Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Varšava získává silné spojence v boji o burzovního hegemona. Zeman je pro připojení Prahy

Varšava získává silné spojence v boji o burzovního hegemona. Zeman je pro připojení Prahy

24.05.2013 11:17, aktualizováno: 24.5. 18:09

Aktualizováno

„Verdikt už padnul, Polsko bude burzovním uzlem střední a východní Evropy,“ říká vysoce postavených manažer Société Générale o varšavské burze, kde již letos proběhly obchody za více než 15 miliard zlotých (asi 4,6 miliard eur) proti pouhým 490 milionům eur ve zbytku regionu CEE. Přesvědčení velkých hráčů na investičním trhu o rostoucí důležitosti polské burzy potvrzují i činy – své regionální divize investičního bankovnictví v zemi již umístily banky UniCredit, JPMorgan Chase & Co a nově i právě Société Générale.

„Směr rozvoje regionálního kapitalismu je nevratný,“ uvedl v rozhovoru pro agenturu Bloomberg Krzysztof Walenczak, country manager Société Générale. Francouzská bankovní skupina proto nyní v Polsku vybudovává síť franšíz, která podle manažera banky „přetrvá“. Walenczak dříve působil jako náměstek ministra financí a pomáhal polské vládě získat 9 miliard dolarů z prodeje podílů ve státních podnicích. V letech 2010 a 2011 Polsko částečně zprivatizovalo i samotnou varšavskou burzu cenných papírů (WSE) nebo polského uhelného konkurenta NWR, kterým je společnost Jastrzebska Spolka Weglowa (JSW).

Société Générale v posledních šesti měsících v Polsku najala řadu investičních bankéřů, kteří jí pomohli posílit pozici na tomto strategickém trhu v oblasti prodeje akcií, fúzi a akvizic a emisí dluhopisů. Mise dopadla úspěšně, tak se SocGen spolu s bankami PKO Bank Polski a Deutsche Bank v dosavadním průběhu letošního roku podle data agentury Bloomberg drží na druhé příčce sprostředkovatelů emisí akcií. První příčku v tomto bodování drží bankovní skupina Citigroup.

Varšava je v kurzu…

Celkový objem nově vydaných akcií na polském trhu letos jen za první tři měsíce dosáhl a 10,4 miliardy zlotých a zastínil tak výsledek 10 mld. PLN dosažený za celý loňský rok. Samotná polská vláda přitom pokračující privatizací státních aktiv skrze domácí burzu lichotivému trendu opět pomohla, když v lednu prodala 12,3% podíl v největší tamní bance PKO Bank Polski za 5,24 mld. PLN. Belgická bankovní skupina KBC potom skrze burzu prodala 21,4% v bankovní trojce v zemi, Bank Zachodni WBK, za 4,89 mld. PLN.

Polákům obecně dává ostruhy fakt, že tamní trh platí v regionu za burzu, která navzdory zhoršení ekonomické situace dokáže udržet relativně stabilní přísun nových titulů na trhu v rámci IPO. Nyní se na polské burze obchodují akcie 438 firem s celkovou tržní hodnotou asi 700 miliard polských zlotých, tedy asi 221 miliard dolarů. CEE Stock Exchange Group, která je mateřskou společností vídeňské burzy a sdružuje dále také český, maďarský a slovinský akciový trh, proti tomu disponuje celkovou tržní kapitalizací asi 129 miliard eur (asi 168 miliard dolarů) a počet listovaných akcií dosahuje 239.

Pro velké hráče na poli investičního bankovnictví je polský trh atraktivní také kvůli nejsilnějšímu zastoupení bankovních fondů v regionu. Čtrnáctka penzijních fondů v zemi, mezi nimiž hraje prim polská divize ING, za dekádu od svého vzniku na varšavské burze nakoupila akcie za 101,5 miliardy zlotých, tedy více než 31 miliard dolarů. Pro srovnání, na ruském trhu vlastní penzijní fondy akcie v celkové hodnotě jen asi 6,5 miliardy dolarů.

„Rozhodli jsme se vést naše regionální aktivity v oblasti akciových trhů z Varšavy, protože se domníváme, že nejde jen o dočasný fenomén,“ uvedl pro Bloomberg Jacek Radziwilski, který vede polské operace skupiny Unicredit.

