Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ECB musí předstírat, že je v pohodě

ECB musí předstírat, že je v pohodě

05.03.2014 18:11
Autor: Redakce, Patria.cz

„ECB má skutečně dost pohodový přístup,“ píše v jedné ze svých posledních analýz hlavní ekonom banky Natixis Patrick Artus. Poukazuje na to, že analytiky a finanční trhy znepokojují strukturální problémy eurozóny, ECB ale nejeví známky znepokojení a odkládá důležitá rozhodnutí. Znepokojivých jevů je tu přitom řada. Na první místo řadí ekonom vývoj reálných sazeb v eurozóně relativně k vývoji růstu její ekonomiky. Tyto dvě proměnné porovnává první graf. Růst se nad úroveň reálných sazeb dostal v období mezi lety 2004–2007 a poté krátce v roce 2010. Následně se ovšem rozdíl mezi nimi prudce zvyšoval a ani během posledního roku, kdy nastalo zvýšení tempa růstu ekonomiky, nedochází ke znatelnému uzavření mezery. Kvůli klesající inflaci se totiž zvyšují i reálné sazby:

Real GDP

Výsledkem popsaného stavu je mimo jiné zhoršování solvence dlužníků a úroveň produkce, která se nadále drží hluboko pod předkrizovou úrovní. Výsledkem je i destrukce produkčních kapacit a nízké investice. Nabídka úvěrů nadále klesá a euro zůstává příliš silné. Celkově je tak ekonomická politika eurozóny velmi restriktivní, tvrdí Artus. Ekonom se poté ptá, proč ECB v prostředí nízké inflace a roztáčející se deflační spirály nepřikročí k expanzivnější politice. Jeho názor je následující:

„Pokud by ECB uznala, jak vážná je situace v eurozóně, musela by jednat. A musely by to být kroky efektivní, což znamená, že ECB by musela zvýšit inflační očekávání, oslabit euro a snížit dlouhodobé sazby, které by podpořily investice.“ Zvyšování likvidity evropských bank naopak podle Artuse nemá smysl, protože klesá poptávka po úvěrech a banky likviditu vracejí zpět do ECB. ECB by tedy musela přikročit k nekonvenčnímu řešení, kterým je v současné situaci pouze kvantitativní uvolňování. S ohledem na politickou situaci v eurozóně je ale takový krok nemyslitelný, domnívá se ekonom. To podle něho vede k tomu, že „ECB předstírá, že je v pohodě, ve skutečnosti ale nemá, jak zasáhnout“.

(Zdroj: Natixis)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data