Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
T.O.P. Přehled: Výsledkově zajímavá Praha

T.O.P. Přehled: Výsledkově zajímavá Praha

28.02.2014 18:21
Autor: Redakce, Patria.cz

Nepříznivý vývoj dnes dokázaly zvrátit evropské akciové trhy, když indexy umazaly odpolední ztráty a zakončily seanci v plusu, případně v těsné blízkosti včerejšího závěru. Wall Street otevřela růstem, když index S&P 500 atakuje nová maxima. Zásadní zprávou pro euro byla inflace v eurozóně za únor. Zvláště po zveřejnění čísel z Německa byl inflační report za eurozónu očekáván s obavami, ty se však nenaplnily a inflace nakonec udržela tempo 0,8 %. Jádrová inflace dokonce zrychlila na 1 %. Riziko uvolnění politiky ECB díky tomu klesá a nyní to vypadá, že se centrální banka přikloní spíše ke stabilní politice. Reakcí eurodolaru byl prudký růst, který posouvá kurz nad 1,3800. Odpolední data ze zámoří už pozici eurodolaru příliš neovlivnily a kurz ve zbytku dne víceméně stagnuje. Zvláště chicagský PMI byl dobrou zprávou, která dává šanci na lepší výsledek indexu ISM, efekt na kurz však vidět nebyl, ačkoli proti jenu dolar odpoledne posílil. Domácí burza dnes zavřela na kladné nule. Po výsledcích za loňský rok oslabila Erste Bank o 9 %, akcie CETV po oznámení finančních dohod s hlavním akcionářem Time Warner vyskočily téměř o 70 %.

Finanční trhy v číslech:
 

28.2.

 

Změna dnes

 

Změna od 1.1.

 

Změna za rok

PX

1 015

0,1%

2,6%

0,1%

DAX

9 692

 

1,1%

 

1,5%

 

25,2%

FTSE 100

6 810

0,0%

0,9%

7,1%

DJ STOXX 50

3 149

 

0,5%

 

1,3%

 

19,6%

S&P 500

1 865

0,6%

0,9%

23,1%

DJ INDU AVG

16 388

 

0,7%

 

-1,1%

 

16,6%

CZK/EUR

27,32

0,1%

0,1%

-6,1%

CZK/USD

19,79

 

0,7%

 

0,2%

 

-0,9%

USD/EUR

1,3805

0,7%

0,1%

5,5%

 

ČR:

Bankovní skupina Erste dnes před trhem zveřejnila své výsledky za loňský rok. V souladu s dřívějším oznámením banka vykázala za rok 2013 čistý zisk ve výši 61 mil. EUR. Výsledky za 4Q/FY13 tak nepřekvapily. Provozní zisk před náklady rizik se ve 4Q13 meziročně snížil o 4,9 %, za celý loňský rok pak o 4,8 % na 3,35 mld. EUR, v souladu s cílem poklesu do 5 %. Náklady rizik v loňském roce zaznamenaly pokles o 10,9 % na 1,76 mld. EUR – na spodní hranici cílového pásma poklesu o 10-15 %. Zisk banky podle očekávání táhly dolů odpisy goodwillu v Rumunsku či Chorvatsku a vyšší efektivní zdanění. Banka hodlá vyplatit dividendu ze zisku 2013 ve výši 20 centů na akcii. Důležitější však byl výhled pro rok 2014, který přinesl zklamání. Banka letos čeká stabilní provozní zisk před náklady rizik (+/- 2 %). Obzvláště opatrně pak vyznívá výhled pro rizikové náklady. Ve světle nadcházejících zátěžových testů z dílny ECB Erste neočekává pokles nákladů rizik o více jak 5 %, k 1,7 mld. eur, zatímco konsensuálním odhadem byl pokles o 18,5 procenta. Akcie dnes v Praze propadly o 9 %.