… a zná svou cenu

Skupina CEE Stock Exchange Group (CEESEG), jejíž součástí jsou burzy v Praze, Vídni, Budapešti a Lublani proti varšavské burze zaostává jak z titulu objemů, tak z pohledu nových emisí. Již déle než měsíc ale Varšava a Vídeň vedou jednání o možnosti spojení a vytvoření nového největšího regionálního hráče v oblasti obchodování s akciemi a dluhopisy i primárních emisí ve střední a východní Evropě.

Varšavská burza cenných papírů (WSE) je v současnosti ovládaná polským státem, který drží sice jen asi 35% vlastnický podíl, ale disponuje většinou hlasovacích práv. Polské ministerstvo státního pokladu již v roce 2009 zvažovalo prodej kontrolního podílu v domácí burze do rukou Deutsche Börse, nakonec se ale rozhodlo pro navýšení kapitálu a změnu vlastnické struktury skrze primární emisi akcií (IPO) v druhé polovině roku 2010. Náměstek polského ministra státního pokladu Pawel Tamborski v přípravné fázi jednání WSE a CEESEG označil myšlenku spojení obou burz za zajímavou.

Před necelým měsícem se potom generální ředitel WSE nechal slyšet, že už po úvodním kole jednání s Vídní má Varšava v jednom jasno. Po případné fúzi chce mít v novém podniku rozhodující pozici. „Spolupráce s vídeňskou burzou se může vyvíjet podle všech možných scénářů mimo jednoho, a tím je převzetí varšavské burzy vídeňskou burzu,“ uvedl v polovině května pro agenturu Reuters Adam Maciejewski stojící v čele varšavské burzy cenných papírů.

Zemanova slovní intervence

Překvapivou podporu plánu na připojení Prahy k Varšavě dnes vyjádřil i český prezident Miloš Zeman. „Rád bych navrhnul spojení WSE s Burzou cenných papírů Praha s hlavním sídlem ve Varšavě,“ podpořil dnes prezident myšlenku připojení pražské burzy k polské při oficiální návštěvě Polska. Vytvořením jedné středoevropské burzy by podle Zemana vznikl silnější protihráč ostatních burz.

"Varšavská burza prosperuje, a jak mě informoval pan (polský) prezident (Bronislaw Komorowski), svým výkonem už překročila výkon vídeňské burzy. Pražská burza chátrá. Ani ne tak kvůli nedostatku kapitálu, jako spíše kvůli nedostatku jejích manažerských schopností," prohlásil dále Zeman. Sám prezident ale uznal, že spojení obou burz není jednoduchým krokem. V nadsázce potom podle polské agentury PAP dodal, že očekává, že ho zaměstnanci pražské burzy po návratu z Varšavy „přivítají kamením“.

Firmy na burzu nepřivádí burza, ale jejich samotní vlastníci, reagoval na Zemanovo vyjádření Petr Koblic. "Překvapují nás podobná slova od člověka, který coby (dřívější) premiér, a tudíž představitel jednoho z největších vlastníků firem v ČR, ani jednou nevyužil burzu k privatizaci. Na rozdíl od svých protějšků ve Varšavě, kteří v rámci privatizace uvádějí ročně dvě až tři státní firmy na tamní trh. To je rozdíl mezi oběma přístupy a stavy obou trhů," uvedl.

 

(Zdroj: Bloomberg, Goldman Sachs, CEE Stock Exchange Group, WSE, Reuters)


Čtěte více:

ING propouští tradery v regionu, včetně Prahy. „Lepší než na západě,“ kontruje UniCredit, ale také ruší vlastní trading
01.10.2012 18:33
„Zavíráme akciové divize na rychle rostoucích trzích Evropy a v Rusku,...
Polské burze delší obchodování nepomohlo, bude zavírat dříve. Praha zkracování nechystá
27.03.2013 17:55
Polská akciová burza ve Varšavě přiznává, že dva roky staré rozhodnutí...
Varšava prý jedná s Vídní o možnosti spojení burz. Vynutí si klesající objemy vznik nového lídra?
09.04.2013 13:54
„Burzy cenných papírů nemohou zůstat národními navždy,“ přiznala dnes ...
Sjednocení burz v CEE jako cesta z krize? Rakouské banky jsou pro
16.04.2013 11:38
Námluvy mezi Vídní a Varšavou již začaly a významní akcionáři obou str...
Obchodování s akciemi v Praze na 10letém dně. Kudy dál?
03.05.2013 19:18
Měsíční objemy obchodů s akciemi na pražské burze propadly na úrovně n...
Pražská burza přilákala nového člena: Raiffeisen Centrobank
22.05.2013 10:25
Raiffeisen Centrobank AG se stává novým členem Burzy cenných papírů Pr...

