Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Změny v geografické investiční mapě: Reklasifikace MSCI indexů

Změny v geografické investiční mapě: Reklasifikace MSCI indexů

20.5.2014 18:00
Autor: David Marek

Na konci letošního měsíce dojde v investičním světě k důležité události, o které se v České republice příliš nepíše. Katar a Spojené Arabské Emiráty budou v hierarchii MSCI indexů povýšeny z okrajových trhů do skupiny zemí s nálepkou rozvíjející se trhy, kam mimo jiné patří také Česká republika.

Vzhledem k rostoucímu objemu fondů sledujících globální, regionální a národní akciové indexy vedou změny v klasifikaci jednotlivých zemí k nemalým pohybům kapitálu napříč investičním světem. V současnosti index MSCI Emerging Markets pasivně sledují fondy s objemem aktiv 72 miliard dolarů. Vzhledem k aktuální tržní kapitalizaci by se mělo 1,133 miliardy dolarů přesunout do akcií katarských společností a 1,022 miliardy dolarů do akcií obchodovaných v Dubaji a Abú Dhabí.

Za jinak stejných podmínek by to mělo znamenat přesun investic z jiných trhů, včetně České republiky. Vzhledem k podílu českých akcií v indexu MSCI Emerging Markets by mělo jít zhruba o 160 milionů korun, což představuje čtvrtinu letošního průměrného denního obratu na pražské burze. Pro úplnost, v relevantních indexech MSCI jsou zahrnuty tři české tituly: ČEZ, Komerční banka a Telefónica Czech Republic.

V listopadu by mohly jiné dvě země opustit skupinu rozvíjejících se trhů. MSCI zvažuje přeřazení Korey a Tchaj-wanu mezi vyspělé země. Tato změna povede k daleko větším pohybům investic, obě země mají podstatně větší váhy v globálních a regionálních akciových indexech. Dohromady akcie korejských a tchajwanských firem tvoří více než pětinu indexu MSCI Emerging Markets. Největší společností v tomto indexu je korejský Samsung s vahou 3,8 procenta, druhou největší firmou je Taiwan Semiconductor s podílem 2,6 procenta.


Čtěte více:

Pohádky a hádky o diverzifikaci
19.5.2014 18:15
To, že nemáme všechny naše sázky soustředit na jedno aktivum, dává smy...
Akcie ČR - Telefónica CR navrhuje dividendu 18 Kč/akcii
20.5.2014 10:07
Představenstvo společnosti Telefónica CR navrhne valné hromadě společn...
Akcie ČR - přehled doporučení
20.5.2014 11:47
Analytici Patria Direct vydali nový přehled doporučení na české akciov...

Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
  • pěkné
    20.5.2014 18:31

    ....této fázi trhu, který čeká PX se říká VYKRVENÍ. PX je sice mrtvola, ale ještě se z ní dá něco krve vyždímat. GL longaři na PX...:-)
    db
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
ARM Holdings PLC (09/16 Q3)
16:00USA - Prodeje nových domů