Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Moody's: Možnost nesplácení dluhů USA je krajně nepravděpodobná

Moody's: Možnost nesplácení dluhů USA je krajně nepravděpodobná

8.10.2013 12:45, aktualizováno: 8.10. 13:43
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service považuje za "krajně nepravděpodobné", že by Spojené státy přestaly splácet své dluhy. Agentura věří, že americká vláda udělá všechno pro to, aby splatila dluhy i v případě, že jí Kongres nezvýší takzvaný dluhový strop. Přední američtí bankéři ale vládu a zákonodárce varovali, že velké riziko pro ekonomiku by představovalo i to, kdyby se dluhy splácely na úkor jiných závazků. 

"Máme (pro USA) rating AAA se stabilním výhledem, což odráží náš názor, že default (zmeškání platby úroku nebo jistiny z dluhu) je krajně nepravděpodobnou událostí," řekl na konferenci v Tel Avivu provozní ředitel Moody's Michel Madelain, jehož citovala agentura Reuters. Madelain dodal, že nynější nouzový stav, kdy kvůli zablokování peněz pro fiskální rok vláda omezila provoz části úřadů, úvěrový kredit americké vlády nijak nezasahuje.

Mnozí pozorovatelé včetně ratingových agentur předpokládají, že pokud Kongres do 17. října, kdy vláda narazí na dluhový strop, nynější limit dluhu nezvýší, začne ministerstvo financí přednostně splácet dluhy věřitelům před ostatními závazky, než aby riskovalo vyhlášení platební neschopnosti. Ministerstvo financí ale takový postup odmítá a tvrdí, že to není technicky možné. Bílý dům navíc v rozporu se standardní definicí označuje termínem "default" i situaci, kdy by včas neplatilo politické závazky státu, jako jsou důchody nebo sociální dávky.

Podle listu The Wall Street Journal (WSJ) šéfové velkých amerických finančních institucí na setkáních s členy vlády a Kongresu upozorňovali na to, že upřednostňování plateb dluhů by mezi investory vytvořilo ohromnou nejistotu. To by podle některých zvýšilo náklady vládních půjček a vyvolalo na trzích otřesy. Republikány ovládaná Sněmovna reprezentantů již schválila návrh zákona, který by vládu pověřoval, aby v případě dosažení dluhového stropu z průběžných daňových příjmů přednostně platila závazky vůči držitelům dluhopisů a důchody občanům.

Poté, co ministerstvo financí ztratí 17. října možnost vydávat nové dluhopisy, bude mít k dispozici na výdaje ještě asi 30 miliard dolarů (564 miliard Kč). První splátka úroků z dluhopisů připadá až na 31. října, a to v částce 5,9 miliardy dolarů. Řada ekonomů se podle WSJ domnívá, že vláda na to bude mít z daní dost peněz, aby nemusela sahat na jiné výdaje. Na 1. listopadu ale připadají platby do zdravotního systému Medicare, platby důchodů a výplaty pro armádu v celkové sumě 50 miliard dolarů. Klíčový bude zřejmě 15. listopad, kdy jsou splatné úroky v částce asi 30 miliard dolarů.

Ekonomové upozorňují, že splácení dluhopisů na úkor ostatních plateb bude znamenat rostoucí stahování peněz z ekonomiky. To by výrazně poškodilo růst americké ekonomiky a mělo by to dopady na celou světovou ekonomiku.

Podle některých analytiků ale bude mít krize na vládní úvěrové náklady vliv spíše pozitivní, stejně jako podobný vývoj kolem zvyšování dluhového stropu v létě 2011. "Kdyby vláda našla způsob, jak přestat platit lidem, ale dál platit věřitelům, myslím, že by to vedlo k hlubokým ekonomickým otřesům a nejistotě. To by srazilo ceny jiných aktiv (akcií a komodit), ale bylo by to dobré pro státní dluhopisy," řekl listu Eric Stein z investiční společnosti Eaton Vance.

Investoři se uchylují k americkým vládním dluhopisům, které se považují za bezpečnou investici, kvůli rozpočtovým sporům již nyní, což zvyšuje jejich ceny a snižuje výnosy. Výnosy klíčových desetiletých bondů klesly z více než dvouletého maxima 3,0 procenta, kde byly 6. září, na pondělních 2,64 procenta.

(Zdroj: Moody’s, WSJ, čtk, Reuters, Bloomberg)


Čtěte více:

Spadnou USA do defaultu? Navzdory tvrzení by to nebylo zdaleka poprvé
7.10.2013 18:54
S tím, jak se blíží další dosažení dluhového stropu v USA, budeme stál...
Obama: Hlasujte o odblokování výdajů. Věřím ve většinu pro
8.10.2013 7:58
Americký prezident Barack Obama vyzval republikány ovládanou Sněmovnu ...

Váš názor
 • ..ale na nás stejně nikdo nemá
  8.10.2013 14:42

  http://www.youtube.com/watch?v=WuZIkv9wapw
  bob
 •  
  8.10.2013 13:51

  Ta banda šašků ve Washingtonu měla už dávno dostat rating zhruba jako Itálie nebo Irsko.
  Rebel44
  • Rebele di už do .....někam
   8.10.2013 17:33

   Ještě že neuděluješ ty rejtinky ty nebo Zeman. To by byla Čechije a Zemanovci první na světě.
   odborník na rejtynky
  •  
   8.10.2013 13:54

   kdo je u tebe šašek bambulo?:-) USA teď ukáží světu, jak to dopadne, když dojdou love a další dluhy už nepřichází v úvahu. To nejsou šašci, ale protagonisté toho, co nás teprve čeká. Važ si jich.
   Jesse
   •  
    8.10.2013 15:02

    Kecko, Fed kupuje dluhopisy dokonce ve větším objemu ,než jsou akuálně vydávány. Usa je zadluženo více než Evropa, mimochodem...
    Velkamedvědice
    • jako obyčejně
     8.10.2013 15:06

     nečteš pořádně. O FEDu jsem už to samé napsal o řádek níž. Ach jo, kolik jsi toho zas pod kohoutkem vychlemtal?:-)
     Jesse
   •  
    8.10.2013 14:30

    Jak nepřichází v úvahu? Budou to navyšovat tak dlouho dokud to bude od nich někdo brát. A brát si to od nich ostatní nebudou teprve až nebudou nejsilnější, což ještě asi bude chvíli trvat.
    viga
    • dokud budou nejsilnější .......
     8.10.2013 17:28

     Noo zatím jsou nejsilnejší už několik set let. Tak jak déle to bude, podle tebe ještě trvat :o))
     God bless Amerika...
    •  
     8.10.2013 14:41

     Uvidíme. Prémie amerických st. dluhopisů může být i stále nízká, ovšem právě to je nebezpečné, protože neschopnost splácet může být o to rychlejší, jako že bude. Věřitelé si už dost nahrabali, takže se jim možné nesplácení v budoucnosti už vykompenzovalo. Mám na mysli silné věřitele jako je FED a pod... mno, bude to maso :-)
     Jesse
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university