Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ekonomové přinášejí ekonomice biliony dolarů

Ekonomové přinášejí ekonomice biliony dolarů

13.11.2014 14:45
Autor: Redakce, Patria.cz

Robert Litan ve své knize Trillion Dollar Economists tvrdí, že ekonomové vydělali americké ekonomice minimálně bilion dolarů, pravděpodobně ale mnohem více. Z dlouhé řady vtipů a kritiky týkající se této profese bychom k podobnému pohledu došli jen těžko. Litan ale pečlivě vysvětluje, jak ekonomové během posledních padesáti let přispěli ke změnám v podnikatelském sektoru, které přinesly obrovské výhody firmám i spotřebitelům. Myšlenky ekonomů jsou totiž protkány celým hospodářstvím, včetně internetových firem či třeba sportu. Například internetové retailové firmy existují díky tomu, že v předchozích desetiletích ekonomové přesvědčili vládu, aby omezila regulaci cen a systému přepravy. K tomu tlačili na rozbití telekomunikačních monopolů, které by jinak rozvoji internetu pravděpodobně bránily.

Ekonomický výzkum stál také za rozvojem internetových aukcí či ropného boomu v USA. Ten těžil z toho, že ekonomové tlačili na ukončení regulace sektoru těžby ropy a plynu. Investoři, kteří nakupují indexové fondy a ostatní finanční produkty, zase mohou být vděčni finančním ekonomům. Zdá se přitom, že Litan celkové přínosy ekonomů rozděluje na dvě kategorie: První z nich můžeme nazvat „technologické aplikace“ a druhou „ekonomická politika“. Přidal bych třetí, které můžeme říkat jednoduše „nápady“.

Ekonomové pomáhali připravit veřejnost na příchod neoliberalismu v osmdesátých a devadesátých letech. Neoliberalismus sebou nese určité náklady, ale samozřejmě i přínosy. Celkově jsem velmi rád, že jsme se jeho cestou vydali, protože jsem viděl, jak vypadá alternativní cesta (Japonsko). Ekonomové naší cestu ulehčili tím, že se v podstatě stali věrozvěsty svobodného trhu. Často to sebou neslo ignorování problémů, jako jsou externality či veřejné statky, ale určitých zjednodušení asi bylo třeba. Ekonomové ujišťovali, že sice budou zničena některá pracovní místa, ale více jich bude vytvořeno. Nyní tato role ekonomů končí a začínají hovořit o tom, jak napravit pochybení trhu, která byla v osmdesátých letech opomíjena.

Nejvíce by mě nyní zajímalo, jaká bude hlavní role, kterou ekonomové budou hrát v budoucnu. Vždy jsem se domníval, že na důležitosti bude nabírat mikroekonomie. Technologické firmy se totiž budou snažit o stále větší využití myšlenek v oblasti teorie aukcí a podobně. Myslím také, že ekonomická politika postupně ustoupí do pozadí, protože boom liberalizace je u konce. V neposlední řadě by mě zajímalo, zda se posuneme od jednoduché regulace k regulaci chytré. K určitému posunu už došlo například v oblasti emisních povolenek.

Autorem je ekonom Noah Smith.

Zdroj: Noahpinion


Čtěte více:

Krugman: Mysterióní FED a zvyšování úrokových sazeb
13.11.2014 10:10
Jako obvykle, můj inbox je plný spekulací jestli FED zvýší úrokové mír...
Technická analýza: Euro může těžit z nejednotnosti ECB
13.11.2014 9:47
EURUSD: Měnový pár se dnes pohybuje mírně nad hladinou denního pivotu...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data