Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
DeLong: 21. století vyžaduje větší vládu, imigraci a více rovnosti

DeLong: 21. století vyžaduje větší vládu, imigraci a více rovnosti

24.09.2013 19:37
Autor: Redakce, Patria.cz

Ekonom Brad DeLong se na svém blogu pokusil o sestavení návodu pro vyrovnaný a spravedlivý růst americké ekonomiky:

1. Ekonomiku je třeba vést tak, aby agregátní poptávka odpovídala agregátní nabídce. Dvojí mandát Fedu musí být brán vážně, protože udržení plné zaměstnanosti je stejně důležité jako udržení nízké a stabilní inflace. A jeho význam je mnohem vyšší než zachování vysokých marží bankovního sektoru. V době války, deprese či jiné podobné krize, kdy je nutná vládní iniciativa, je také třeba velkých deficitů a růstu dluhu. V klidnějších dobách dluh splácejme.

2. Investujme do nápadů, strojů a zařízení, vzdělání. Potřebujeme širokou škálu investic, a to jak ze strany soukromého sektoru, tak veřejného.

3. Během několika posledních desetiletí došlo k obrovskému posunu zdrojů směrem k odvětvím, které nevytváří hodnoty; jde zejména o správu zdravotní péče, vězení, finance a fosilní paliva. Tento trend musíme obrátit a zaměřit se na odvětví, která hodnotu vytvářejí.

4. Uhlíková daň měla být zavedena už před dvaceti lety a stále je jí třeba.

5. Potřebujeme více imigrace. Po celém světě platí, že je jednodušší přemístit lidi tam, kde instituce fungují, než se snažit vybudovat dobré instituce tam, kde jsou lidé. Více imigrace znamená růst bohatství i pro ty, kteří již v dané zemi žijí. Pro samotné imigranty je samozřejmě přínosem také. A do určité míry z ní těží i obyvatelé chudých zemí, protože snižuje tlak, který vyvíjí populace na místní zdroje. Spojené státy, které by v roce 2070 měly 600 milionů obyvatel, by byly větší supervelmocí než země se 400 miliony obyvatel.

6. Potřebujeme více rovnosti. Jestliže chceme mít za padesát let rovnost příležitostí, musíme už dnes dosahovat výrazné rovnosti v příjmech.

7. Budeme potřebovat větší a lépe fungující vládu. Neregulovaný trh si nevede moc dobře v oblasti zdravotního sektoru, penzí či při financování vzdělání. To samé platí v oblasti výzkumu a v raných fázích vývoje. Vstupujeme do 21. století a všechny tyto sektory a oblasti budou představovat stále vyšší podíl na naší celkové činnosti. Dobře fungující ekonomika tak bude ve srovnání s minulým stoletím vyžadovat větší vládu relativně k soukromému sektoru.

(Zdroj: Blog Brada DeLonga)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - CPI, y/y
8:00DE - Obchodní bilance, n.s.a., mld. EUR
9:00CZ - Nezaměstnanost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.