Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
NWR za 2Q14 ve ztrátě, klíčové bude hlasování o restrukturalizaci

NWR za 2Q14 ve ztrátě, klíčové bude hlasování o restrukturalizaci

21.8.2014 8:25, aktualizováno: 21.8. 8:46
Autor: Michal Putna, Patria Online

Aktualizováno

Těžař NWR dnes před otevřením trhu oznámil hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí letošního roku. Čistá ztráta činila v 2Q14 30,2 mil. EUR, přičemž trh očekával ztrátu 29,8 mil. EUR. Ztráta na akcii za první pololetí tak dosáhla 0,22 EUR/akcie. Firma se potýká s dlouhodobým propadem cen uhlí a čelí nižším objemům prodeje, což se projevuje ve zveřejněných číslech.

NWR vykázala výnosy za druhý kvartál 173,8 mil. eur (očekávání nastaveno na 176,6 mil. EUR). Průměrná cena koksovatelného uhlí klesla o 15 % na 87 EUR/t, cena energetického uhlí vzrostla o 4 % na 58 EUR/t. Za první pololetí společnost vytěžila 4,5 mil. tun uhlí (nárůst o 5 %). Pro celý rok 2014 pak byly sjednány průměrné ceny energetického uhlí ve výši 54 EUR/t.

Restrukturalizace společnosti

Navzdory dnes zveřejněným kvartálním číslům jsou pro cenu akcií NWR důležité zcela jiné informace. Společnost pokračuje v plánu restrukturalizace a snaží se pro něj získat podporu od držitelů nezajištěných dluhopisů (držitelé zajištěného dluhu již s restrukturalizací souhlas vyjádřili).

Příští týden v pátek 29. srpna by měli držitelé dluhopisů hlasovat o restrukturalizačním návrhu. Jeho součástí je navýšení kapitálu ve výši 118 mil. EUR formou emise 5 miliard nových akcií (za cenu přibližně 0,65 Kč/akcie). Novou emisí by byly extrémně naředěny podíly současných držitelů NWR, na každou akcii by připadlo 19 nově vydaných.

Analytik Patria Direct Tomáš Sýkora předpokládá, že restrukturalizační plán potřebnou podporu získá. Předseda představenstva NWR Gareth Penny dnes navíc vyjádřil přesvědčení, že společnosti se podaří restrukturalizační plán přijmout. Pokud by se tak nestalo, znamenalo by to faktickou likvidaci společnosti a nucený prodej aktiv, ze kterých by výtěžek zřejmě sotva částečně uspokojil nároky držitelů zajištěného dluhu.

Včera na svém zasedání mimořádná valná hromada NWR schválila podmínky emise nového kapitálu, čímž se této dohodě ještě více přiblížila.

Názor Patria Direct:

Hospodářské výsledky NWR za 2Q14 jsou veskrze souladu s očekáváními, lepší na provozní úrovni, nicméně jejich zveřejnění nebude mít zásadní vliv na ocenění akcií na burze, proto je analytik Patria Direct Tomáš Sýkora hodnotí jako neutrální. Mnohem důležitější pro další osud společnosti a tedy i vývoj ceny NWR na burze bude hlasování věřitelů příští pátek (29. srpna) o návrhu restrukturalizačního plánu (který bude pravděpodobně schválen).

Vzhledem k předpokládané emisi více než 5 mld. nových akcií se stávající hodnota společnosti na akcii blíží nule – podle nás odpovídá přibližně 0,25 Kč na akcii, což je i naše cílová cena. Všichni stávající akcionáři, kteří již nehodlají do společnosti investovat nový kapitál, by tak podle nás měli akcie prodávat, v opačném případě je nutné nový kapitál společně s majoritním vlastníkem a věřiteli investovat, doplňuje analytik Sýkora.

Vývoj ceny NWR za poslední měsíc

Cena akcií NWR je velmi volatilní, v minulých dnech hodnota titulu v rámci jednoho dne klesala/rostla dokonce více než o 40 %. Vstup do pozice je tedy spojen s vysokým rizikem a investoři by měli počítat s možností dalších výkyvů, které s sebou pravděpodobně hlasování o restrukturalizačním plánu příští týden přinese. Následující graf zachycuje vývoj ceny a objemu obchodů na NWR na pražské burze za poslední měsíc.

nwr 


Čtěte více:

Armageddon na akciích NWR - cesta ke ztrátě 99 % hodnoty
3.7.2014 11:20
Devastace akcií NWR na pražské burze pokračuje. Včera zveřejněné bližš...
Krvavé lázně v Praze (NWR - 55,5 %, Erste - 16,9 %)
4.7.2014 18:01
Léto na burze bývá většinou klidným obdobím se sníženým objemem obchod...
NWR oznámila fakta o své produkci a prodejích; komentuje také objednávky pro Q3 (+komentář analytika)
11.7.2014 8:42
Společnost New World Resources Plc a New World Resources N.V. (NWR), k...
NWR – Co bude dál? (komentář analytika)
11.7.2014 17:47
Společnost NWR dnes před začátkem obchodování zveřejnila výši produkce...
NWR pokračuje v plánu restrukturalizace, akcie + 17 %
15.7.2014 8:50
Těžařská společnost NWR dnes ráno před otevřením trhu oznámila, že zís...
NWR v Praze krvácí o téměř 30 % (komentář analytika)
31.7.2014 18:06
NWR navrhuje akcionářům upsat 19 nových akcií po 0,645 Kč na každou e...

Váš názor
  •  
    21.8.2014 10:05

    Věřitely má být s měkkým i . Věřitelé nebudou tak tvrdí a plán restrukturalizace schválí :-)
    Bubu
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba