Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
O2 CR by si mohla půjčit až 31,8 mld. Kč od syndikátu bank (+ komentář analytika)

O2 CR by si mohla půjčit až 31,8 mld. Kč od syndikátu bank (+ komentář analytika)

26.11.2014 8:55
Autor: Redakce, Patria.cz

Společnost O2 by si mohla kvůli finanční asistenci pro mateřskou PPF vzít syndikovaný úvěr až do výše 31,8 miliardy . O poskytnutí asistence budou rozhodovat akcionáři na valné hromadě svolané na 17. prosince. O2 má PPF půjčit až 24,8 miliardy na splacení kupní ceny za podíl od španělské Telefóniky a zbytek chce použít na konsolidaci současného zadlužení a podnikatelskou činnost. Vyplývá to z dokumentů pro valnou hromadu.

Splatnost úvěru pro PPF v rámci finanční asistence má být maximálně sedm let s tím, že jej firma bude moci splatit kdykoliv předčasně. Úrok placený půlročně bude vycházet z referenční sazby 6M PRIBOR, úrokové marže pro syndikovaný úvěr, který si bude muset vzít O2, a přirážky 0,3 procenta.

Vedle splacení části kupní ceny za O2 by PPF mohla peníze z finanční asistence použít i na nákup dalších akcií operátora od minoritních akcionářů. V současnosti PPF vlastní přes 83 procent akcií O2.

Valná hromada bude rovněž hlasovat o změně stanov, která by měla například umožnit hlasování akcionářů korespondenčním způsobem, nebo rozvolnit rozhodovací pravomoci dozorčí rady vůči představenstvu. To má urychlit vnitřní rozhodovací procesy ve firmě.

PPF Petra Kellnera koupila na začátku letošního roku podíl 65,9 procenta O2 od španělské Telefóniky za v přepočtu 63,6 miliardy korun prostřednictvím úvěru od skupiny bank vedených Société Générale CIB. Další akcie získala v rámci povinného odkupu nebo později vykoupením podílů od významných minoritních akcionářů.

O2 navíc již dříve oznámilo, že vedení rozhodlo o uzavření smlouvy o termínovaném úvěru až do částky 4 mld. Kč s Komerční bankou za účelem prodloužení brandu O2 do konce roku 2019. Výše uvedené transakce zvýší zadlužení společnosti, podíl čistého dluhu k EBITDA by stoupnul z aktuální úrovně minus 0,1 na 1,6, což je stále pod sektorovým průměrem 2,1, dodává analytik Patria Finance Tomáš Tomčány. Dnešní zpráva o možném navýšení úvěru až na 31,8 mld. CZK je po pro akcie O2 neutrální, dodává Tomčány.

Zdroj: ČTK


Čtěte více:

HSBC, Goldman Sachs, BASF a další ovlivňovaly ceny platiny a paladia
26.11.2014 9:48
Goldman Sachs, BASF, HSBC a další velký hráč na trhu s platinou a pala...
Juncker chce nastartovat Evropu za 300 mld. EUR
26.11.2014 10:16
Nový šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes představí v EP, inve...

Váš názor
 •  
  26.11.2014 15:47

  Je to další podvod na menšinové akcionáře, jak vyvést peníze z podniku. Kdy už začne fungovat regulátor ČNB, který zlodějské PPF nedovolí tunelovat podnik za bílého dne. Jaký prospěch mají minoritní akcionáři O2 z toho, že PPF vyvede 32 mld. Kč z tohoto podniku? Robin
  1
  •  
   26.11.2014 15:51

   Přínos je asi tak 0,3% z půjčené částky (řekněme 40 milionů každý půlrok). není to velký přínos, ale nějaký přínos to je.
   ..
 •  
  26.11.2014 12:21

  Napřed je třeba firmu zadlužit, potom vydat nějaké dluhopisy,až nebude na splácení, tak se naředí akcie(hodně), přitom se budou vykupovat zbývající drobní akcionáři - za pár korun,V následujícím kroku se požádají zpřátelení politici o státní pomoc, na její příslib se vezmou další úvěry u spřátelených bank a pak se firma za zůstatkovou hodnotu prodá, nebo pomalu umře. Kuponová privatizace proti tomuto sofistikovanému hospodaření bylo něco velmi diletantského takovýmto způsobem se dá podnik zpeněžit hned několikrát. Bakalův scénář bude asi v případě O2 hodně navýšen.Jsem zvědav a já se toho nedožiju, která z privatizací bude v učebnicích ...... . jestli privatizace Sazky, O2, Orka,případně jiných státních a polostátních podniků, nebo podniku s roztroušenou akcionářskou struktůrou.
  Homo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data