Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Praha ztrácí přes 3 %, další dramatický pokles tentokrát v režii Erste (-14 %)

Praha ztrácí přes 3 %, další dramatický pokles tentokrát v režii Erste (-14 %)

04.07.2014 9:53
Autor: Martin Oliva, Patria Finance, a.s.

Pražská burza v úvodu poslední obchodní seance tohoto týdne výrazně ztrácí, index PX odepisuje 3 %. Další trhy v regionu obchodují také v červeném – německý DAX klesá o 0,1 %, rakouský ATX odepisuje 3 %, maďarský BUX klesá o 1 % a pouze polský WIG obchoduje výše o 0,1 %.

Propadlíkem dne táhnoucím dolů burzy v Praze i ve Vídni jsou akcie Erste bank. Rakouská finanční skupina, do které patří rovněž Česká spořitelna, očekává v letošním roce kvůli problémům v Maďarsku a Rumunsku rekordní čistou ztrátu 1,6 mld. EUR. Do hospodaření společnosti by se měl projevit především růst rizikových nákladů z původně plánovaných 1,7 mld. EUR na 2,4 mld. EUR. Erste totiž počítá s odpisem hmotného majetku spjatého s rumunským byznysem v hodnotě 800 mil. EUR. Podle analytika Patria Direct Tomáše Tomčányho se s obdobnými kroky částečně počítalo s ohledem na postupný odpis hodnoty goodwill z rumunských operací v posledních letech. Ve výsledku by tak provozní výsledek měl zamířit mírně pod úroveň odhadů pro letošní rok, které počítaly se ziskem okolo 577 mil. EUR. Akcie reagují prudkým poklesem o 14 % na 551,90 s denními minimy u 540 .

Ztrácejí také akcie Komerční banky, které obchodují níže o 0,7 % na ceně 4711 . Pojišťovací skupina VIG je prozatím v Praze bez obchodu.

Elektrárenská společnost ČEZ klesá o 0,3 % na 570,10 a těžař NWR po včerejším volném pádu aktuálně obchoduje beze změny na ceně 4,05 .

Na defenzivních titulech jsme svědky mírné aktivity – Pegas Nonwovens obchoduje na červené nule na úrovni 599,50 a tabáková společnost Philip Morris je beze změny na 10479 .

Mediální skupina CETV získává 2,2 % na 56,30 , developer Orco roste o 2,5 % na 14,35 a likérka Stock ztrácí 1,2 % na 104,40 .


Čtěte více:

Unipetrol získá 100 % podíl v České Rafinérské, a.s., využívá předkupního práva
03.07.2014 18:04
Společnost Unipetrol dne 3. července 2014 využila své předkupní právo ...
Erste letos čeká rekordní ztrátu (+ komentář analytika)
04.07.2014 8:59
Rakouská finanční skupina Erste Group Bank, do které patří rovněž Česk...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.12.2025
11:50Perly týdne: Poplach v OpenAI a reformy Fedu
11:14Jan Bureš: Maloobchodní tržby opět nabírají rychlost
11:10Konec týdne na historickém maximu? Akcie v pátek postupují vpřed  
10:30WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Doplnění Pololetní finanční zprávy 2025
9:57Český maloobchod v říjnu rostl, táhla kosmetika a sport
9:10Rozbřesk: Za zvýšeným růstem mezd jsou nadále převážně služby a stavebnictví
9:05Netflix jedná o koupi HBO Max a studií Warner Bros za 5 miliard USD
8:51Exkluzivní jednání Warner Bros. & Netflix, na burzu vstoupila čínská odpověď na Nvidii a Indie posiluje vztahy s Ruskem  
6:03Rosenberg: Na konci příštího roku budou sazby u 2,5 procenta, reálné příjmy jsou v recesi
04.12.2025
22:01Trhy vyhlíží rozhodnutí Fedu  
17:36Jeden „dolarový detail“ a vývoj americké, evropské a čínské ekonomiky v následujících letech
16:47Bloomberg: Meta se chystá výrazně omezit výdaje na virtuální svět metaverse
15:03Jan Bureš: Česká inflace klesá výrazněji, v hlavní roli opět potraviny
14:25CNBC: EU zvyšuje těžbu vzácných kovů díky závodu přímo na hranicích s Ruskem
13:40Novo Nordisk to s Alzheimerem nevzdává. I přes neúspěch studií ukázal semaglutid potenciál
12:16Šéf Anthropicu: Některé firmy to s investicemi do AI přehánějí
10:58Webinář Investiční trefy a přešlapy 2025 s Pavlem Mokošem dnes od 15:00!
10:39Koruna slábne po inflačním překvapení, zatímco akcie se sunou dál vzhůru  
10:27J&T Global Finance XVI., s.r.o: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
10:07Jan Bureš: Průměrná mzda zvolnila, stále však bude živit rychlý růst spotřeby

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Victoria's Secret & Co (10/25 Q3, Bef-mkt)