Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Největší pojišťovny se silnými výsledky: AIG poprvé vyplatí dividendu, Allianz nestrhly povodně

Největší pojišťovny se silnými výsledky: AIG poprvé vyplatí dividendu, Allianz nestrhly povodně

02.08.2013 11:41
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Největší pojišťovna ve Spojených státech i celosvětově AIG i největší pojišťovna v Evropě Allianz zakončily druhé čtvrtletí roku se zisky výrazně nad odhady analytiků.

Americké pojišťovně American International Group (AIG) stoupl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 17 procent na 2,7 miliardy USD. Pomohly vyšší příjmy z pojistného i z investic. AIG rovněž oznámila, že vyplatí dividendu, první od své záchrany v roce 2008.

Očištěný zisk na akcii AIG dosáhl 1,12 dolaru a výrazně tak překonal odhady analytiků, kteří dle konsensu Reuters čekali zisk jen 86 centů na akcii. Provozní zisk v divizi pojištění majetku stoupl na 1,09 miliardy USD z loňských 936 milionů USD a předepsané pojistné o 1,8 procenta.

AIG uvedla, že vyplatí za čtvrtletí dividendu deset centů na akcii. Rozhodla se rovněž koupit zpět vlastní akcie za celkem jednu miliardu dolarů.

AIG se v roce 2008 dostala do existenčních potíží po pádu obří investiční banky Lehman Brothers. Vzhledem k provázanosti AIG s řadou dalších bank hrozil kolaps globální finanční architektury. Americká vláda tehdy rozhodla, že AIG je systémově důležitý finanční ústav, jehož kolaps nelze dopustit, a na její záchranu vydala asi 182 miliard dolarů výměnou za většinový podíl v podniku. Loni však vláda dokončila prodej svého podílu a nakonec získala o 22,7 miliardy dolarů více, než do AIG vložila.

Největší evropská pojišťovna Allianz ve druhém čtvrtletí zvýšila čistý zisk meziročně o 27 procent na 1,6 miliardy eur. K jeho růstu zisku přispěly zejména dobré výsledky v oblasti majetkového a úrazového pojištění, uvedla skupina. Čistý zisk překonal očekávání analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters odhadovali na necelé 1,3 miliardy eur. Provozní zisk stoupl o pět procent na 2,4 miliardu eur.

Allianz potvrdila, že v celém letošním roce počítá s provozním ziskem 8,7 až 9,7 miliardy eur (přesně 9,2 mld. eur s odchylkou 500 mil. eur nahoru či dolů), avšak dodala, že zisk pravděpodobně dosáhne horní hranice této prognózy.

Na tuzemský trh vstoupila Allianz v roce 1993 a během svého působení si vybudovala pozici jedné ze tří největších českých pojišťoven. “Ačkoli jsme čelili dopadům rekordních povodní v regionu střední Evropy, prostředí nízkých úrokových sazeb i nevyzpytatelnému vývoj kapitálových trhů, ziskovost naše podnikání vytrvale roste,“ uvedl šéf celé skupiny Allianz Michael Diekmann.

Hospodářské výsledky dnes zveřejnila rovněž druhá největší evropská pojišťovna AXA. Té v prvním pololetí čistý zisk mírně klesl na 2,47 miliardy eur z 2,54 miliardy před rokem kvůli mimořádným nákladům.

(Zdroj: AIG, Allianz, Bloomberg, Reuters, AP, AXA, čtk)


Váš názor
  •  
    05.08.2013 8:29

    Allianz je největší a zároveň i nejkvalitnejší pojišťovna. ja mám u ní pojištený dům i auto a s plnením nikdy problém nebyl, vše proběhlo v pořádku, co se u měnších pojišťovnách jako triglav jen tak nevidí.
    Agáta
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data