Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Týden na pražské burze: Pegas slétl níž, na Orku horko. Aukce nového operátora nepřinesla

Týden na pražské burze: Pegas slétl níž, na Orku horko. Aukce nového operátora nepřinesla

22.11.2013 18:34
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

O procento výš, přesně 0,95 k 1009,24 bodu, končí týden pražská burza, protkaná slabšími výsledky Pegasu, výsledkem LTE aukce ČTÚ, který na trh nového operátora nepřinese i střetem akcionářů o představenstvo realitní skupiny Orco před valnou hromadou. V ekonomické rovině pak zápisem z jednání Fed, který ukázal, že brzké omezení QE nemusí být „ze stolu“, pokud z americké ekonomiky budou přicházet solidní data a v prostředí domácím urputním vysvětlováním dopadů devizových intervencí a motivů k nim (podrobnosti čtěte v Tématu měsíce).

Pražská burza vstoupila do právě uplynulého týdne více než 1% ziskem a zaznamenala nejvyšší růst za předchozích sedm dní. Na západoevropských burzách se v úvodu vybíraly zisky, avšak v průběhu dne postupně otočily do zelených čísel při vyčkávání na středeční Fed. V úterý se na pražské burze vybíraly zisky, index PX odepsal 0,44 %. Ve středu trh ztratil druhým dnem v řadě – o 0,3 %, zejména pod tlakem akcií Erste. Západoevropské burzy po většinu dne hledaly směr před večerním zápisem z měnového jednání Fedu. Ten znamenal ranní ztráty evropského obchodování včetně ČR ve čtvrtek. Podle zápisu by bankovní rada Fedu mohla přikročit k brzkému omezení QE, pokud budou z ekonomiky přicházet příznivá data. Krok tedy nebyl vyloučen, zatímco konsensus ekonomů a analytiků se upnul až k březnu příštího roku. Celý den PX uzavřel s 0,2% ztrátou. Předposlední listopadový týden zakončil trh slušným růstem, PX připsal 0,63 %. Burzu vedly v závěru týdne výš banky.

Početním vítězem týdne se stávají akcie mediální CETV, které jako duální česko-americké emisi pomohly i právě intervence na koruně. Přičítají 6,5 % nad 48 . Na druhé místo se ziskem 4,15 % k 59 pátek vynesl akcie realitní skupiny Orco. Dnešek je posledním dnem pro přihlášení na prosincovou valnou hromadu, na které se odehraje bitva o obsazení představenstva. Dříve podané body na VH akcionářem, za kterým stojí Radovan Vítek, směřují k odchodu z představenstva jiných silných akcionářů. Ti tak protitahem dodatečně na VH navrhli hlasování o odchodu zástupců Vítka z boardu realitní skupiny. S více jak 3% ziskem končí týden akcie VIG, která reportuje 28. listopadu na samém závěru tuzemské výsledkové sezóny 3Q čísla. Ve stejný den (zřejmě po závěru trhu) přijdou i kvartální čísla Orka.

Sestupnou stranu domácího trhu tento týden vede NWR s 5% ztrátou. Po slabších výsledcích, spojených navíc s horším výhledem, přes 2 % ztratily akcie Pegas Nonwovens. 1,5 % pak odepisuje Komerční banka. Jen mírných 0,7 % ztratila Telefónica CR. Příznivý je pro ni výsledek LTE aukce ČTÚ. Ta přes účast dvou nováčků nového hráče na domácí telekomunikační trh nepřivedla.

Vítězové a poražení pražské burzy:
Růsty % změna Závěr Poklesy % změna Závěr
CETV 6,51 48,25 NWR -5,10 26,05
Orco 4,15 59,00 Pegas -2,36 578,00
VIG 3,30 1034,00 KB -1,53 4510,00
Fortuna 2,39 124,40 Telefónica CR -0,70 296,90
ČEZ 1,85 560,60 TMR -0,17 571,00
Erste 1,18 693,00 PM ČR -0,16 10760,00
Unipetrol 0,18 171,45

 

ČEZ – Německé energetiky RWE a E.ON v úvodu týdne podpořily komentáře analytiků Exane BNP a Goldman Sachs, kteří vidí dané tituly jako podhodnocené. České firmy by dle zpráv v tisku mohly získat zpět peníze zaplacené na 32% darovací dani za emisní povolenky. Zákonnost této formy zdanění totiž u nás brzy posoudí nejvyšší soud, který dosud čekal na verdikt v podobném případě ve Španělsku. Tam nakonec žalující podniky u evropského soudu vyhrály. ČEZ za uplynulé dva měsíce zaplatil na darovací dani 5,3 miliardy korun.

NWR - Šéf polské JSW Zagorowski u cen koksovatelného uhlí očekává stabilizaci na současné úrovni, u energetického uhlí neočekává růst cen kvůli rozsáhlému dovozu z USA. Ve čtvrtek bylo vydáno zvýšení doporučení bankou Raiffeisenbank na stupeň „držet“ ze stupně „redukovat“ s cílovou cenou 32 sníženou z 83 .

Telefónica CR - CEO Luis Malvido zůstane v čele firmy i po příchodu nového vlastníka PPF. Dosavadní smlouvu v Telefónice o rok prodloužil. Kellner měl dle tisku na setkání 60 nejvyšších manažerů prohlásit, že firma je vedena dobře a žádné velké změny v managementu nechystá. Český telekomunikační úřad v úterý po závěru trhu oznámil, že v aukci kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE uspěla trojice stávajících operátorů, nová konkurence tak na trh nevstoupí. ČTÚ souběžně oznámil, že příští rok nabídne znovu k prodeji nevydražené kmitočty LTE v pásmech 1800 a 2600 MHz. Výnos aukce by měl směřovat ještě do státního rozpočtu pro rok 2014.

