v odkazovaném článku jsou chybné, nejde o seriózní zdroj: 1) Tam uvedená částka neznamená žádnou dividendu, ale odpovídá zhruba celému výnosu z IPO (83013344 ks akcií po 425,83 Kč) 2) Dluhy vznikly z většiny až později investováním mj. k umožňění těžby i z horších slojí. Jestli byly opravdu nakoupeny nevhodné stroje neumím posoudit.
     karel304
    • Ještě jedno co se nepsalo tady.
     10.7.2013 10:14

     O propouštění ve velké se jedná už na úřadech práce.je tady taky to,že v případě masivního propuštění OKD bude žádat o podporu státu.Se divím,že to ještě není v novinách.Protože takové požadavky už jsou v OKD ve vedení.
     ?
     • Re: Ještě jedno co se nepsalo tady.
      10.7.2013 10:15

      A další.To co dělá bakala je schvalováno dozorčí radou.A tito lidé mají taky odpovědnost za to co se tam dělo a děje.Nejen že brali miliónové roční odměny .Ale jejich odpovědnost je vysoká.
      ?
      • myslím, že
       10.7.2013 10:26

       těm Bakalovým poskokům a rychlokvaškám je to budhažel úplně ukradené. Oni potřebují vymačkat z firmy pokud možno co nejvíc na svá konta.
       Jesse
      • Bajaja
       10.7.2013 10:23

       ....ví jak si koupit management a board. stojí to sice prachy ale JEMU se to vyplatÍ a už vyplatilo
       db
   • Re: tak
    10.7.2013 10:04

    Je to žgrd, smrdí korunou a na nákup OKD by neměl, kdyby nepodvedl se soudruhama voliče :-)
    Jesse
Aktuální komentáře
18.6.2018
15:17Google a jeho čínská sázka za půl miliardy dolarů
14:18Německo zadrželo šéfa Audi kvůli emisní aféře
12:31Trumpův další cíl: NATO
11:54Prabos se chystá na další START Day. Jeho akcie na RM-S posílily za týden o 8 procent
11:04Týdenní výhled: OPEC a spor USA s Čínou zahýbou s cenami ropy, důležité výsledky ohlásí FedEx a Micron  
10:58Čína útočí na americkou ropu, co odpoví Trump? Trhy začínají týden s obavami  
10:53Růst britské ekonomiky je nejslabší od roku 2009, odhaduje komora
10:31Čínská cla na americkou ropu zasáhnou obchod za miliardu měsíčně
10:13Praha se probouzí pomalu, v Evropě se daří bankám a telekomunikacím  
9:46Coworking je druhým nejhodnotnějším sektorem světa. WeWork před Airbnb či SpaceX
9:40Nad některými otázkami zápisu změn do obchodního rejstříku
9:18PEGAS NONWOVENS a.s.- oznamuje výsledky valné hromady
9:11Rozbřesk: OPEC+ rozhodne o ropě, euro dál tíží ECB. Co turecké volby?
8:53Výhrůžky USA-Čína budí obavy, evropské burzy asi otevřou poklesem  
8:28Hlupáci staví zdi, komentují čínská média americká cla
5:56Čína má v rukávu energetické eso a hodlá jej plně využít
17.6.2018
15:29Má pořádání fotbalového mistrovství ekonomický smysl?
8:38Víkendář: Elon Musk a umění vysávat vládní peníze
16.6.2018
14:31Nová technologie může odepsat elektromobily a řešit problém s emisemi
7:39Víkendář: Z Evropy se stává Trumpův otloukánek, měla by se postavit na vlastní nohy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y