Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropské zisky oproti americkým na 25letém minimu. Brzký obrat by měl pomoci akciím

Evropské zisky oproti americkým na 25letém minimu. Brzký obrat by měl pomoci akciím

03.09.2013 15:36
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Mezi ziskovostí evropských společností a jejich amerických konkurentů se rozevřela největší propast za 25 let. Podle analytiků švýcarské UBS by trend měl v brzké době obrátit a evropské korporátní zisky by do tří let měly dosáhnout předkrizové úrovně. To by se mělo pozitivně odrazit v cenách evropských akcií.

Zatímco ukazatel zisku na akcii (EPS) firem v Evropě se pohybuje 25 % pod svým vrcholem z roku 2007, americká korporátní mašinerie ho dokázala vytlačit 20 % nad šest let staré maximum.

„Zisky by určitě měly vzrůst,“ uvedla včera v pořadu CNBC k výhledu korporátní Evropy Karen Olneyová, stratég UBS. Podle ní by se evropské společnosti měly dostat na předkrizovou úroveň zisků do roku 2016, a to navzdory medvědím předpovědím, které varují před stagnací v japonském stylu.

„I když jsou zde rizika, domníváme se, že to nebude tak náročné, jak si někteří myslí,“ komentují analytici UBS výhled na oživení eurozóny v nedávné zprávě pro investory. Banka očekává, že firmy zastoupené v širokém indexu STOXX 600 letos vykážou 3% růst zisku, a v dalších třech letech dokonce v průměru 8% přídavek ročně.

Olneyová na CNBC připomněla, že ukazatel EPS evropských firem od roku 2010 vykazuje nulové přírůstky, zejména proto, že 60 % trhu zisky klesají. Zlepšující se ekonomické klima v Evropě by proto mohlo korporátnímu sektoru umožnit příjemně překvapit. „Nemyslíme si, že by měl být tak velký výkon, když zisky rostou nejpomaleji za 40 let,“ uvedla analytička UBS.

Díky pomalu se zlepšujícím vyhlídkám a závazku šéfa Evropské centrální banky Maria Draghiho zachránit euro za každou cenu se evropské burzy začaly v loňském roce vzpamatovávat a jejich indexy momentálně obchodují za 12,3násobek zisků za uplynulých 12 měsíců. Podle UBS by tento zpětně se ohlížející ukazatel P/E díky růstu zisků mohl klesnout na 8,8násobek, což by evropské tituly nacenilo o třetinu levněji, než za kolik se v průměru dlouhodobě prodávají.

Americké burzy překonaly rekordy z roku 2007 a pohybují se několik procent pod svými maximy, evropské ve většině případů nikoli. Výjimkou je německý DAX , do něhož jsou ale započítány reinvestované dividendy. Bez nich je index stále níž než v roce 2007. Burzy problémových ekonomik Portugalska, Irska a Řecka nedosahují ani poloviny předchozích maxim. Finanční index Euro Stoxx Banks se pohybuje u hodnoty 180 bodů. Vrcholu dosáhl v květnu 2007 na 490 bodech, na dno 75 bodů dopadl loni v červenci.

Optimisticky se k evropským titulům staví také Société Générale a přidává další důvod, proč by se Starý kontinent měl stát investorským hitem: konec kvantitativního uvolňování Fedu. „Pevně věříme, že omezování QE zvýhodní evropská aktiva na úkor amerických. I když pohyby v podílových fondech a ETP produktech během léta klesly na velmi nízké úrovně, poslední data potvrzují růst přílivu prostředků do evropských akcií a zpomalování přílivu do amerických akcií. Evropské burzy by brzy měly přilákat 100 mld. USD na čistém přílivu prostředků,“ uvádí se v nedávné zprávě pro investory.

Krom Société Générale se ve prospěch evropských trhů v posledních týdnech vyslovili analytici z Nomury, Bank of America, JPMorgan a dalších bank či fondů.

(Zdroje: CNBC, WSJ, Reuters)


Váš názor
  • 25 leté minimum je málo
    03.09.2013 18:13

    Zvykejme si soudruzi, oživení si vyžaduje nejméně 35 leté minimum. Takže ještě pojedeme dolů. Na kompostované podhoubí je řádně zaděláno. Jestli někdo vychází se svou analýzou pouze podle nějakého TA cyklu, pak je mi ho líto:-))
    Jesse
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - CPI, y/y
8:00DE - Obchodní bilance, n.s.a., mld. EUR
9:00CZ - Nezaměstnanost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.