Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Česká ekonomika ve druhém kvartále předvedla slušný start z recese

Česká ekonomika ve druhém kvartále předvedla slušný start z recese

14.08.2013 9:16, aktualizováno: 14.8. 11:08
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

Předběžné údaje o HDP ukázaly, že česká ekonomika ve druhém čtvrtletí stoupla o 0,7 procenta. Překonala tak tržní odhad na úrovni 0,4 procenta. Zatímco přechozí kvartál přinesl nadějné signály ve struktuře HDP, zatímco celkový pokles byl značný (-1,1 procenta), nyní se zlepšila i hlavní čísla. Recese, která trvala předchozích šest čtvrtletí, tak skončila. V meziročním srovnání česká ekonomika dál klesala. HDP se snížil o 1,2 procenta po poklesu o 2,4 procenta v prvním čtvrtletí. Konsensus pro meziroční změnu byl -1,6 procenta.

Rozhodující příspěvek k růstu přišel ze strany zahraničního obchodu. Vývoz meziročně stoupl o 1,4 procenta, dovoz o 0,3 procenta. Domácí poptávka sice v předchozím čtvrtletí vyslala některé slibné signály, oživení zde ale na síle nenabralo. ČSÚ uvádí, že spotřeba domácností dál klesala; v 1Q se přitom její pokles výrazně zmenšil. Pokračující pokles je uváděn také u investic do fixního kapitálu. Vládní výdaje se nezměnily, poté co v prvním čtvrtletí meziročně stouply o více než procento.

Co se týče struktury, znamená druhý kvartál prakticky návrat k modelu, kdy dolů ekonomiku táhne domácí poptávka, zatímco ta zahraniční vzhůru. První čtvrtletí bylo v tomto netypické. Pozitivní zprávou je, že síla zahraničního obchodu tentokrát stačila na zvýšení HDP. Český vývoz se může čím dál více opírat o lepšící se situaci na klíčových trzích v eurozóně. 

HDP_2Q_CR
 
Aktuální data z Německa ukázala, že i zde došlo ke slušnému oživení a pro českou ekonomiku je příznivé, že ho táhla hlavně německá domácí poptávka. Německá ekonomika v prvním kvartále rostla stejně rychle jako ta česká (q/q). O vývoji české ekonomiky bude dál hodně rozhodovat síla oživení v eurozóně. Lepší vývoj domácího HDP sníží riziko intervencí ČNB, ale jen mírně, neboť hlavním faktorem je inflace a tu stále slabá domácí poptávka vzhůru táhnout nebude.


Čtěte více:

Německá ekonomika zamířila vzhůru, poté co se těsně vyhnula recesi
14.08.2013 8:27
Německá ekonomika podle očekávání za druhý kvartál zaznamenala slušný ...

Váš názor
 • poradil bych
  14.08.2013 12:09

  těm mystifikátorům, jak ještě růst HDP vylepšit. Pokud do růstu započítávají spotřebu, není nic lepšího do něj zahrnout i půjčky a úvěry... Hned bychom vidělli, jak skvěle properuje ta naše skvělá ekonomika, malá, středisková :-)))
  Jesse
  • Nazdar Jessi
   14.08.2013 12:25

   Neporadil bys také zbrojovce, ať udělá něco s tou obranou, horší už je snad jen baník, ale ten v lize némá co pohledávat
   mamon
   • je to jednoduchý
    14.08.2013 12:44

    Trenér by jim měl říct, ať si představí, že brání své rodiny před nájezdem Kalouska a všichni hráči by radši vypustili duši než pustili protihráče na svou polovinu.
    ..
    • Re: je to jednoduchý
     14.08.2013 12:53

     hele, Ty bys tam působil jako trojský kůň
     mamon
   • Re: Nazdar Jessi
    14.08.2013 12:35

