Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

"Wearables" v příštím roce udeří plnou silou - 3 odvětví nástupu

18.12.2014 11:00
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Měříte si tep, čas a trackujete uběhnutou trasu když chodíte běhat? Komunikuje váš smartphone s vaším fitbandem během běžného pracovního dne? Byli jste mezi vyvolenými a máte Google Glasses? Vítejte v klubu „wearables“.

Je to až neuvěřitelné, jak progresivní nástup tyto technologie mají do našich životů. Na následujících řádcích si trošku poodhalíme, v jakých odvětvích budou nové technologie nejsnadněji pronikat do našich životů, přinášet nám užitek a sypat naše peníze do kapes výrobců. V neposlední řadě se podíváme na jedno „ALE“, které budou muset uživatelé a běžní spotřebitelé ohlídat.

Průzkum společnosti ukázal, že v pětici Američanů alespoň jeden vlastní opravdové zařízení „wearables“. A pokud by byla tato zařízení stejně progresivní jako tablety, tak je docela dobře možné, že se dočkáme penetrace 40 % populace do dalších dvou let. Jinými slovy už ne jeden, ale dva Američané v roce 2016 budou využívat nějakou formu „wearables“ technologií.

Retail
Pokud se opravdu odstartovala revoluce kolem těchto technologií, pak jedním z těch, kdo z nich budou benefitovat budou zákazníci formou rychlejšího a informovanějšího nakupování, rychlejší platby a nové možnosti, jak porovnat zboží. Na druhou stranu retaileři dostanou více informacím o tom, co zákazníci chtějí nakupovat, jak se chovají a jak byli např. spokojeni s nákupem. A podle těchto kritérií budou dále moci mixovat nabídky pro jednotlivé typy zákazníků, čímž zvýší svoje prodeje a svou efektivitu.

Je tu také obrovská šance jak zvýšit loajalitu zákazníků. Speciální slevy pouze v aplikacích s wearables. Přičemž zase největší míru ochoty používat wearables kvůli slevě vykazovali lidé nejmladšího věku.

S tím se otevírají možnosti pro retailery i do nových směrů marketingu prostřednictvím „pohernění“ nakupování. Souhlasila by nejvíce ta nejmladší část obyvatel mezi 18 a 24 let. 64 % z nich vyjádřilo zájem o takovou podobnou zkušenost. Naopak starší nakupování formou reálné hry příliš neláká.

Reklama a marketing
Penetrace zařízení v populaci, zejména pokud se na ní podíváme jako na globální vesnici, není nikterak závratná. Výjimkou jsou pouze nejrozvinutější západní země. I přesto společnosti zabývající se prodejem reklamy nespí. Podle hesla, kde je displej, tam je příležitost, pomalu zjišťují, jakým způsobem budou pracovat s novými zařízeními, které budou mít uživatele neustále při sobě.

Je budoucnost reklamy v tom, že z nás bude blikat na každého banner nebo billboard podle ulice, kterou půjdeme? Nikoliv. Spíš se marketéři pokusí lépe zacílit reklamu podle toho, co zrovna děláme, kde právě jsme nebo co cítíme. Budou více mixovat pull a push fráze tak, aby dosáhli vyšší míry pozornosti, resp. obecné reakce na reklamu.

Například v supermarketu může marketér pomocí chytrých brýlí zobrazit nutriční hodnoty, výhody výrobku, hodnocení ostatních uživatelů díky schopnosti brýlí rozeznat produkt a spárovat ho s informacemi přístupnými na internetu. Nebo pokud senzor zaznamená, že jste dehydratování, připomene vám, abyste si nezapomněli v supermarketu koupit vodu, dokonce vám nabídne vodu, která je například aktuálně ve slevě. A tak dále.

Možností je nezměrně, a pokud odhady nelžou je možné, že v roce 2018 bude chodit po světě 130 milionů lidí s nějakým podobným výrobkem. To znamená obrovské moře příležitosti kam doručit porci cílené reklamy v tu chvíli, kdy vám může ta daná informace usnadnit rozhodování nebo vás zachránit před bolestí hlavy.

K úspěchu nevede pouze jednoduchá cesta. „Wearables“ dávají ohromný potenciál všem zúčastněným stranám. Ovšem zprávy nebo informace doručované prostřednictvím těchto zařízení musí být jednoduché a musí říkat, co musí uživatel udělat, aby dosáhl požadovaného výsledku.

Hlavním měřítkem bude intuitivnost a jednoduchost. Tak jako to ukázal Apple se svými přístroji iPhone a iPad.

Sport a zdraví
Říká se, že pokud nejde o život, tak jde o … „nic“. Takže pokud vše začalo u náramků, které dokáží pracovat jako elektronické krokoměry, monitorovat vaší spánkovou aktivitu, tak věřte, že je to teprve začátek. Objevují se už přístroje schopné měřit tlak a srdeční tep. Mezi posledními zajímavými výstřelky je rozhodně společnost MC10 asi zatím s nejžhavější novinkou.

