Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Státní podpory: Soudní dvůr potvrdil rozhodnutí Tribunálu, kterým byla konstatována nečinnost Komise ve věci stížnosti společnosti Ryanair

Státní podpory: Soudní dvůr potvrdil rozhodnutí Tribunálu, kterým byla konstatována nečinnost Komise ve věci stížnosti společnosti Ryanair

15.10.2013 5:01
Autor: Martin Krčmář, KSB

Původ předmětu sporu se datuje do let 2005 a 2006, kdy se Ryanair obrátil na Komise se stížnostmi upozorňující na skutečnost (údajně vyplývající z tiskových zpráv), že 100 zaměstnanců společnosti Alitalia bylo převedeno na letecké společnosti Air One a Meridiana. V rámci těchto stížností měl Ryanair, mimo jiné, žádat Komisi, aby prověřila, jaké výhody dvě výše uvedené letecké společnosti získaly za to, že zaměstnance společnosti Alitalia převzaly. V této souvislosti pak Ryanair upozorňoval, že takovýto převod zaměstnanců by mohl být kvalifikován jako státní podpora, neboť tak umožnil společnosti Alitalia vyhnout se vyplacení odchodného těmto zaměstnancům.

Vzhledem k tomu, že Komise na tyto stížnosti de facto nereagovala, obrátila se společnost Ryanair na konci roku 2007 na Tribunál s tím, aby tento konstatoval ve smyslu čl. 265 Smlouvy o fungování EU, že Komise porušila svoji povinnost jednat. V rámci sporu byl především klíčový výklad nařízení EU, který za určitých okolností ukládá Komisi povinnost zabývat se stížnosti zúčastněných stran a informovat tyto strany o způsobu vyřízení takové stížnosti, resp. vydání rozhodnutí. V této souvislosti pak byla řešena i otázka, co lze vlastně za stížnost (ve smyslu výše uvedeného nařízení) považovat.

Povinnost Komise jednat a neexistence formálních požadavků na stížnost

Pokud jde o samotnou povinnost vypořádat se stížností společnosti Ryanair, Komise namítala, že má tuto povinnost pouze  za předpokladu, že daná stížnost splňuje určité formální požadavky – tj. teprve v takovém případě je tak povinna jednat ve smyslu daného nařízení. Tento argument Komise však Soudní dvůr nepřijal a uvedl, že způsob, jakým může být Komise informována o údajné protiprávní státní podpoře, příp. o jejím možném zneužití nepodléhá žádným formálním požadavkům. Naopak, Komise je povinna bezodkladně přezkoumat jakékoliv informace, které o údajné protiprávní podpoře obdržela, a to bez ohledu na jejich zdroj.

V návaznosti na výše zmíněný přezkum obdržených informací je pak Komise povinna buď informovat stěžovatele, že obdržené informace neposkytují dostatečný základ k vyjádření se k danému případu, nebo přímo v dané věci rozhodnout. V případě stížnosti společnosti Ryanair však Komise neučinila ani jeden z výše nastíněných kroků, čímž se dle Soudního dvora dopustila porušení své povinnosti jednat vyplývající z platné legislativy EU. 

Jak se však zdá, výše uvedené závěry Soudního dvora ohledně formálních požadavků na stížnost mohou již dnes vzít za své, neboť v červenci tohoto roku bylo vydáno novelizující nařízení, které stanoví povinnost případných stěžovatelů držet se předepsaného formuláře. Podoba tohoto formuláře má být předmětem samostatného předpisu, na jehož přípravě by měl v současné době evropský zákonodárce ještě pracovat.

 

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.09.2020
9:14Rozbřesk: Akciové trhy se snaží oklepat z druhé vlny pandemie
8:53U nás hrozí nouzový stav, v USA proběhne prezidentská debata  
8:06Francie příští rok ekonomiku povzbudí balíkem 42 miliard eur
7:41RMS Mezzanine, a.s. - Konsolidovaná pololetní zpráva
6:51Clayton: Je „kupujte domácí zboží“ smysluplná politika?
28.09.2020
19:18Německý vicekancléř kvůli Navalnému zastavit Nord Stream 2 nechce
18:56Středověká monetární kapacita a záhadný rok 1971
17:02Wall Street tuní systémy na noční obchodování během voleb
16:59MF: Průměrná mzda letos i příští rok po zohlednění inflace klesne
15:24Tisk: Trump v deseti z posledních 15 let neplatil daně z příjmů
14:34Tisk: Americký Ford žádá německou vládu o půl miliardy eur
13:20EU tlačí na regulaci kryptoměn a digitálních financí, jako argument jí slouží Wirecard
11:12FT: Proč by dobré zprávy mohly být špatnou zprávou pro Big Tech
10:22Zrušení superhrubé mzdy: podle premiéra navždy, efektivní zdanění jen na dva roky
9:37Trump zasáhl sankcemi vůči čínské SMIC (-8 %) srdce tamního čipového průmyslu
8:21Bloomberg: Jsou baterie obchodní válkou, kterou už Čína vyhrála?
27.09.2020
9:37Víkendář: Obnovitelné energie a ceny nemovitostí
26.09.2020
8:40Víkendář: Jsme potěšení, že se z Tesly stává německá značka
25.09.2020
22:08Zelený závěr týdne na Wall Street, Apple +3,7 %  
17:45Co zvedne investiční úspěšnost z pár procent na více než 80 procent?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
IHS Markit Ltd (08/20 Q3, Bef-mkt)
McCormick & Co Inc/MD (08/20 Q3, Bef-mkt)
Micron Technology Inc (08/20 Q4, Aft-mkt)
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board