Mediální skupina CETV dnes před otevřením obchodování v zámoří zveřejnila výsledky za loňský rok a kroky na posílení své likviditní pozice. Čistá ztráta skupiny ve 4Q13 činila 108,2 mil. USD kromě jiného kvůli odpisům goodwillu, za celý rok pak skupina vykázala ztrátu 280,5 mil. USD. Nejdůležitější zprávy se však týkají kroků k posílení slabé hotovostní pozice. Vedení firmy oznámilo dohody financování s Time Warner a dále pak úpis prav. To by mělo firmě dohromady zajistit až 545 mil. dolarů. Zatímco výsledky vyznívají negativně, oznámené dohody s hlavním akcionářem vyznívají pozitivně, jelikož odstranily riziko dalšího veřejného úpisu akcií. Akcie dnes v Praze vyletěly o 61,6 %.

Evropa:

Maloobchodní tržby se v Německu za leden zvýšily ve srovnání s předchozím měsícem o 2,5 procenta, což byl nejrychlejší růst od února 2007. V prosinci tržby klesly o 2,1 procenta po kladné revizi z původně oznámených -2,5 %. Zpráva posiluje očekávání, že výdaje spotřebitelů podpoří v letošním roce růst největší evropské ekonomiky. Meziročně tržby vzrostly o 0,9 procenta po propadu o 1,5 procenta v prosinci.

Předběžná zpráva o inflaci v eurozóně přinesla dobré zprávy. Inflace v únoru dál nezpomalila a udržela tempo 0,8 procenta. To je mírně výš než konsensus nastavený na 0,7 procenta a nenaplnily se tedy obavy, které vyvolala včera německá čísla. Ještě důležitější je růst jádrové inflace. Ta se v únoru dostala na 1,0 procento po 0,8 procenta v lednu. Trh čekal stagnaci. Riziko uvolnění politiky ECB s novými inflačními čísly klesá. Nyní to vypadá, že se centrální banka v březnu přikloní spíše ke stabilní politice, ačkoli důležitým faktorem bude ještě nová prognóza. Euro na data zareagovalo prudkým posílením.

Míra nezaměstnanosti v eurozóně v lednu podle očekávání stagnovala na 12 procentech. Zůstává tak stále těsně pod historickým maximem při minimálních změnách za poslední více než rok. Pokles nezaměstnanosti za leden hlásí Španělsko, Německo, Slovensko či Rakousko. Naproti tomu ve Francii, Itálii nebo Nizozemsku nezaměstnanost stoupla.

Německý chemicko-farmaceutický koncern Bayer zaknihoval ve 4Q13 3procentní pokles provozního zisku na 1,8 mld. EUR, zatímco trh počítal s 1,9 mld. EUR. Pod zklamáním jsou podepsány vyšší náklady na výzkum a vývoj a nepříznivé měnové vlivy v Japonsku a na rozvíjejících se trzích. Tržby meziročně stagnovaly na úrovni 9,9 mld. EUR, zhruba polovinu tvoří farmaceutická divize. Letošní tržby by se měly pohybovat v intervalu 41-42 mld. EUR, tržní konsenzus byl nastaven na 42,6 mld. EUR. Bayer ovšem poskytl trhům i příznivé zprávy, týkají se nových léků ve vývoji. 5 nejdůležitějších by mělo na vrcholu cyklu společnosti zabezpečit souhrnné tržby o objemu minimálně 7,5 mld. EUR p.a., původně se počítalo jen s 5,5 mld. EUR. Akcie přidávají 3 %.

Aerolinky International Consolidated Airlines, vlastník British Airways a španělské Iberie, hospodařily loni s provozním ziskem 770 mil. EUR (bez mimořádných položek), což je na úrovni tržního konsenzu. Obrat z předloňské 23 mil. EUR ztráty zabezpečily transatlantické lety BA a restrukturalizace Iberie. Svým dílem přispěla i španělská nízkonákladová dcera Vueling. Společnost je dle CEO Walshe na dobré cestě k provoznímu zisku na úrovni 1,8 mld. EUR v roce 2015. Loňské tržby narostly o 3 % na 18,7 mld. EUR, palivové náklady o 2,5 % poklesly. Letos se s růstem tržeb nepočítá, pokračovat ale bude redukce nákladů, jež by měla podpořit marže. Iberia by se již letos měla dostat zpět do černých čísel. Akcie odepisují 3 %.

