Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bank of Japan zlepšila hodnocení ekonomiky, v případě potřeby ji více podpoří

Bank of Japan zlepšila hodnocení ekonomiky, v případě potřeby ji více podpoří

05.09.2013 9:05, aktualizováno: 5.9. 9:58

Aktualizováno

Japonská centrální banka na dnes končícím dvoudenním zasedání zlepšila hodnocení tamní ekonomiky, když uvedla, že její oživování, ač mírné, je v plném proudu. BoJ zároveň ponechala měnovou politiku beze změny, což bylo analytiky očekáváno. Nadále tak hodlá navyšovat peněžní bázi o 60 až 70 bilionů jenů ročně.

Většina ekonomů ale očekává, že guvernér BoJ Kuroda oznámí další uvolnění měnových podmínek v první polovině příštího roku. Za riziko pro růst ekonomiky považují chystané navýšení spotřební daně. Daň z přidané hodnoty se má od dubna příštího roku zvýšit o 3 procentní body na 8 procent, v říjnu 2015 by pak daň měla stoupnout na deset procent. Cílem chystaného kroku je získat další peníze na snížení ohromného státního dluhu, který je dvojnásobný ve srovnání s velikostí japonské ekonomiky. Podle vyjádření vlády by premiér Šinzó Abe měl do října rozhodnout, zda se plánované navýšení DPH zrealizuje.

"Japonská ekonomika mírně oživuje," píše se v dnešní zprávě centrální banky. To představuje zlepšení oproti minulému měsíci, kdy banka uvedla, že ekonomika "začíná mírně oživovat". Podle ekonoma Dai-ichi Life Research Institute lze považovat zlepšení hodnocení ekonomiky centrální bankou za vyslanou zprávu, že ke zvýšení nepřímého zdanění dojde dle plánu. Kuroda minulý měsíc naznačil, že zpoždění tohoto kroku by mohlo podkopat důvěru v udržitelnost japonské fiskální politiky a vést k růstu výnosů u vládních dluhopisů.

„Pozornost bude upřena na tiskovou konferenci guvernéra Kurody o připravenosti BoJ zasáhnout v případě oslabení ekonomiky,“ glosoval jeden ze stratégů společnosti SMBC Nikko Securities. Kuroda na konferenci naplnil očekávání, když řekl, že v případě potřeby je centrální banka připravena podporu zesílit. Guvernér BoJ podle svých slov nečeká, že by plánované zvýšení daně z obratu mělo podkopat růst japonské ekonomiky či cenové hladiny, pokud by k tomu ale došlo, je v moci fiskální politiky reagovat.

Centrální banka letos v dubnu oznámila záměr zdvojnásobit objem peněžní báze nákupem vládních dluhopisů a dalších finančních aktiv a cíl zastavit trvalý pokles cenové hladiny a dosáhnout do dvou let 2procentní inflace. Ekonomové dle průzkumu Bloomberg očekávají, že HDP Japonska bude pokračovat v růstu do března příštího roku a následně růst zpomalí.

Tempo růstu japonské ekonomiky ve 2Q zpomalilo na 2,6 procenta ze 3,8 procenta v prvních třech měsících. Ekonomika rostla již třetí čtvrtletí za sebou, údaj za první kvartál však dnes doznal negativní revize z původně uváděných 4,1 procenta. Japonská ekonomika je třetí největší na světě po Spojených státech a Číně, již po dvě desetiletí se však potýká se stagnací. Hospodářský růst v zemi podkopává deflace a stárnoucí populace.

(Zdroj: Bloomberg, BoJ, čtk)


Čtěte více:

Japonská centrální banka hlásí poprvé za 2,5 roku oživení, měnová politika beze změny
11.07.2013 8:17
Japonská centrální banka po svém dvoudenním zasedání ponechala měnovou...
Bod pro abenomiku - japonská vládní koalice ovládla i horní komoru parlamentu
22.07.2013 10:55
Vládní koalice premiéra Šinzó Abeho posílila v nedělních volbách výraz...
Abenomika je poslední šancí předluženého Japonska. Ztroskotání by mohlo otřást celým světem
30.07.2013 6:47
Po dvě desetiletí význam Japonska pro světovou ekonomiku klesal. Země ...
Japonská ekonomika ve 2Q překvapivě zpomalila. Debata o vyšších daních zesílí
12.08.2013 8:59
Tempo růstu japonské ekonomiky ve druhém čtvrtletí zpomalilo na 2,6 pr...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.12.2025
13:21BlackRock: Umělá inteligence přinese dezinflační tlaky, Fed by měl jít se sazbami dolů
9:33Víkendář: Místo centrální banky podřízené vládě je lepší to, co udělal Clinton v 90. letech
13.12.2025
14:29Trumpova politika a její skutečné plody
9:07Víkendář: Změní stablecoiny monetární prostředí a fungování centrálních bank?
12.12.2025
22:00Wall Street se propadla nejvíce za tři týdny; stačilo pár komentářů k AI  
17:36Třetí fáze akciového trhu: těšení se na přínosy nových technologií
16:04Apple vs. AI bublina. Proč investoři hledají útočiště u výrobce iPhonu?
14:04Českou ekonomiku zatím táhne spotřeba a investice, ale zpomalení je na obzoru
12:37Euforie nevydržela. Akcie Broadcomu po konferenčním hovoru klesají kvůli obavám o ziskovost v AI  
12:20Michal Strnad plánuje expanzi. Chce z CSG udělat lídra evropského obranného průmyslu a zvažuje IPO v Amsterdamu
12:09Perly týdne: Bublina není důvod k prodeji
10:50Po euforii přichází korekce: Broadcom hlásí silné tržby a vyšší dividendu, ale AI výhled zůstává nejasný
9:55Nová cílová cena Patrie pro Komerční banku: Prostor pro růst se zmenšuje  
8:58Nová cílovka pro Komerční banku, renesance evropských dluhopisů a úspěch Eli Lilly  
8:52Rozbřesk: Odloží Evropská komise zákaz hybridních automobilů? Automobilky by tento krok uvítaly
6:10Investiční výhled 2026: Kondice ekonomik, inflace a blížící se volby  
11.12.2025
22:00Oracle po výsledcích propadá, ostatním se ale daří  
17:03Tři akciové fáze posledního čtvrt století a poučení pro dnešek
16:58EK zvažuje pětiletý odklad zákazu spalovacích motorů pro hybridní vozy
16:28WSJ:Trump po válce plánuje americké investice v Rusku včetně těžby vzácných kovů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data