CETV - Týdeník Euro přinesl spekulace, že exCEO Adriana Sarbu z čela firmy vytlačila pohrůžka jednoho z hlavních zadavatelů televizní reklamy, koncernu Procter & Gamble. Ve středu na titulu analytici Komerční banky zvýšili doporučení z „držet“ na „koupit“ a zároveň snížili cíl na 2,8 USD (cca 56,50 Kč) z 3,2 USD.

Pegas Nonwovens – Ve čtvrtek před začátkem obchodování byly zveřejněny 3Q výsledky hospodaření. Společnost dosáhla výnosů 47,9 mil. EUR (meziročně +0,1 %), provozní ziskovost před odpisy, úroky a zdaněním, měřena ukazatelem EBITDA, meziročně klesla o 22,2 % na 8,8 mil. EUR. Čistý zisk se prudce snížil o 72,9 % na 2,3 mil. EUR. Dosažené výsledky podle společnosti nenaplnily její očekávání, navíc je firma s ohledem na předpokládaný vývoj ve 4Q 2013 nucena snížit i očekávání celoročního ukazatele EBITDA z předchozího pásma 40 až 42 mil. EUR na 37 na 39 mil. EUR. V jednu chvíli klesaly akcie až na 574 korun, pak je ale kupci nepustili níž, než o 1,4 %.

Erste - Analytici Deutsche Bank ve čtvrtek doporučili akcie banky nakupovat s cílovou cenou 32 EUR. V Praze uzavřela Erste na 686,7 CZK, ve Vídni následně ještě výš.

Philip Morris ČR – Mateřský koncern Philip Morris International jen velmi mírně zvýšil celoroční výhled zisku na akcii při zlepšení pohledu na dopad měnového vývoje do výsledků. Překvapivé bylo oznámení, že firma vstoupí na trh e-cigaret. Dosud přitom utvrzovala, že jde jinou cestou – vývoje „zdravější“ klasické cigarety a zcela nové technologie a do segmentu e-cigaret vstoupit nezamýšlí. Vlažnější je naopak proti dlouhodobému růstovému cíli ziskovosti firmy výhled pro příští rok.

Orco - Realitní skupina pořádá 6. prosince valnou hromadu akcionářů, pátek je posledním dnem pro přihlášení. Akcionáři Kigstown a Alchemy (celkem 23,47 %) čerstvě podali žádost o doplnění dvou bodů na program VH – odvolání nejsilnějšího akcionáře Radovana Vítka a s ním spojeného dalšího člena Hughese z představenstva společnosti. Na programu VH je již šestice bodů, skrze které má dojít k odvolání jiných členů představenstva, mimo jiné právě Iana Cashe za Alchemy a Guye Shanona za Kingstown. Již letní valná hromada se nesla ve světle ostrých sporů o obsazení představenstva firmy. Akcie v pátek posílily o solidních 5,73 % na 59 korun za akcii.

V příštím týdnu dozní tuzemská výsledková sezóna za třetí čtvrtletí roku. Ve čtvrtek 28. listopadu před trhem budou publikovány výsledky pojišťovací skupiny VIG, zřejmě po závěru evropských trhů pak výsledky realitní skupiny Orco.

Jednotlivé zprávy k tuzemským akciovým titulům naleznete v sekci Akcie – ČR.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.06.2021
18:03Inflace otřásá trhy. Co by o ní investor měl a musí vědět? Přihlaste se zdarma na webinář s hlavním analytikem Patrie již zítra, 23. června!
17:35Prozatím odklon od dividend, slabých rozvah a hodnoty
17:14Akcie nerozhodné před Powellem. Forintu pomohly vyšší sazby  
16:20NET4GAS, s.r.o.: Změna ve složení dozorčí rady společnosti NET4GAS, s.r.o.
14:59MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace 22.6.2021
14:49Maďarská centrální banka zvýšila základní sazbu na 0,9%, mírně nad odhad trhu
14:12Akcionáři Monety schválili spojení s bankovní částí PPF, jeho financování ne
13:27USA a Evropa jsou v rozdílné pozici, inflační cíl ECB má podle jejího ekonoma své slabé stránky
13:10Komise zahájila další vyšetřování Googlu, tentokrát kvůli digitální reklamě
12:59Sotheby's nabízí unikátní diamant. Kupující budou moci platit i kryptoměnami
11:55RMS Mezzanine, a.s.: Splacení úvěru od společnosti J&T Private Investments II B.V.
10:49Zelené evropské akcie čeká zotavování. Ale jen pro trpělivé, předpovídá Goldman Sachs
10:47Stav veřejných financí se za uplynulý rok zhoršil, tvrdí rozpočtová rada. Problémem do budoucna je stárnutí populace
10:33Výnosy dál rostou, akcie beze směru. Šéf Fedu bude večer tlumit napětí  
9:12Rozbřesk: Maďarská centrální banka dnes jako první v EU zvedne po pandemii úroky
8:55Evropa zahájí pozitivně, valná hromada rozhodne o spojení Monety s Air Bank  
8:48Celosvětové přímé zahraniční investice se loni kvůli pandemii propadly o 35 procent, v Česku až o 38 procent
8:34Akcionáři Monety dnes budou hlasovat o spojení s bankovní divizí PPF
6:29ČEZ, a.s.: Oznámení o splacení emise dluhopisů
6:06Apetit investorů ještě nebyl uspokojen. Letos přitečou do akcií rekordní sumy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Plug Power Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00EMU - Index spotřebitelské důvěry
16:00USA - Prodeje starších domů
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m