Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Při jednání o smlouvě pozor, můžete nést odpovědnost

Při jednání o smlouvě pozor, můžete nést odpovědnost

31.01.2014 5:30
Autor: Radka Felgrová, KSB

Problematika předsmluvní odpovědnosti dosud nebyla v našem soukromém právu komplexně řešena a až na ojedinělá ustanovení v obchodním zákoníku se odvozovala z obecné povinnosti předcházet škodám. V rámci ustanovení o předsmluvní odpovědnosti se nový občanský zákoník (NOZ) snaží regulovat nepoctivé jednání při uzavírání smlouvy, kdy může dojít k zásahu do práv druhého smluvního partnera, případně i jiných osob. Nová úprava obsahuje celkem 4 skutkové podstaty nepoctivého jednání.

Prvním z nich je fiktivní kontraktační jednání, tedy jednání naoko, kdy jedna ze stran vstupuje do kontraktačního procesu již od počátku s úmyslem danou smlouvu vůbec neuzavřít. Byť bude v praxi obtížné prokázat existenci takového úmyslu již od počátku, strana jednající poctivě bude mít nárok na náhradu škody, která jí v důsledku vstupu jednání o uzavření smlouvy vznikla.

Druhým typem nepoctivého jednání je bezdůvodné ukončení kontraktačního jednání. Zde se bude jednat o případy, kdy sice obě strany vstoupily do kontraktačního jednání v dobré víře, avšak před jeho finalizací jedna ze stran bez „spravedlivého důvodu“ od jednání odstoupí. Je otázkou, co praxe bude chápat pod „spravedlivým důvodem“, nicméně je možné očekávat, že se bude jednat spíše o objektivní kategorii, tedy o situace, které žádná ze stran nemohla očekávat ani ovlivnit. Takovou situací by například mohla být změna územního plánu, která znemožní dojednávanou výstavbu bytového komplexu.

Do oblasti předsmluvní odpovědnosti spadá i obecná informační povinnost. Strany budou mít nově povinnost sdělit si všechny skutkové a právní okolnosti, které jsou pro druhou smluvní stranu zásadní pro uzavření smlouvy. Je zřejmé, že nebude možné po kontrahentech požadovat, aby si ve strachu před následky porušení této povinnosti vzájemně sdělili naprosto veškeré informace a připravili se tak o výhodu plynoucí ze svého postavení či dokonce o podstatný užitek z plánované smlouvy, jejíž uzavření by tak nakonec ani nemuselo být pro příliš poctivou stranu žádoucí. Nicméně

pokud úmyslně zamlčím skutečnost, o které vím, že je pro druhou stranu podstatná pro uzavření smlouvy, přičemž druhá strana, kdyby tuto skutečnost věděla, tak by smlouvu neuzavřela, jedná se o porušení obecné informační povinnosti. Jednalo by se sice o platnou smlouvu (pokud druhou stranu úmyslně neuvedu v omyl), nicméně dotčená, tj. ne řádně informovaná strana by mohla uplatnit nárok na náhradu škody.

Konečně čtvrtým jednání, které bude stíháno v rámci předsmluvní odpovědnosti, je porušení povinnosti zachovat mlčenlivost o důvěrných sděleních získaných během jednání o smlouvě. Byť nedojde k uzavření smlouvy, sdělené důvěrné údaje musí každá strana chránit, aby nebyly zneužity a aby nedošlo k jejich prozrazení. Strana, která důvěrná sdělení nedostatečně ochrání či je dokonce přímo vyzradí, musí vydat to, oč se na úkor druhé strany obohatila. Opět až praxe vyřeší, co se bude rozumět pod "důvěrným údajem nebo sdělením", tj. zda se bude jednat o objektivně se jevící důvěrné informace či jen o takové, která jedna ze stran jako důvěrné označí.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2021
10:00Kauza Vrbětice: Česko si s Ruskem vypovídá diplomaty a zavírá cestu Rosatomu do Dukovan
9:04Rozbřesk: Česko-ruská diplomatická přestřelka na trhy nedopadá
8:57Rusko vyhostí 20 českých diplomatů, Primoco zahajuje nabídku nových akcií, futures jsou dnes smíšené  
8:48Výrobce nezpilotních letadel Primoco nabízí investorům další akcie. Peníze použije na rozšíření výroby a nové technologie
8:32Příští rok bude ekonomika úroveň Česka na 88 procentech eurozóny
6:01Fidelity: Protiinflační dluhopisy představují zlatou střední cestu
18.04.2021
16:59Jak by se mohl Fed rychleji zazelenat
11:09NYT: Stvořeni k lenošení? Medvědi pomáhají zjistit, proč lidé šetří energii
11:03Vážná roztržka Česka s Ruskem: účast tajných služeb na výbuchu v roce 2014 ve Vrběticích dopadne nejen do jaderného tendru
9:30Víkendář: Směrem k plné elektromobilitě, nebo motorové „mozaice“?
17.04.2021
17:08Víkendář: Robert Mundell očima Paula Krugmana
16.04.2021
22:09Rekordy na Wall Street, MS -2,76 %  
18:07Evropa sází na cyklus, důvěra amerického spotřebitele slábne  
18:02Dolarová dominance – alternativní pohled
17:08Pražská burza slaví 150 let. Překonala války i zákaz během komunismu
16:57Švýcarsko a Vietnam s měnou podle USA již nemanipulují, budou ale pod dohledem
16:13Turecká centrální banka zakázala platby kryptoměnami
16:03Emise spadající pod obchodování s evropskými povolenkami klesly o 13,3 procent
15:57Brexit podle studie zasáhl londýnskou City mnohem více, než se čekalo  
15:42Levkovich: Riziko korekce, smysl stále dává rotace k hodnotě

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Coca-Cola Co/The (03/21 Q1, Bef-mkt)
International Business Machines Corp (03/21 Q1, Aft-mkt)
Prologis Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
United Airlines Holdings Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)