USA:

Hrubý domácí produkt Spojených států se ve čtvrtém čtvrtletí zvýšil o 2,4 procenta (mezikvartálně, anualizovaně). Dnešní zpřesněná čísla jsou horší než ta předběžná, která hovořila o 3,2 procentním růstu. Jsou však zhruba v souladu s konsensem, který byl nastaven na úroveň 2,5 procenta. Zpřesněná data ukazují nižší růst spotřeby domácností, menší příspěvek zahraničního obchodu a vyšší růst fixních investic. Největší vliv za zpomalení ekonomiky oproti silnému třetímu čtvrtletí měla změna zásob a pokles vládních výdajů, což jsou položky značně volatilní, které by neměly tímto způsobem ovlivňovat ekonomiku delší dobu. Po zveřejnění některých dodatečných prosincových statistik byla revize HDP směrem dolů trhem očekávána a výsledná čísla vyznívají neutrálně.

Index nákupních manažerů chicagského ISM se v únoru mírně zvýšil na 59,8 z lednových 59,6 bodu. Výsledek překonal konsensus nastavený na 56,4 bodu. Za růstem indexu stojí hlavně značné zvýšení dílčího indexu zaměstnanosti, který začal znovu ukazovat její nárůst. Naopak pokles indexů nových objednávek a produkce naznačuje zpomalování v těchto oblastech. Data jsou pozitivním signálem před indexem ISM. Ten by se za únor měl zvýšit po překvapivém lednovém propadu a dosáhnout hodnoty lehce nad 52 body.

Index spotřebitelské důvěry v USA sestavovaný Michiganskou universitou se v únoru zvýšil na 81,6 bodu. To je mírně lepší výsledek oproti předběžnému údaji, který hovořil o stagnaci na 81,2 bodu. Za vylepšením hlavního indexu stojí vzestupná revize u hodnocení současných podmínek. Tam vidíme nově 95,4 bodu, zatímco předběžně to bylo 94 bodů. Index očekávání byl naopak upraven směrem dolů na 72,7 z 73 bodů. Celkově únorový průzkum Michiganské university vyznívá pozitivně, když ukazuje na odolnost nálady spotřebitelů i při některých nepříznivých vlivech. Dnešní revize ale žádnou velkou změnu nepřináší.

Počet rozjednaných prodejů domů v lednu vzrostl meziměsíčně jen o 0,1 % při očekávaném 1,8% růstu, meziročně jsou kontrakty na prodej domů o 9,1 % níž při konsensu -10,8 %.

Ostatní:

Japonská bitcoinová burza Mt. Gox je po skandálu s krádeží 850 000 bitcoinů ode dneška v bankrotu.

Očekávaná data následujícího dne:

 

Událost

Konsensus

Předchozí

02:45

Čína - PMI v průmyslu (HSBC) (Únor)

48,5

49,5

09:30

ČR - PMI v průmyslu (Únor)

-

55,9

09:55

Německo - PMI v průmyslu, konečný (Únor)

54,7

54,7

10:00

EMU - PMI v průmyslu, konečný (Únor)

53,0

53,0

14:30

USA - Osobní výdaje (Leden)

0,1 %

0,4 %

16:00

USA - Index ISM v průmyslu (Únor)

52,0

51,3

 

Tip: T.O.P. – Trhy o páté z Patria.cz

Denní komentované shrnutí událostí na finančních trzích u nás i ve světě, odesíláno v pracovních dnech mezi 17. a 18. hodinou. Přihlaste se k odběru nového souhrnu ZDE!


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data