    čéče nevím jak. Už mě štvou. Bejvaly časy, kdy jsme v takových dírách jako je Příbram povinně sázeli 4 góly za zápas. A dnes? Děs běs. Je to sebevědomím. Já bych na ty naše playery nasadil psychologa, aby pochopili, že venku se má taky vyhrávat :-)))
    Jesse
 • Nesouhlas
  14.08.2013 11:42

  ahoj medvěde zdravím a dovolím si s Tebou a ostantními tentokrát nesouhlasit, DPH je jediný nástroj kterým se 2/3 obyvatel neplatících daně z příjmu podílejí na placení chodu státu a z toho pohledu mi přijde 15% jako slušná sazba notabene když Ti samí voliči neustále hýkají při jakékoliv zmínce o zvýšení daní z příjmů z 19% na co nejvíce.
  Mike
  • Re: Nesouhlas
   14.08.2013 12:21

   Čau Mike! Dph jako takové nekritizuji, horní sazbu neřeším,co mě vadí, je zvýšení spodní sazby na sociální zboží. Příklad , . V Británii se uplatňují dvě sazby daně: 20 % a 5 %. Snížená 5% sazba daně je uplatněna např. na autosedačky, elektřinu, plyn. Od daně jsou osvobozeny např. základní potraviny, léky, zdravotní a ochranné pomůcky, knihy, noviny a časopisy, dětská obuv a oblečení....Nás akcionáře to neohrozí. Někteří důchodci, svobodné matky s dětmi kupují nekvalitní levné potraviny aby vyšli. Myslím, že vzdělání, kultura a základní lidské poptřeby měli zůstat přístupnější.
   Velkamedvědice
   • Čau
    14.08.2013 12:31

    předpokládám že si pamatuješ i důvod jakým bylo zdůvodnění růstu sazeb DPH obhajováno...pro mě dodnes takřka nestravitelné:-((
    el mrcoch
    • Re: Čau
     14.08.2013 12:37

     no přece aby mohli ti naši zhovadilci vyhazovat miliardy oknem. Mě se taky navaluje. Hlavně když si přečtu, že nějaký trotl obhajuje kvůli tomu Kalouska ještě dodnes....
     Jesse
     • Džesie
      14.08.2013 12:50

      Tobě nějak hapruje obal na duši či co. Když se Ti nenavaluje, tak ucvrkáváš nebo minimálně málem se posereš, dle Tvých sdělení..o)) http://www.youtube.com/watch?v=MS91knuzoOA&list=PL1F490F0B806BC3C5
      Velkamedvědice
 •  
  14.08.2013 10:05

  tak lidi mohou zacit stat frontu pred bankami....nabrat uvery a hura k rustu....konecne rostem!!!!
  novacek
 • Rano vstanu a opařím se čajem
  14.08.2013 10:02

  Dnes ráno jsem vstal a opařil se čajem. Tato zpráva má stejnou informaci jako, že Česko je z recese. Z recese určitě nejsme. Ta nejlepší šaráda nás teprve čeká. Jsme před bankrotem. Jen nevím k čemu vám budou peníze, když stát zbankrotuje. Nejprve přijdou socialisté, kteří vám zdaní vaše vklady ještě jednou. Takže budliky budliky.
  Jezdec.
  • Re: Rano vstanu a opařím se čajem
   14.08.2013 10:13

   o)) Před bankrotem určitě nejsme, srovnej naše zadlužení , běžné zadlužení v Eu nebo i Usa....
   Velkamedvědice
   •  
    14.08.2013 10:19

    ale za poslední roky díky debilní makroekonomice slušně narostlo, dělat strašáka s daněmi předváděl neposled před volbama kakolický děvkař se síťovkou a pak dolní sazbu dph zvednul o 200% !!!!!!!!!!!!!!!
    mamon
    •  
     14.08.2013 10:34

