Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stárnoucí Asii čeká těžká dekáda

Stárnoucí Asii čeká těžká dekáda

23.09.2013 21:55
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Asie v příštích deseti letech zažije silný demografický trend, v jehož rámci velkou část kontinentu postihne zrychlující ubývání práceschopného obyvatelstva. Stárnutí by měly zůstat ušetřeny jen vybrané země na jihovýchodě Asie.

„Následující dekáda se bude velmi lišit od těch předcházejících, kdy většina Asie, včetně Číny a Koreji, stále žila z demografické dividendy,“ napsal v nedávné zprávě Hak Bin Chua z Bank of America (BofA). Zatímco dříve stárnutí obyvatelstva a zmenšování pracovní síly pociťovalo jen Japonsko, teď stejný fenomén čeká Čínu, Jižní Koreu, Hongkong i Thajsko. To významně dolehne na jejich růstová tempa, spotřebitelské výdaje a ceny aktiv na tamních finančních trzích.

Japonsko je v tomto směru odstrašujícím příkladem. V nejrychleji stárnoucí zemi na světě je čtvrtině lidí přes 65 let. Země se přes 15 let potýká s deflací a malátným růstem zostřovaným poklesem počtu pracujících lidí. Opakované snahy vlád stimulovat ekonomiku vyhnaly zadlužení státu do astronomické výše a bankrotu brání jen skutečnost, že drtivá většina dluhopisů je v rukou domácích subjektů: velkých bank, penzijních fondů a spořivých domácností. Vzhledem k tomu, že s postupem času bude stále více starších lidí pobírat důchod a čerpat úspory, jeví se situace státní poklady bezvýchodně.

Nedávno aktualizované demografické prognózy OSN zvýrazňují rozdíly mezi výhledy jednotlivých zemí. Třistamilionová Indonésie je na tom celkem dobře, jelikož její populace by měla dosáhnout vrcholu až v roce 2058. V případě Filipín by to mělo být ještě od 30 let později. Zato nejlidnatější Čínu čekají krušné časy. Její obyvatelstvo by se mělo začít scvrkávat po roce 2030, přičemž v kohortě práceschopných OSN počítá s vrcholem v roce 2015. Podle některých odhadů nastal pokles už loni.

Chua z BofA podotýká, že demografie je užitečnou pomůckou při sestavování predikcí růstu HDP. Mezi lety 2002 a 2012 prý lze pozorovat silnou korelaci mezi změnami počtu neschopného obyvatelstva a expanzí ekonomiky. Jeho názor podporují nedávné studie Asijské rozvojové banky, podle nichž na ekonomiky rozvíjejících se zemí bude stále silněji působit pokles porodnosti a růst očekávané délky dožití.

Podle odhadů BofA vzroste pracovní síla Filipín do deseti let o 21 %, zatímco Malajsie a Indonésie by měly zaznamenat 15% růst. Následovat by je měl Singapur se 14 %. Tyto tři země měly výkonnostně excelovat už v posledních letech. Data Světové banky ukazují, že filipínská ekonomika v krizových a následných hubených letech 2008-2012 rostla průměrným tempem 6,6 % ročně. Malajsie ve stejném období vykázala 5,6 % ročně. Japonsko zvládlo pouze necelá 2 %.

Ekonomové upozorňují, že rozrůstání práceschopného obyvatelstva je sice klíčovým předpokladem pro dlouhodobý hospodářský rozvoj, ale nemusí k němu nutně vést. K tomu je třeba zajistit, aby ekonomika vytvářela dostatečný počet nových pracovních míst. V tomto ohledu selhala Indie, která je sice známá excelentními výsledky v sektoru IT služeb a vývoje softwaru, avšak ten zaměstnává jen zlomek lidí na trhu práce. Daleko víc se jich nudí k smrti v uměle vytvořených místech hlídačů bankomatů, otvíračů dveří či posunovačů židlí. Indie nedokázala přitáhnout dostatek zahraničních investorů, kteří mohli její potenciál využít. „Musíte také přemýšlet o poptávce,“ tvrdí Robert Prior-Wandesforde z Credit Suisse. Připomíná, že řada asijských zemí také trpí “odlivem mozků“, tedy emigrací vzdělaných, schopných a ambiciózních lidí do bohatších států.

