Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Lagarde naléhá na centrální banky, aby spolupracovaly

Lagarde naléhá na centrální banky, aby spolupracovaly

26.5.2014 10:47
Autor: Redakce, Patria Online

Generální ředitelka Mezinárodního měnového fondu Cristine Lagarde vyzvala centrální banky, aby spolupracovaly na krocích svých měnových politik. „Uvědomuji si, že se najdou velice hlasití skeptici, stejně tak ale horliví podporovatelé,“ uvedla Lagarde na ECB fóru konaném v neděli v Portugalsku. Prohlášení přišlo uprostřed debat amerického Fedu ohledně prvního zvýšení úrokových sazeb od roku 2006, které je obdobně jako růst sazeb Bank of England naplánováno na příští rok.

Právě rozhodnutí Fedu opouštět proces kvantitativního uvolňování v minulém roce poslal do potíží rozvojové ekonomiky, když došlo k oslabení měn zemí, jako jsou Indie, Indonésie či Brazílie. Stejně tak prudkou korekcí prošly v těchto zemích burzy, což jen podtrhlo význam měnové politiky Fedu na globální trhy. Centrální bankéři v rozvíjejících se zemích proto hlasitě požadovali zvýšení transparentnosti měnových politik. Například guvernér indické centrální banky Raghuram Rajan vyzval k intenzivnější diskusi o dopadech monetární politiky na ekonomiky okolních zemí.

Souhlasí s nimi i Lagarde: „Jak nám krize ukázala, v obtížných časech jsou přínosy spolupráce ohromné. Spolupráce v podstatě snižuje rizika zpětných efektů v jednotlivých událostech.“ Dodala také, že kooperace v oblasti měnové politiky se může nyní na počátku globálního ekonomického oživení zdát méně urgentní a efekty monetární spolupráce nemusí být již tak patrné, avšak nejistota ohledně budoucího vývoje by měla motivovat státy k užší spolupráci měnových autorit.

Na závěr také zdůraznila úlohu vládnoucích garnitur. Samotná kooperace v oblasti centrálních bank totiž dle jejích slov nemůže v žádném případě nahradit dobrou makroekonomickou a hospodářskou politiku zainteresovaných zemí. „Neexistuje zkratka, vedoucí přes snižování úrokových sazeb, která by nahradila stabilní a udržitelnou fiskální a makroekonomickou politiku,“ uvedla Lagarde.

Zdroje: cnbc


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • Srozumitelně ?
  26.5.2014 11:15

  Potřeboval bych, kdyby nějaký dobrovolník výše publikovaný článek přeložil do srozumitelného jazyka. Slečna Lagarde považuje za spolupracující centrální banky ty, které taktéž prudce zvyšují M2 a M3 v daných národních ekonomikách nebo naopak ty, které odmítají zvyšovat peněžní masu M2 a M3 a nechají danou národní ekonomiku vykoupit přívalem nově vytvořených dollarů ?
  Detective
  • Re: Srozumitelně ?
   26.5.2014 11:28

   no právě , kdo se v tom má vyznat...
   aaa
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data