Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ústupek věřitelů Řecku: mírnější plán letošních příjmů z privatizace

Ústupek věřitelů Řecku: mírnější plán letošních příjmů z privatizace

29.07.2013 15:32
Autor: ČTK

Řečtí věřitelé snížili cílovou částku, kterou má země letos získat z prodeje státního majetku, na 1,6 miliardy eur (41,4 miliardy Kč) z původně plánovaných 2,6 miliardy eur (67,3 miliardy Kč). Plán příjmů z privatizací na příští rok ale zvýšili. Chtějí tak zajistit, že země bude dál pokračovat ve snižování státního dluhu. Vyplývá to z dokumentů, které dnes zveřejnila Evropská unie.

Nový plán podle agentury Reuters zohledňuje neúspěch s privatizací řeckého státního plynárenského podniku DEPA. Aténám se v červnu nepodařilo najít pro něj zájemce a o prodej společnosti by se měly snažit znovu.

"Po nesplnění cílového příjmu z privatizací na konci prosince 2012...nebudou velmi pravděpodobně splněny ani cíle pro rok 2013, ačkoli by mohlo být možné je dohnat v roce 2014, pokud se úsilí zdvojnásobí," sdělila ve zprávě podle Reuters EU coby jeden z mezinárodních věřitelů Řecka. Cílovou částku, kterou mají Atény získat z privatizací v příštím roce, ale věřitelé podle dokumentu zvýšili z dřívějších 1,9 miliardy eur na 3,5 miliardy eur.

Zadlužené Řecko potřebuje pokročit v privatizaci, aby splnilo privatizační cíle, které jsou jednou z podmínek záchranného úvěru věřitelů. Počátkem května sjednaly Atény s česko-řeckou investiční skupinou Emma Delta dohodu o prodeji asi třetinového podílu v sázkovém monopolu OPAP za 652 milionů eur (16,7 miliardy Kč).

Z dnes zveřejněného dokumentu dále plyne, že prodej státního podílu v rafinérské společnosti Hellenic Petroleum se po obnoveném pokusu o privatizaci DEPA posunul do třetího čtvrtletí příštího roku. Atény plánovaly privatizaci Hellenic Petroleum v posledním čtvrtletí letošního roku.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.09.2025
22:03Čtvrteční obchodování na Wall Street v zeleném tónu, nicméně s mírou opatrnosti  
17:31Relativita investičních bezpečných přístavů a dluhová dynamika Evropy
15:40Z léku na obezitu naděje pro mozek. Novo Nordisk testuje pilulku typu Ozempic proti Alzheimerovi  
15:13Příjmy rozpočtu přesáhnou plán, u výdajů se ale naplňují rizika, varuje Národní rozpočtová rada
14:57ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
14:21Ikonický norský investiční fond vyřazuje investice pod politickým tlakem. Předvolebním jablkem sváru Gaza, reaguje i Trump
13:21WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Manažerské transakce
13:01Goldman Sachs: Zlato za 5000 dolarů? Reálné, pokud Fed ztratí nezávislost
12:55Německé hospodářství letos poroste jen o 0,1 až 0,2 procenta, odhadly instituty
12:15Akcie Sanofi padají o deset procent. Analytiky zklamaly výsledky nového léku
12:06Trumpova administrativa žádá Nejvyšší soud o rychlé rozhodnutí v případě cel
11:31Slabá data vrátila do hry dluhopisy, zatímco akciové trhy obchodují pouze smíšeně  
11:24Konkurence na domácím trhu je neúprosná. BYD snížila celoroční výhled prodejů
11:13UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pololetní finanční zpráva k 30. 6. 2025
10:39Sberbank: Ruská ekonomika by mohla vstoupit do recese kvůli vysokým úrokům
10:18Rohlik na burze? Čupr zvažuje IPO
10:16Jan Bureš: Inflace v srpnu lehce zvolnila na 2,5 %, ČNB však sazby měnit nebude
9:20Rozbřesk: Průměrná mzda roste rychleji, ČNB bude držet sazby stabilní
8:49EP Infrastructure, a.s.: Výsledky skupiny EP Infrastructure za první pololetí roku 2025
8:49Prudký růst akcií Alphabetu, Porsche opouští DAX, futures na evropské akcie bez výraznějších pohybů  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Index ISM ve službách