Stárnoucí země se podle analytiků budou snažit s nepříznivým demografickým trendem vyrovnávat zvyšováním produktivity a změnou struktury pracovní síly. V Číně by měla vláda dál podporovat přesun lidí ze zemědělství do průmyslu a služeb, zatímco Japonsko bude experimentovat s větším zapojením žen do pracovního procesu.

(Zdroje: CNBC, ADB, BofA)


Váš názor
  • Růst
    24.09.2013 11:55

    Čínu prý čekají krušné časy, když se jí po roce 2030 začne snižovat počet obyvatel. Ovšem nám v ČR se snižuje již nyní ! Co tedy máme říkat my ??? Ovšem klást rovnítko mezi tempo růstu obyvatel a tempo růstu HDP je nesmysl. V Číně přibývá obyvatel už 30 let pomaleji jak v Indii, přesto je čínský růst vyšší . Především záleží na kvalitě vedení státu a na kulturní vyspělosti a pracovitosti obyvatel. U nás v ČR obyvatel ubývá, stárneme a přesto máme na 600 000 nezaměstnaných ?? Není to divné ?? Nám by se pracovních sil mělo sakra nedostávat ! Už nyní jsme zemí penzistů a přitom pro obří masu 600 000 obyvatel nenajdeme uplatnění ???
    Xiluodu Dam 13 860 MW
Aktuální komentáře
03.12.2022
16:31Project Syndicate: Vykolejení technologických korporací
9:35Víkendář: Velké plány Fiskeru a „výjimečně kvalitní“ elektromobil
02.12.2022
22:00Dobrá čísla z trhu práce ovlivnila trh negativně  
21:28Země EU našly shodu na nejvyšší ceně 60 dolarů za barel ruské ropy
17:26Akciová opce od Fedu – verze 2022/23
16:33Konec týdne rozproudila data, negativní efekt však znovu vyprchává  
15:34Komentář: Ochlazení trhu práce se znovu odkládá, Fed nechal uvolnit podmínky moc brzy  
15:23Podle stratéga Deutsche Bank mizí strach z inflace až příliš rychle
14:53OPEC+ o víkendu zřejmě před sankcemi vůči Rusku dál sníží těžbu ropy
13:38Perly týdne: Velký příběh příštího roku a zastavená inflační akcelerace
12:11Malý modulární reaktor u JE Temelín postavit lze. Hotový by mohl být v letech 2032 až 2035
12:07Centrální banky blízko konce cyklu utahování. Podle experta AMP si Fed udělá pauzu
11:13Na programu trh práce - dokáže překvapit tak, aby narušil náladu trhů a postoj Fedu?  
9:16Zpřesněný odhad potvrdil mezičtvrtletní pokles HDP ve 3.kvartálu. Prudce se propadla spotřeba domácností
9:09Rozbřesk: Konjunktura v USA vadne, což asi potvrdí i listopadové payrolls
8:48Indexy pražské burzy se rebalancují k 19. prosinci, PKN Orlen koupí čerpací stanice v Maďarsku a na Slovensku a futures jsou smíšené  
8:15Polský majitel největší české sítě čerpacích stanic expanduje na Slovensku a v Maďarsku
6:07Natixis: Vlády toho už tolik finančně neutáhnou, nastoupí firmy
01.12.2022
22:00Hlavní indexy na Wall Street prošly konsolidací po včerejší rally  
18:27Svět je valuačně zhruba na historickém standardu. Jedním extrémem jsou USA, druhým UK

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data