Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Beneš: Bez vyřešení rizik ČEZ nabídku na Slovenské elektrárne nepodá

Beneš: Bez vyřešení rizik ČEZ nabídku na Slovenské elektrárne nepodá

24.10.2014 17:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Bez vyřešení nejistot a rizik kolem jaderné elektrárny Mochovce se bude česká společnost ČEZ zdráhat předložit italské skupině Enel nabídku na koupi dvou třetin podniku Slovenské elektrárne (SE). V rozhovoru s agenturou Reuters to řekl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. ČEZ je považován za předního uchazeče o SE. Enel tento měsíc uvedl, že závazné nabídky na dvoutřetinový podíl v podniku čeká do konce listopadu.

Podle Beneše mohou nejistoty kolem neustále odkládaného a stále dražšího projektu dostavby elektrárny Mochovce zmařit celý plán prodeje SE. Zdůraznil, že Enel a slovenský stát, který má v SE 34 procent, by měly tato rizika před prodejem vyřešit.

"Nepovažuji za příliš pravděpodobné, že by ČEZ podal nabídku na 66 procent akcií SE a převzal roli Enelu bez dodatečného řešení těchto rizik," řekl Beneš.

Enel chce podstatně snížit svůj obří dluh a prodává také podíly ve španělské společnosti Endesa a aktiva v rumunské výrobě a distribuci energie. Podle Beneše je možné, že vzhledem ke složitým problémům kolem Mochovců Enel nakonec na Slovensku zůstane. ČEZ také nehodlá jít do souboje se slovenskou vládou, pokud ta nabídne Enelu odkoupení jeho podílu v SE.

"Musíme čekat na to, co udělá slovenský stát, a na to, jak se Enelu podaří prodat další aktiva," řekl Beneš.

Slovenský ministr hospodářství Pavol Pavlis minulý týden agentuře Reuters řekl, že vláda žádné garance na pokrytí rizik kolem Mochovců neplánuje. Premiér Robert Fico nadnesl možnost odkoupit od italské firmy 17 procent akcií elektráren, čímž by vláda získala v podniku kontrolní podíl.

Enel ovládl slovenského výrobce elektřiny v roce 2006, kdy v soutěži o dvě třetiny akcií podniku zvítězil před ČEZ a ruským podnikem RAO UES. Za kontrolní podíl v SE zaplatil 840 milionů eur (podle současného kurzu 23,2 miliardy Kč). O většinový podíl v SE vyjádřil na konci srpna zájem ČEZ a po něm Energetický a průmyslový holding (EPH).

Zdroje: Reuters, čtk


Čtěte více:

ČEZ a Albánie potvrdily červnovou dohodu, firma získá 2,75 mld.Kč
16.10.2014 11:40
Energetická skupina ČEZ a Albánie, která loni firmě odebrala licenci, ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.12.2025
17:17Návratnost amerického trhu v příštím roce
15:15Zlato dnes historicky poprvé prolomilo 4500 dolarů za unci. Na rekordech stříbro i platina
12:15Nová fáze trhu podle Goldman Sachs: Horké valuace, AI boom a vyšší volatilita  
11:25Jak trhy (ne)obchodují přes vánoční svátky a přelom roku? Přinášíme přehled
8:52Investiční výhled Patria Finance: Pět klíčových témat pro rok 2026  
23.12.2025
22:03Nvidia v čele růstu, Čína znovu ve hře, aneb AI příběh pokračuje  
17:16Míří na trh další překvapení?
15:51Cena stříbra poprvé v historii přesáhla 70 dolarů za unci
15:26Historický milník: Měď vystřelila nad 12 tisíc dolarů, cla převracejí trh vzhůru nohama
15:19Růst ekonomiky USA ve třetím čtvrtletí překvapivě zrychlil na 4,3 procenta
14:12Intel má za sebou rušný rok. Akcie vzrostly o desítky procent, k oživení foundry byznysu ale stále nedošlo
12:40Bloomberg Intelligence: Zisky průmyslu v Evropě porostou příští rok dvakrát rychleji než letos  
11:54Důvěra v českou ekonomiku se v prosinci snížila mezi podnikateli i spotřebiteli
11:52Novo roste díky schválení léku, japonský jen na slovní intervenci. Evropské akcie jsou na tom smíšeně  
11:00Rozbřesk: Atakoval americký růst v uplynulém čtvrtletí čtyři procenta?
10:53MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení o výplatě výnosu podřízených Tier 2 dluhopisů
9:46Pilulka na hubnutí od Novo Nordisku dostala v USA zelenou
8:41Google na nákupech, pilulka Wegovy na cestě na americký trh, evropské futures převážně v zeleném  
6:13Eisman: Trhy dnes neřídí Fed, klíčem je budoucnost AI
22.12.2025
22:00Akciové indexy v USA opět rostou směrem k novým maximům  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data