Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Erste dnes pod palbou prodejců odepisuje  4 %. Kde hledat příčiny?

Erste dnes pod palbou prodejců odepisuje 4 %. Kde hledat příčiny?

23.09.2014 13:21
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Rakouská bankovní skupina Erste dnes prochází prudkým oslabováním. Aktuálně ztrácí téměř 4 % a klesá na dvouměsíční minima. Možných důvodů poklesu se pak najde hned několik…

Tím prvním je profit warning z dílny konkurenční Raiffeisen Bank International, která očekává v letošním roce dosažení ztráty v důsledku rostoucích nákladů na riziko spjatých s pokračujícím rusko-ukrajinským konfliktem. Pokles zisku RBI pak signalizuje možné potíže pro její bankovní konkurenty, mezi které patří také Erste. Ta v minulém roce prodala svůj ukrajinský byznys, přesto je na obou trzích nadále exponována. Expozice banky na ukrajinské podniky činila zhruba 430 mil. eur na konci 1Q, dnes představuje asi 355 mil. EUR. Expozice na ruské korporátní klienty činí dalších 200 mil. EUR. Potíže RBI tak mohou paralelně zapůsobit také na Erste. Avšak možné ztráty banky na Ukrajině a v Rusku, které zpráva z dílny RBI nepřímo naznačuje, nejsou samy o sobě největším problémem. Tím je skutečnost, že příčinou ztrát RBI mají dle profit warningu být také potíže na maďarském trhu. Právě na něm je pak Erste přítomna v daleko větší míře a na hospodaření skupiny tudíž má významný vliv. To se ostatně projevilo začátkem července, kdy Erste oznámila odpis hodnoty aktiv v Rumunsku a právě v Maďarsku v celkové hodnotě 800 mil. EUR. Banka tehdy navíc nevyloučila (přestože s nimi nepočítá) možné ztráty plynoucí z konverze FX úvěrů. Trh tak pravděpodobně na rizika dodatečných ztrát plynoucích z bankovních operací Erste nejen na Ukrajině a v Rusku, ale především pak v Maďarsku, reaguje velice citlivě.

Další příčinu dnešního prudkého poklesu hodnoty akcií Erste můžeme hledat ve včerejším komentáři ratingové agentury Moody´s k implementaci zákona v rámci Bank Recovery and Restructuring Directive. Navrhovaný zákon má totiž dopomoci snaze, aby případné ztráty bank čelících krizovým potížím byly alokovány na věřitele banky. Ti by tak v případě problémů mohli přijít o své peníze. Podle Moody´s je tento návrh obzvláště špatnou zprávou pro investory podřízeného dluhu právě v rakouských bankách, u nichž tak dle agentury prakticky neexistuje v budoucnu šance, že stát přistoupí na ochranu věřitelů. Tato skutečnost sama o sobě nemá dostatečnou sílu na rozpoutání tak prudkého poklesu, kterým dnes Erste prochází, proto jí lze přiradit spíše podřadnou roli.

Třetím vysvětlením je celkově negativní sentiment na trhu. Evropa je dnes zahalena do ztráty a nejinak je tomu také u titulů z bankovního sektoru. Ty dnes hromadně odepisují část svých hodnot, když index EUROSTOXX Banks klesá o 1,47 % a dokresluje tak celkově špatnou náladu, která na pražské burze tvrdě dopadá na Erste.
Čtěte více:

Erste - komentář k výsledkům za Q2 (doporučení + cílová cena)
31.07.2014 11:05
Bankovní skupina Erste vykázala ztrátu ve výši 1,033 mld. EUR za 2Q14...
Rebalance indexu CECE: Zastoupení českých akcií klesá, profitovat z toho může Erste
10.09.2014 15:00
Od pondělí 22. září začne platit periodická aktualizace báze pražského...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
14:30USA - PPI, m/m