Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
NWR v 1Q opět ve ztrátě, ceny uhlí nadále klesají (+ komentář)

NWR v 1Q opět ve ztrátě, ceny uhlí nadále klesají (+ komentář)

14.05.2014 8:18
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Producent černého uhlí a koksu skupina NWR dnes reportovala své hospodářské výsledky za první kvartál. Celková ztráta činila 27 mil. EUR při konsensu 23,4 mil. EUR. Ztráta na akcii typu A tak dosáhla 0,10 EUR. EBITDA z pokračujících činností pak vyšplhala na 10 mil. EUR, oproti loňské hodnotě –15 mil. EUR.

Výnosy skupiny meziročně klesly o 18 % na 173 mil. EUR. Projevila se tak nižší realizovaná cena koksovatelného uhlí, která činila 91 EUR/t, což je o 12 % méně než loni. O 6 % na 60 EUR/t klesla také průměrná realizovaná cena energetického uhlí. Tržní ceny uhlí prochází dlouhodobou korekcí od poloviny roku 2011. Negativně se projevil také pokles externích prodejů, a to o 12 % na 1,9 mil. tun. V něm se odrazil především nižší zájem o energetické uhlí. Společnosti tak v důsledku nižších cen a poklesu prodejů nepomohlo ani navýšení produkce uhlí o 4 % na 2,2 mil. tun. Externí prodejní mix je tvořen v poměru 65 % koksovatelného uhlí a 35 % energetického uhlí.

Počátkem jara roku 2013 společnost započala proces snižování nákladů. I díky tomu klesly jednotkové hotovostní náklady těžby, tedy náklady na těžbu koksovatelného i energetického uhlí, v prvním čtvrtletí o 23 % (po očištění o kurzové pohyby 18 %) na 66 EUR za tunu. Snížila také své náklady na prodej a administrativu. Došlo také ke snížení celkových pracovních sil, když počet zaměstnanců meziročně klesl o 10 %.

Zbytek roku významně ovlivní vývoj ceny na trhu s uhlím. Průměrná cena koksovatelného uhlí na druhé čtvrtletí 2014 je sjednána na 85 EUR/t, což představuje šestiprocentní pokles oproti předchozímu čtvrtletí. Cena energetického uhlí pak má klesnout na 54 EUR. Celkově tak NWR počítá s těžbou a prodejem uhlí v objemu 9-9,5 mil. tun a 55-60 % má tvořit koksovatelné uhlí. Skupina také plánuje další snížení jednotkových hotovostních nákladů na těžbu k úrovni kolem 65 EUR i se započtením nákladů ztrátového dolu Paskov.

Právě u něj vláda koncem dubna schválila dohodu státu s NWR o prodloužení těžby do konce roku 2017. Podle dohody vláda přispěje 600 milionů korun na sociální programy pro propuštěné horníky. Z dohody vyplývá, že firma bude do konce roku udržovat minimální průměrný počet 1800 kmenových zaměstnanců dolu. Během roku 2017 se počet zaměstnanců dolu může snížit na 1600.

Dle analytika Patria Direct Tomáše Sýkory jsou výsledky víceméně v souladu s očekáváním, a proto by prvotní reakce trhu měla být tlumená.

Akcie NWR včera připsaly 1,2 % a zavřely na hodnotě 12,60 Kč.

 


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
8:00UK - Jednání BoE, základní sazba
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.