Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šéf Bundesbank: Krizi eurozóny řešit tisknutím nových peněz nelze

Šéf Bundesbank: Krizi eurozóny řešit tisknutím nových peněz nelze

20.11.2013 13:30
Autor: ČTK

Tisknutí nových peněz není řešením krize v eurozóně. Uvedl to člen rady Evropské centrální banky (ECB) a šéf německé centrální banky Deutsche Bundesbank Jens Weidmann. Potvrdil tak svůj negativní postoj k možnosti, že by ECB v rámci podpory hospodářského růstu začala podobně jako centrální banky v USA a Japonsku nakupovat dluhopisy

Možnost zahájení takovýchto nákupů minulý týden nastínil hlavní ekonom ECB Peter Praet. V úterý banku k nákupům dluhopisů vyzvala Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), napsala agentura Reuters. 


 Viceprezident ECB Vitor Constancio uvedl, že banka o možnosti nákupů dluhopisů diskutovala, ale nezahájila v tomto směru žádné technické přípravy. Dodal však, že tato možnost stále zůstává otevřená. 

Hospodářský růst v eurozóně ve třetím čtvrtletí zpomalil na 0,1 procenta. Ve druhém čtvrtletí činil 0,3 procenta, což znamenalo konec hospodářské recese. ECB se tento měsíc rozhodla podpořit ekonomiku eurozóny snížením své základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu na nové historické minimum 0,25 procenta. 

"Snížili jsme úrokové sazby a nabídli bankám neomezenou likviditu. Žádná snadná a rychlá cesta z krize však neexistuje. Tisknutí peněz rozhodně není cestou k jejímu vyřešení. Potrvá ještě roky, než budou příčiny krize odstraněny," uvedl Weidmann v rozhovoru pro německý týdeník Die Zeit.
 
Za krizí v eurozóně podle Weidmanna stojí nedostatečná konkurenceschopnost některých členských zemí, vysoké vládní dluhy a problémové bankovní systémy. "Tyto potíže mohou vyřešit pouze politici, ne centrální banka," prohlásil Weidmann.


Čtěte více:

ECB zasahuje - snižuje sazby už dnes, prodlužuje dodávky likvidity
07.11.2013 14:05
Evropská centrální banka se na dnešním měnovém jednání rozhodla snížit...
ECB by mohla přistoupit k nákupům dluhopisů v případě přetrvání nežádoucí nízké inflace
13.11.2013 21:31
Evropská centrální banka (ECB) by v případě přetrvání nežádoucí nízké ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.03.2026
15:28BNP Paribas a Morgan Stanley uvádí zelený dluhopis proti tání ledovců
10:08Víkendář: Umělá superinteligence je tu
06.03.2026
22:02Wall Street pod tlakem: drahá ropa a slabá data z trhu práce srážejí indexy  
18:37Není rotace jako rotace
16:22Pale Fire Financing a.s.: Oznámení o deváté výplatě úrokového výnosu
15:35Verdad Capital: Obavy z neobchodovaných půjček a private equity jsou namístě
15:21Po slibném startu brzda. Americký trh práce překvapil propadem a staví Fed před dilema
13:52Perly týdne: Bod zvratu a boje v již skončených válkách
12:56ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
12:13Tykačův Belviport navýšil podíl v ČEZ na tři procenta
12:02Oracle zpomaluje nábor a propustí tisíce zaměstnanců. Investice do AI datacenter tlačí cash flow do záporu  
11:41Íránská krize zastiňuje data. Akcie doufají v rychlé řešení, dluhopisy vidí problémy  
10:26Mzdy ke konci roku rostly rychleji zejména díky energetice a službám
10:10Hormuzský průliv se zastavil. Tankery stojí, cena ropy Brent stagnuje
8:55Hormuz stojí, trhy vyčkávají. Evropa ale otevře v zeleném  
8:53Rozbřesk: Česko snižuje výdaje na obranu. Kdy přijde Trumpův hněv?
6:30Clough: Vracíme se do dezinflačního období s velmi nízkými sazbami
05.03.2026
22:00Trhy v pokračujícím konfliktu na blízkém východě stále pod tlakem  
17:22Co dovede riziková prémie?
15:58Nvidia s investicemi do OpenAI a Anthropicu skončí, řekl Huang

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data