Odboráři a vedení těžební společnosti OKD se ani na posledním jednání nedohodli na nové kolektivní smlouvě. Firma, která kvůli složité ekonomické situaci chystá úsporná opatření, chce zaměstnancům zrušit příplatky na dovolenou a Vánoce. To odboráři odmítají. Příplatky na dovolenou ve výši čtrnáctinásobku denní mzdy přitom mají zaměstnanci podle staré kolektivní smlouvy dostat už ve výplatě za měsíc květen. ČTK o tom informovali předseda Sdružení hornických odborů Jaromír Pytlík a mluvčí OKD Vladislav Sobol.
"Zaměstnavatel nám předložil nový návrh na výplatu příplatků na dovolenou a Vánoce v závislosti na zisku. To jsme odmítli, protože by to bylo nižší než teď," řekl Pytlík. Odboráři podle něj udělali ústupek, podmíněný podepsáním nové kolektivní smlouvy, se kterým ale zase nesouhlasili vyjednavači z firmy. "Dali jsme kompromisní návrh, že by se záloha na příplatek na dovolenou ve výši osminásobku denní mzdy, ale maximálně 10.000 korun, vyplácela ke mzdě za květen a zbytek do čtrnáctinásobku by se doplácel v říjnu. To zaměstnavatel neakceptoval," řekl Pytlík.
Sobol řekl, že průběh a dílčí výsledky kolektivního vyjednávání firma nebude komentovat. "Nemáme v úmyslu snížit lidem pravidelný příjem, který dostávají každý měsíc na účet. V současné době jednáme o zrušení příplatku na dovolenou, tedy v podstatě třináctého platu," uvedl.
Vedení společnosti podle něj musí reagovat na aktuální složitou situaci na světových trzích i na problémy evropské ekonomiky, kvůli kterým se těžební průmysl ocitl v nejobtížnější situaci za posledních 30 let. "Chystáme proto soubor aktuálních úsporných opatření i dlouhodobějších kroků, které zajistí stabilitu firmy do budoucna. Snížení mzdových nákladů je důležitou součástí plánovaných úspor, mnohem více však budeme krátit výdaje například v oblasti administrativy, investic nebo provozu, výrazně se sníží také například výdaje na sponzoring a podporu charitativních akcí," uvedl Sobol.
Pokud se odboráři s firmou nedohodnou, platí podle Pytlíka závazky z kolektivní smlouvy pro rok 2012. Společnost by tedy musela příplatky na dovolenou vyplatit už v příští výplatě. "Zaměstnavatel má dvě možnosti: buď to vyplatit, nebo porušit kolektivní smlouvu," řekl odborový předák.
V současné situaci podle něj nemohou o dalších krocích rozhodnout jen vyjednávači. Odboráři proto na pátek svolali schůzi přibližně 150 zástupců ze všech šachet společnosti.
Loni byli odboráři v OKD kvůli neshodě na nárůstu mezd měsíc ve stávkové pohotovosti. Stávku ale nevyhlásili, protože k referendu o ní přišlo málo lidí. Pak přijali návrh zprostředkovatele.
Těžební společnost (33,65 CZK, -7,04%) (NWR), která je majitelem OKD, tento měsíc oznámila, že se letos v prvním čtvrtletí propadla do čisté ztráty 80 milionů eur (asi dvě miliardy korun). Ve stejném období loňského roku měla čistý zisk šest milionů eur. Společnost kvůli slabším hospodářským výsledkům mimo jiné snižuje o deset procent mzdy zaměstnancům, kteří mají smluvní mzdy, a hodlá prodat ostravskou společnost OKK Koksovny.
OKD má zhruba 13.000 vlastních zaměstnanců. Předloni tam výše průměrné mzdy činila 36.498 korun. Pracovníci na šachtách si vydělali průměrně 35.123 korun měsíčně. Údaje o průměrné mzdě za loňský rok firma zatím nezveřejnila.