Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šéf UBS: Jsme v polovině propouštění. Bankovní unie problémy nevyřeší

Šéf UBS: Jsme v polovině propouštění. Bankovní unie problémy nevyřeší

13.9.2013 17:43

Zavedení evropské bankovní unie může jen stěží vyřešit potíže zemí kontinentu, uvedl výkonný ředitel švýcarské bankovní jedničky UBS Sergio Ermotti: „Bankovní unie nemůže být odpovědí na problémy Evropy. Je potřeba strukturálních reforem v ekonomice a sociálním systému. Evropská ekonomika potřebuje být mnohem konkurenceschopnější,“ řekl CEO banky.

Ačkoli Ermotti uznává, že bankovní unie může učinit sektor bezpečnější a přispět k jeho transformaci, podotýká, že nelze očekávat, aby finanční instituce nebo celý systém byl impulsem ke změně v ekonomice. Projekt bankovní unie cílí na posílení regulace finančního systému v Evropě a jeho zastřešení pod dohled Evropské centrální banky. Součástí by měl být celounijní systém řešení problémových bank.

Rychlé vytvoření bankovní unie, na něž tento týden apelovala šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová, ale s největší pravděpodobností nehrozí. Padl původní červnový cíl z úst šéfa EK Barrosa vytvoření bankovní unie do roka a podle různých zdrojů již není ani pravděpodobné, že by ECB převzala dozor nad všemi šesti tisíci bankami eurozóny dříve než na konci příštího roku. Původně se počítalo s tím, že dohled nad evropskými bankami bude spuštěn již letos v lednu, následně byl návrh omezen pouze na banky, které požádaly o pomoc záchranný fond ESM, od července 2013 měly být přibrány systémově významné banky a od ledna 2014 měla ECB svým dohledem pokrývat všechny finančních ústavy eurozóny, včetně družstevních záložen a spořitelen.

Spuštění jednotného bankovního dohledu, jehož nejhlasitějším odpůrcem bylo od začátku Německo, mělo být prvním pilířem bankovní unie, tím druhým pak společná pravidla pro fungování bank a třetím pak jednotný systém pojištění vkladů. V červenci pak EK navrhla jednotný mechanismus pro řešení problémů bank eurozóny. 

 
Propouštění v polovině

Největší švýcarská banka nyní prochází zásadní nákladovou restrukturalizací, podle Ermottiho je nyní zhruba v polovině plánovaného snížení stavů o 10 tisíc lidí. „Strukturální změny v investiční bance proběhly. Druhou výzvou je nyní zvýšit efektivitu v divizích správy majetku, investic a investiční divizi…,“ řekl.

Spolu s výsledky za druhý kvartál, v rámci nichž banka zvýšila čistý zisk díky investičnímu bankovnictví, v červenci mimo jiné oznámila, že odkoupí zpět toxická aktiva, která od ní převzala centrální banka SNB v době vrcholu finanční krize, v celkovém objemu téměř 39 mld. USD. UBS se v roce 2008 dostala na pokraj kolapsu a vláda výměnou za pomoc šest miliard CHF získala podíl devíti procent. Švýcarsko již tento podíl prodalo se ziskem 1,2 miliardy franků.

UBS patří mezi banky, které byly nejvíce postižené finanční krizí. Loni se rozhodla propustit 10 tisíc zaměstnanců, předloni banku navíc zasáhl skandál kolem nepovolených obchodů jednoho z jejích makléřů a loni musela zaplatit pokutu za manipulace s úrokovou sazbou Libor.

Švýcarský úřad pro bankovní dohled Finma v srpnu ve strategickém dokumentu doporučil, že obě tamní největší banky, UBS a Credit Suisse, by měli v případě ohrožení zachraňovat jejich akcionáři a věřitelé včetně vkladatelů. Pokud bude zřejmé, že "bail-in", tedy záchrana banky jejími akcionáři a věřiteli, nebude dostačovat, zakročil by úřad pro bankovní dohled, aby ochránil klíčové funkce banky.

(Zdroj: CNBC, Bloomberg, čtk)


Čtěte více:

UBS posílila zisk díky investičnímu bankovnictví, odkoupí zpět svá toxická aktiva
30.7.2013 9:20
Největší švýcarská banka UBS ve druhém čtvrtletí meziročně zvýšila čis...
Švýcaři: Nechť UBS a Credit Suisse případně zachraňují akcionáři i vkladatelé, až pak stát
7.8.2013 15:36
Dvě největší švýcarské banky UBS a Credit Suisse by měli v případě ohr...
Evropské zisky oproti americkým na 25letém minimu. Brzký obrat by měl pomoci akciím
3.9.2013 15:36
Mezi ziskovostí evropských společností a jejich amerických konkurentů ...
Finanční krize změnila poměr sil mezi bankami i v ekonomice
11.9.2013 10:09
Od vypuknutí vrcholné fáze globální finanční krize před pěti lety, kdy...
Slovinsko samo záchranu bankovního sektoru nezvládne, píše Handelsblatt. ECB prý tlačí na žádost o pomoc
12.9.2013 8:21
Evropská centrální banka (ECB) má prý zájem na tom, aby Slovinsko požá...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data