Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropské zisky oproti americkým na 25letém minimu. Brzký obrat by měl pomoci akciím

Evropské zisky oproti americkým na 25letém minimu. Brzký obrat by měl pomoci akciím

03.09.2013 15:36
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Mezi ziskovostí evropských společností a jejich amerických konkurentů se rozevřela největší propast za 25 let. Podle analytiků švýcarské UBS by trend měl v brzké době obrátit a evropské korporátní zisky by do tří let měly dosáhnout předkrizové úrovně. To by se mělo pozitivně odrazit v cenách evropských akcií.

Zatímco ukazatel zisku na akcii (EPS) firem v Evropě se pohybuje 25 % pod svým vrcholem z roku 2007, americká korporátní mašinerie ho dokázala vytlačit 20 % nad šest let staré maximum.

„Zisky by určitě měly vzrůst,“ uvedla včera v pořadu CNBC k výhledu korporátní Evropy Karen Olneyová, stratég UBS. Podle ní by se evropské společnosti měly dostat na předkrizovou úroveň zisků do roku 2016, a to navzdory medvědím předpovědím, které varují před stagnací v japonském stylu.

„I když jsou zde rizika, domníváme se, že to nebude tak náročné, jak si někteří myslí,“ komentují analytici UBS výhled na oživení eurozóny v nedávné zprávě pro investory. Banka očekává, že firmy zastoupené v širokém indexu STOXX 600 letos vykážou 3% růst zisku, a v dalších třech letech dokonce v průměru 8% přídavek ročně.

Olneyová na CNBC připomněla, že ukazatel EPS evropských firem od roku 2010 vykazuje nulové přírůstky, zejména proto, že 60 % trhu zisky klesají. Zlepšující se ekonomické klima v Evropě by proto mohlo korporátnímu sektoru umožnit příjemně překvapit. „Nemyslíme si, že by měl být tak velký výkon, když zisky rostou nejpomaleji za 40 let,“ uvedla analytička UBS.

Díky pomalu se zlepšujícím vyhlídkám a závazku šéfa Evropské centrální banky Maria Draghiho zachránit euro za každou cenu se evropské burzy začaly v loňském roce vzpamatovávat a jejich indexy momentálně obchodují za 12,3násobek zisků za uplynulých 12 měsíců. Podle UBS by tento zpětně se ohlížející ukazatel P/E díky růstu zisků mohl klesnout na 8,8násobek, což by evropské tituly nacenilo o třetinu levněji, než za kolik se v průměru dlouhodobě prodávají.

Americké burzy překonaly rekordy z roku 2007 a pohybují se několik procent pod svými maximy, evropské ve většině případů nikoli. Výjimkou je německý DAX , do něhož jsou ale započítány reinvestované dividendy. Bez nich je index stále níž než v roce 2007. Burzy problémových ekonomik Portugalska, Irska a Řecka nedosahují ani poloviny předchozích maxim. Finanční index Euro Stoxx Banks se pohybuje u hodnoty 180 bodů. Vrcholu dosáhl v květnu 2007 na 490 bodech, na dno 75 bodů dopadl loni v červenci.

Optimisticky se k evropským titulům staví také Société Générale a přidává další důvod, proč by se Starý kontinent měl stát investorským hitem: konec kvantitativního uvolňování Fedu. „Pevně věříme, že omezování QE zvýhodní evropská aktiva na úkor amerických. I když pohyby v podílových fondech a ETP produktech během léta klesly na velmi nízké úrovně, poslední data potvrzují růst přílivu prostředků do evropských akcií a zpomalování přílivu do amerických akcií. Evropské burzy by brzy měly přilákat 100 mld. USD na čistém přílivu prostředků,“ uvádí se v nedávné zprávě pro investory.

Krom Société Générale se ve prospěch evropských trhů v posledních týdnech vyslovili analytici z Nomury, Bank of America, JPMorgan a dalších bank či fondů.

(Zdroje: CNBC, WSJ, Reuters)


Váš názor
  • 25 leté minimum je málo
    03.09.2013 18:13

    Zvykejme si soudruzi, oživení si vyžaduje nejméně 35 leté minimum. Takže ještě pojedeme dolů. Na kompostované podhoubí je řádně zaděláno. Jestli někdo vychází se svou analýzou pouze podle nějakého TA cyklu, pak je mi ho líto:-))
    Jesse
Aktuální komentáře
13.06.2021
10:04Víkendář: Ne každé riziko se vyplatí podstupovat
12.06.2021
14:21Kuroda: Zakořeněná nízká inflace a vytrvalá centrální banka
8:15Víkendář: Paradox zisků a někdy pochybná radost z růstu akciového trhu
11.06.2021
22:01Obchodování v zámoří skončilo bez výraznějších změn  
19:00A co Japonsko?
17:49Výnosy dluhopisů stoupají, eurodolar klesl až na 1,21  
17:30Jakub Lukáš: Komerční banka má z větších pražských titulů největší potenciál k růstu
16:36Čistý zisk bank letos klesl o 3,7 miliardy na 10,8 miliardy Kč. Důvodem hlavně vyšší rezervy a nižší sazby
15:33Zelená energie i kybernetická bezpečnost. Do jakých trendů podle Citi investičně skočit?
13:40Ruská centrální banka letos kvůli inflaci potřetí zvýšila úroky, nyní na 5,5 procenta
13:04Perly týdne: S&P 500 na 4 500 bodů, Evropa na akciovém výsluní
12:49Existují čtyři scénáře vývoje epidemie covidu-19, říká epidemiolog Maďar. Na podzim nastane zhoršení
11:29Akcie navazují na pozitivní včerejšek, dluhopisy vysílají zajímavé signály  
11:14Český lídr mobilního příslušenství pod značkou FIXED míří na trh START pro 45 milionů korun. Chce růst v Evropě
11:10RMS Mezzanine, a.s.: Návrhy rozhodnutí per rollam RMS Mezzanine, a.s.
10:57IEA: Poptávka po ropě se vrátí na úroveň před pandemií do konce 2022
9:11Rozbřesk: Česká inflace zpět pod trojkou. Koruna s dalšími zisky
9:06Páteční úvod na trzích nemá jasný směr. Investičním tipem Zoetis a na pražské burze Moneta naposledy s účastí na mimořádné valné hromadě 22. června  
8:46Hodnota majetku domácností v USA vystoupila na nový rekord, hlavně díky rostoucím akciím a hodnotě realit
8:33Investiční tip Zoetis: Defenzivou proti inflaci  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data