Váš názor
 • Zeman
  24.05.2013 15:39

  ..Polákům můžeme v tomto případě jen tiše závidět. Kam to bcpp pod křídly CEE Stock Exchange Group dopracovala je totiž zřejmé... Vypadá to, že globalizace finančních trhů nás zasáhla ze špatné strany. Kolik proběhlo chvalozpěvů o tom, jak výhodné pro náš trh bude spojení s rakušákama. Pravda je taková, že pro většinu zbyla jen studená sprcha v podobě vysokých poplatků za obchodování a mizerných objemů. Je taky paradoxní, že zrovna prezident řeší stav trhu CP, zatímco ministr financí, členové CB a manažeři burzy přemýšlejí nad nesmrtelností chrousta..
  bob
 •  
  24.05.2013 11:38

  Kdyby ti naši mafiáni trochu myslely, tak by mohla být situace úplně jiná. Ale za to múžeme poděkovat Klauzovi a jeho podařené privatizaci.
  Homo
  • To homo
   24.05.2013 15:42

   víš, ty Homo, tvoje názory byly vždy tak trochu out, ale teď jsi tomu dal korunu - mafiáni mysleli (y). Nyní chápu úroveň pisatele daleko lépe.... d;-))
   kompi
   • Re: To homo
    24.05.2013 16:05

    Kompi, tys jen nepochopil zvýraznění natvrdlosti našich mafiánů - a toho, že profesor není sova. To bude tou úrovní... ;-)
    Kalka.
  •  
   24.05.2013 15:35

   Spíš té době temna po privatizaci, kdy se 99% všech těch akciovek vytunelovalo a odešlo z trhu.
   qwer
Aktuální komentáře
23.09.2021
13:45Index S&P 500 letos uzavře ještě o 300 bodů výše, potáhnou ho cyklické akcie, říká stratég
12:53Akcie problémové firmy Evergrande před splátkou prudce posílily. Peking však varuje před krachem
11:44ČEZ chce kolem roku 2040 začít stavět malé modulární reaktory
11:43Německou ekonomiku může příští lídr pozvednout...nebo zničit
11:27Jak zlevnit a zpřístupnit elektroauta? Skupina Volkswagen zvažuje baterie v nich zákazníkům pronajímat
11:17Pozitivní vývoj pokračuje. Fed trhy nezaskočil, slabá data nevadí  
10:54Čipová krize připraví výrobce aut na tržbách o 210 miliard dolarů
10:49SAB Finance a.s.: Zveřejnění dodatku č. 3 k prospektu akcií SAB Finance a.s
10:46Podnikatelská aktivita v eurozóně zpomalila. Brzdí ji opatření proti koronaviru i problémy v dodavatelském řetězci
10:31Provozovatelé plynárenských soustav ve střední Evropě plánují vodíkový koridor přes Ukrajinu
10:17Podpora pro největší zvýšení sazeb za 24 let v ČNB sílí, vládě navzdory
9:11Rozbřesk: O krocích Fedu rozhodnou data z trhu práce. Problémy polského zlotého se začínají kupit
8:53Evropské burzy po zasedání Fedu mohou otevírat do plusu. Zlato ztrácí  
22.09.2021
22:02Wall Street po nedávných výprodejích zabrala; nezastavil jí ani Fed  
22:00Data z trhu práce za září rozhodnou o zahájení útlumu měnové expanze Fedu
17:34Podhodnocené akcie inovativních firem
16:54Optimismus před Fedem nabírá na síle. Akcie rostou, dluhopisy se přidávají  
15:52Slovensko snížilo výhled růstu ekonomiky, i kvůli dopadům třetí vlny koronaviru
15:40UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pololetní zpráva k 30.6.2021
15:36Raiffeisenbank a.s.: Oznámení vlastníkům dluhopisů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Accenture PLC (08/21 Q4, Bef-mkt)
9:30DE - PMI v průmyslu
9:30DE - PMI ve službách
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI ve službách
10:30UK - PMI v průmyslu
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Předstihový index Conference Board, m/m
22:15Costco Wholesale Corp (08/21 Q4)
22:15NIKE Inc (08/21 Q1)