     Strašák je jen v hlavách a zjevně i v té tvojí. Díky nárůstu snížené sazby DPH z 5% na 15% se zvedla cena potravina a léků o 9,4%. Neříkám, že je to málo tyhle položky jsou některcýh domácností i 60% výdajů, ale pořád je to růst životních nákladů hluboko pod 8% (navíc ve dvou krocích) a ty tady operuješ s číslem 200%, to nejdenoho jednodušího člověka fakt může vystrašit.
     ..
     • Milý kamaráde Pitchusi
      14.08.2013 11:23

      nárůst cen zboží o 8 resp. 9,4%, které jsou u nemalé části domácností 60% výdajů, není jen nemalý nárůst, ale dá se říct, že je skoro likvidační. Tyto rodiny se tímto asociálním řízením státu dostávají na hranici chudoby. Že do ní nejsou započítáváni je jen díky kouzlům s čísly statistiků. Nárůst nižší sazby dph z 5 na 15% (tady bych si dovolil Tebe Pichusi opravit bylo ve 4 krocích, ne ve 2 ) je pro jednoduché, ale i složité lidi 200%, s tím Pitchusi nic nenaděláš.
      mamon
      • Re: Milý kamaráde Pitchusi
       14.08.2013 11:58

       Milý mamone, zvýšení snížené sazby samozřejmě ve 4 krocích nebylo, ale kroky byly tři (nikoliv dva jak jsem původně mylně uvedl). Já tedy osobně žádnou domácnost, kde by zvýšené DPH vedlo k likvidaci této domácnosti neznám, ale pokud ty ano, dej mi k tomu více info, abych si rozšířil obzory. Ale k meritu proč používáš uvádíš přídavné jméno likvidační zvýšení DPH, když objektivně to nikoho nezlikviduje proč uvádíš 200% místo 8% (obě čísla jsou pravdivá) proč šíříš strach a paniku. Komu tím prospíváš?
       ..
       • Milý kamaráde Pitchusi
        14.08.2013 12:15

        Komu to prospívá už jsem napsal níže. Je mi líto, ale musím Tě Pitchusi opravit podruhé. Snížená sazba dph se za pravicových vlád zvyšovala 4x a to z 5 na 9, pak na 10, dále na 14 a pak na 15%, více už tahle galérka nestihla, protože už jsou (odpusť mi ten expresivní výraz) v prdeli, smutné je, že část obyvatelstva tohoto státu také.
        mamon
     • pitchus
      14.08.2013 10:38

      Pochopil jsem , že mamon mluví o příjmu státu, ne zatížením na obyvatele..
      Velkamedvědice
      • Re: pitchus
       14.08.2013 10:50

       DPH je jedna z mnoha daní (i když ta nejvýnosnější) jiné daně se spíše snižovaly, celkově vybere stát o několik procent (snad tak 3-5%, ale nechci to hledat) více. Prostě spousta lidí interpretuje ta čísla tak, aby to ostatní co nejvíce vystrašilo, a já se musím ptát komu tím prospějí?
       ..
       • Milý kamaráde Pitchusi
        14.08.2013 12:04

        Interpretace těchto katastrofálních čísel zvyšujících se daní vystrašila hlavně Tebe, Pitchusi. Snad si uvědomíš, jak nesmyslná a hloupá byla politika nabádající jít pomodré. Doufám, že nepochybuješ o tom, že 7,5 let vlády pravicové galérky nás nedovedlo k modernímu prosperujícímu státu, ale do nejdelší recese, zchudnutí občanů a nárůstu extrémizmu. Pro odpověď na Tvoji druhou otázku, komu to projpěje, nemusíš chodit příliš daleko, stačí k zrcadlu. Vzhledem k tomu, že nejsi jednoduchý člověk ale složitý, Tě omlouvá, že Ti to trvá trochu déle, Pitchusi.
        mamon
        • Re: Milý kamaráde Pitchusi
         14.08.2013 12:36

         Hele to je nějaký divný. Snažíš se mi naznačit, že to, že jsi mě vystrašil tou interpretací je pro mé dobro. Jako že je dobře, že se budu bát a snížím svou spotřebu, protože jsem tlustej? Vždyt vůbec nemůžeš mít o mé spotřebě žádnou představu a jak pak můžeš vědět, že by mi prospělo ji snížit? Tak to já bych si pak moh myslet, že tvůj mozek má zbytečně velkou spotřebu kyslíku a prospělo by ti kapánek přidusit.
         ..
         • Milý kamaráde Pitchusi
          14.08.2013 12:49

          V žádném případě jsem neměl na mysli Tvoji spotřebu ani omezit, ani povzbudit a věř mi, že je mi srdečně jedno, jestli jsi tlustej, chudej, teplej, rudej nebo modrej či jakej. V klidu si užívej zbytek svého života. Čus, Tvůj Mamon
          mamon
          • Re: Milý kamaráde Pitchusi
           14.08.2013 12:52

           Tak mi stále vrtá hlavou k čemu mi to bylo dobrý.
           ..
       • Pitchus
        14.08.2013 11:01

        Přesně Tvůj názor jsem o prezentaci zvýšení a celkové dańové zátěži kdysi třeba u třenice s Kalkou, nicméně je pravda, že takto vysoká sazba na lécích, tisku, vvstupenkách na kulturu, potravinách, dětských plenách apod se mi nelíbí, je jedna z nejvyších v evropě vůbec...
        Velkamedvědice
    • Mamon
     14.08.2013 10:24

     Souhlas s nebezpečným tempem růstu i s tím, že prudký růst spodní sazby je asociální sviňárnička
     Velkamedvědice
 • Rano vstanu a opařím se čajem
  14.08.2013 10:01

  Dnes ráno jsem vstal a opařil se čajem. Tato zpráva má stejnou informaci jako, že Česko je z recese. Z recese určitě nejsme. Ta nejlepší šaráda nás teprve čeká. Jsme před bankrotem. Jen nevím k čemu vám budou peníze, když stát zbankrotuje. Nejprve přijdou socialisté, kteří vám zdaní vaše vklady ještě jednou. Takže budliky budliky.
  Jezdec.
 •  
  14.08.2013 9:53

  to se mi oddychlo....hlavne, ze rostem....aspon, ze mame tu nemeckou lokomotivu
  abc
Aktuální komentáře
26.09.2022
22:02Na trhu převládají obavy, pozitivní zprávy pouze pro provozovatele kasin  
17:48Spekulace o zásahu BoE a lehké odpolední zlepšení nálady  
17:23Co ukazuje posledních 120 let na akciích?
17:08Italské volby překreslí politickou mapu. Co budou znamenat pro zemi? Komu a čím nahánějí strach?
16:55Dobrá nálada obrat v trendu neznačí, daří se technologiím  
16:48ECB hodlá dál zvyšovat úroky, ačkoli čeká výrazné zpomalování ekonomiky
16:01Přední instituty zhoršily výhled německé ekonomiky. Na příští rok čekají recesi
15:37Je to v Evropě teprve začátek medvědího trhu?
14:14Direct Financing s.r.o.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
13:37Týdenní výhled: Trhy se dál smiřují s horšími ekonomickými vyhlídkami  
12:52KARO Leather, obchodovaná na trhu START, získala 132 milionů korun prodejem dalších akcií
12:42Itálie, Británie a další pokles trhů na úvod týdne  
12:00OECD: Velkým ekonomikám hrozí kvůli energetické a inflační krizi recese
11:14Pesimismus dosáhl vrcholu roku 2008. Goldman Sachs snížila cíl na S&P 500 a podle BofA je teď králem hotovost
10:09Důvěra v českou ekonomiku v září dále propadla. Mezi spotřebiteli je nejníže za dobu sledování
9:03Rozbřesk: Česká koruna v sevření globální nejistoty a holubičí ČNB
8:56Britská libra na novém rekordním dnu na páru s dolarem. Obchodníci se obávají plánů pro ekonomiku
8:54Futures avizují smíšený vstup do nového týdne. Volby v Česku a Itálii, úpravy řešení cen energií i nový MakroMixér o realitách  
8:51Pět evropských zemí volá po zákazu dovozu diamantů z Ruska, čeká se reakce Belgie
7:51Ceny realit v Česku utržené ze řetězu. Dosedne na ně korekce? Podcast MakroMixér s Martinem Luxem. Také o inflaci, ČNB a lepších i horších řešeních energetické krize

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board
16:00USA - Prodeje nových domů