Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
PKP Cargo při dnešní premiéře ve Varšavě roste až o 18 %. Polský trh je na 6letém vrcholu

PKP Cargo při dnešní premiéře ve Varšavě roste až o 18 %. Polský trh je na 6letém vrcholu

30.10.2013 12:31
Autor: Redakce, Patria.cz

Akcie polské nákladní železniční společnosti PKP Cargo při svém dnešním debutu na burze ve Varšavě zamířily prudce vzhůru a krátce po zahájení vykazovaly růst o více než 18 procent a pomohly tak celému trhu k posunu na nový 6letý vrchol.

PKP Cargo je po německých Deutsche Bahn druhým největším přepravcem nákladů po železnici v Evropské unii a její vstup na burzu je letos největší primární emisí akcií (IPO) na varšavské burze.

Státní železniční operátor PKP stanovil upisovací cenu jedné akcie své nákladní divize na 68 zlotých. Hodnota společnosti při této ceně dosahuje 1,42 miliardy zlotých (8,7 miliardy , 467 milionů USD).

Krátce po 09:00 akcie PKP přidávaly 18,4 procenta a dostaly se až na cenu 80,5 zlotého za kus. Úspěšná premiéra nového titulu pomohla ke zlepšení sentimentu a dalšímu růstu celého polského akciového indexu WIG 20. Ten se dopoledne vzedmul až o půl procenta dostal se tak na nejvyšší úrovně od ledna 2008. 

PKP Cargo
 
Čistý zisk PKP Cargo se za prvních šest měsíců letošního roku snížil téměř o polovinu na 77 milionů zlotých. Tržby činily 2,3 miliardy PLN a firma přepravila 52,8 milionu tun zboží. Hrubý provozní zisk pak činil 312 milionů PLN.

Státní železniční operátor už dříve uvedl, že z prodeje akcií nákladní divize PKP Cargo chce získat v přepočtu až 9,7 miliardy .

 

(Zdroj: ČTK, Reuters, Bloomberg)


Čtěte více:

Varšava získává silné spojence v boji o burzovního hegemona. Zeman je pro připojení Prahy
24.05.2013 11:17
„Verdikt už padnul, Polsko bude burzovním uzlem střední a východní Evr...
Polská PKP Cargo vedle IPO myslí na akvizice v okolních zemích včetně ČR
10.10.2013 11:34
Polský provozovatel nákladní železniční přepravy PKP Cargo bude uvažov...
Výrobce lihovin Stock Spirits zítra vstoupí i na burzu v Praze
22.10.2013 12:02
Akcie společnosti Stock Spirits - největšího hráče na trhu alkoholický...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.05.2025
22:04Jan Čermák: Fed se drží oblíbené mantry “počkáme a uvidíme”
22:01Wall Street: Jízda na horské dráze s dobrým koncem  
20:00Fed ponechává sazby beze změny. Riziko vyšší nezaměstnanosti i inflace roste
18:10Falešné signály předraženosti trhu
16:58Wall Street před Fedem roste, zatímco Evropa většinou zůstává v červeném  
16:38Jan Bureš: ČNB podle očekávání snížila sazby o 25bps, další kroky budou “velmi opatrné”
16:23Pozvánka na setkání s analytikem a makléřem Patrie v pondělí 12. 5. v Bratislavě
14:59Jakub Blaha k Uberu: Tržby mírně pod očekáváním kvůli pomalejšímu růstu jízd, výhled na druhé čtvrtletí vypadá naopak pozitivně  
14:38ČNB snížila úrokové sazby. Jak vidí ekonomiku nová prognóza?
13:51Branislav Soták k AMD: Přes výhled zamlžený sankcemi zůstáváme pozitivní  
12:31RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:33Jakub Blaha k Novo Nordisk: Roste i přes snížený výhled a očekává silnější druhou polovinu roku  
11:16Evropa obchoduje smíšeně i přes nadějné politické zprávy. ČNB sníží sazby, večer se do hry vloží Fed  
11:00Průmysl v březnu meziročně vzrostl o 1,4 %, stavebnictví stouplo o 12,1 %
10:58Šéf ČEZ Beneš: Nabídku EDF bychom nikdy nepodepsali, nebyla výhodná. Škody půjdou do stamilionů
9:12Gen představil rekordní výsledky a očekává další růst příjmů
9:01Rozbřesk: ČNB dnes zřejmě sníží sazby na 3,50 %, komentář však zůstane jestřábí
8:52Evropské trhy budou v úvodu mírně ztrácet, ekonomickým tématem dne, zda ČNB sníží sazby a rozhodnutí Fedu  
6:29Vláda (ne)hospodařící jako rodina a americké snahy o snížení obchodních deficitů
06.05.2025
22:04Býci ztrácejí půdu: Trumpovy tarify dusí rally na amerických trzích  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, m/m
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba