Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Náhrada škody v případě kartelu: Domoci se jí podle Soudního dvora EU mohou i klienti konkurence

Náhrada škody v případě kartelu: Domoci se jí podle Soudního dvora EU mohou i klienti konkurence

07.07.2014 5:30
Autor: Martin Vráb, KŠB

Žádost o rozhodnutí o předběžné otázce týkající výkladu článku 101 Smlouvy o fungování Evropské unie (SFEU) byla podána v rámci sporu vedeného se společnostmi, které se účastnily kartelových dohod o montáži a údržbě výtahů a eskalátorů v řadě členských států EU. Šlo o Kone AG, Otis GmbH, Schindler Aufzüge und Fahrtreppen GmbH, Schindler Liegenschaftsverwaltung GmbH a ThyssenKrupp Aufzüge GmbH na straně jedné a ÖBB-Infrastruktur AG, dceřinou společnost Österreichische Bundesbahnen (Rakouské železnice), na straně druhé. Zjednodušeně řečeno Soudní dvůr EU řešil, zda je přípustná rakouská právní úprava, podle níž bylo kategoricky vyloučeno, aby byli účastníci kartelu občanskoprávně odpovědní za škody plynoucí z vyšších cen na trhu, které svým kartelem „způsobili“.

 

Rakouské zákony neuspěly

 

Soudní dvůr úvodem odůvodnění svého rozsudku připomněl, že každá osoba je oprávněna domáhat se náhrady vzniklé újmy, je-li dána příčinná souvislost mezi uvedenou újmou a kartelovou dohodou nebo praktikou zakázanou článkem 101 SFEU.

Pokud jde o vnitrostátní právní úpravu dotčenou v původním řízení, Soudní dvůr vycházel z toho, že rakouské právo kategoricky vylučuje nárok na náhradu škody v popsané situaci. Rakouské zákony vycházely z toho, že příčinná souvislost mezi vzniklou škodou a dotyčnou kartelovou dohodou je v případě neexistence smluvního vztahu s účastníkem této kartelové dohody považována za přerušenou, což brání úspěšnému uplatnění nároku na náhradu škody. Toto přerušení příčinné souvislosti spočívá v samostatném rozhodnutí soutěžitele, který se uvedené kartelové dohody neúčastnil, ale v důsledku existence této dohody určil cenu v rámci cenového deštníku („umbrella pricing“), tedy v rámci vyšší cenové úrovně nastavené účastníky kartelové dohody.

Přestože je v zásadě na právním řádu každého státu EU, aby upravil pravidla použití pojmu „příčinná souvislost“, z judikatury Soudního dvora vyplývá, že tato vnitrostátní pravidla musí zajistit plnou účinnost unijního práva hospodářské soutěže. Tato pravidla tak musí konkrétně zohlednit cíl sledovaný článkem 101 SFEU, kterým je zajistit udržení účinné a nenarušené hospodářské soutěže na vnitřním trhu, jakož i cen stanovených na základě volné hospodářské soutěže.

A právě tato plná účinnost článku 101 SFEU by byla podle Soudního dvora ohrožena, pokud by právo každé osoby domáhat se náhrady vzniklé škody bylo vnitrostátním právem kategoricky a bez ohledu na zvláštní okolnosti projednávaného případu vyloučeno z důvodu, že dotčená osoba nebyla v smluvním vztahu s účastníkem kartelové dohody, ale se soutěžitelem, jenž se jí neúčastnil, ale jehož cenová politika byla důsledkem kartelové dohody, která přispěla k narušení mechanismů tvorby cen na trhu.

S ohledem na uvedené argumenty Soudní dvůr dospěl k závěru, že oběť cenového deštníku („umbrella pricing“) je způsobilá získat od účastníků kartelové dohody náhradu vzniklé škody, přestože ona sama s nimi nebyla ve smluvním vztahu. Podmínkou toho je, aby se prokázalo, že tato kartelová dohoda mohla vzhledem k okolnostem projednávaného případu a zejména zvláštnostem dotčeného trhu mít za následek použití „cenového deštníku“ samostatně jednajícími třetími osobami (konkurenčními firmami, které se kartelu nezúčastnily) a že o těchto okolnostech a zvláštnostech museli účastníci uvedené kartelové dohody vědět.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.04.2021
11:09NYT: Stvořeni k lenošení? Medvědi pomáhají zjistit, proč lidé šetří energii
11:03Vážná roztžka Česka s Ruskem: účast tajných služeb na výbuchu v roce 2014 ve Vrběticích dopadne nejen do jaderného tendru
9:30Víkendář: Směrem k plné elektromobilitě, nebo motorové „mozaice“?
17.04.2021
17:08Víkendář: Robert Mundell očima Paula Krugmana
16.04.2021
22:09Rekordy na Wall Street, MS -2,76 %  
18:07Evropa sází na cyklus, důvěra amerického spotřebitele slábne  
18:02Dolarová dominance – alternativní pohled
17:08Pražská burza slaví 150 let. Překonala války i zákaz během komunismu
16:57Švýcarsko a Vietnam s měnou podle USA již nemanipulují, budou ale pod dohledem
16:13Turecká centrální banka zakázala platby kryptoměnami
16:03Emise spadající pod obchodování s evropskými povolenkami klesly o 13,3 procent
15:57Brexit podle studie zasáhl londýnskou City mnohem více, než se čekalo  
15:42Levkovich: Riziko korekce, smysl stále dává rotace k hodnotě
14:20Morgan Stanley propálila v kolapsu Archegos 911 milionů. Investory neobměkčily ani rekordní tržby
12:49SAB Finance vyplatí na dividendách za loňský rok 100 milionů korun
12:20Perly týdne: Akciová přestávka, gamblerství a „nová ropa“
11:44Zeptejte se analytika! Oblíbený webinář s Braňem Sotákem ve středu 28. dubna. Registrace jsou otevřené!
11:28Březnová inflace se v EU vyšplhala na 1,7 procent meziročně
11:20Vyšší ceny a nižší náklady zajistily Daimleru rekordní zisk
10:57Známky silného oživení a nižší výnosy akciím vyhovují  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data