Ta vyvíjí čip, který si přilepíte na kůži a jednoduše s ním běháte, spíte, chodíte, plavete a zlepšujete svůj fyzický výkon nebo kontrolujete jak na tom je vaše srdce v případě, že s ním máte problémy. Více detailů ve videu níže.

 

Takovýto potenciál nalévá do žil optimismus venture kapitalistům. Ti investovali již do podobných projektů do poloviny roku 2014 celkově 2,3 miliardy USD. Což je více než proinvestovali za celý rok 2013. Tento obor je ještě v plenkách, ale někteří jdou tak daleko, že si představují taková zařízení jako běžnou součást života a dne. Záležet bude na rozvoji technologií, jejich jednoduchém použití a hlavně ceně. Podle Googlu vlastně vidíme vznik zcela nového odvětví.

Naší fantazii nesmíme ale omezovat pouze na jasně ložené segmenty, kam budou benefity spojené s wearables pronikat jako do prvních sfér. Ani takové konzervativní pojišťovnictví nemusí mít daleko od využití – můžete si pomocí chytrých brýlí natáčet to co se děje před vámi a v případě nehody poskytnout materiál pojišťovně.

Nebo u životního pojištění prokázat sdílení svých dat se svým ošetřujícím lékařem a získat tak slevu na pojištění svého života. A to už není úplné scifi, protože podle studie provedené společností PwC jsou lidé tzv. „Millennials“ a dospělí ve věku 35+ dvakrát více ochotni adaptovat se na používání nějakého zařízení sledující jejich zdravotní stav, aby snížili svou platbu za pojištění.

Analogii můžeme vidět už dnes např. u případu „kuřák vs. nekuřák“. Jen tam nefiguruje žádná moderní technologie, ale čirý selský rozum a statistika.

Big Brother is watching you … dostává reálný rozměr
S mírou jak rychle pronikají nové technologie do oblastí, kam jim dříve byl přístup zakázán nebo nebyl vůbec technicky možný, musíme dbát i o určitou anonymitu. Budeme se muset připravit na to, že se jistě někdo data pokusí využít, ukrást nebo prodat. A pokud se tak stane, tak musíme jako společnost najít spolehlivý způsob jak tomu do budoucna zamezit.

Budoucí prodeje
Stejně tak jako tablety ve svých brzkých dnech čelily ostré kritice jako nepoužitelného nástroje pro práci, jako nepotřebné hračky, která nafukuje bublinu, která za pár let splaskne. Zdá se však, že tablety si nacházejí své využití i ve firemním rybníčku a jejich kritika už není tak ostrá.

Když se začal v roce 2010 prodávat nový iPad, nastalo šílenství. První den bylo prodáno přes 300 tisíc kusů tohoto zařízení při ceně za základní verzi ve výši 499 USD. Další rok ho Apple prodal přes 32 milionů kusů a zvedl prodeje o raketových 334 %. Na grafu níže si můžete prohlédnout počty prodaných iPadů v jednotlivých hospodářských letech.

ipad

Podle IDC by se mělo v roce 2014 prodat zhruba 19 milionů zařízení z kategorie „wearables“. Pokud bychom replikovali raketový nástup například právě iPadu v roce po uvedení prvního modelu v konzervativnější formě. Tak nemusíme být daleko, když růst prodejů z této kategorie může růst na dvojnásobek pro rok 2015. Tedy k nějakým 40 milionům kusů v prodejích v roce 2015.

Tahouny budou hodinky Samsungu, Motoroly a konečně také Apple se svými iWatch. Ty by se měly začít prodávat v brzkých okamžicích roku 2015 se startovací cenou 349 USD. Přestože Apple asi trošku nezvládl timing a vstoupí na trh po Vánocích, tak přesto Baird očekává, že by Apple měl být schopen prodat v roce 2015 kolem 13,5 milionu těchto zařízení. A v roce 2016 přes 22 milionů.

V tomto světle se číslo kolem 40 milionů pro příští rok nemusí jevit jako zcela nereálné za celé odvětví. Kromě již známých hráčů jako Samsung, Apple, LG, Sony a Motorola chce na trh s chytrými hodinkami vstoupit i HTC a to v lednu na veletrhu CES2015, kde představí svůj nový produkt na platformě Android Wear. Cena zařízení zatím nebyla uvedena.
U ostatních výrobců bude zajímavé sledovat, jak si vedly prodeje hlavně ve čtvrtém kvartále tohoto roku, mohly by napovědět, jak moc spotřebitelé přijali myšlenku podobných zařízení a také by mohly být jasnějším vodítkem pro další rok.

Bohužel je tady jedno „ale“, které iPady neměly. A to je vysoká cena za relativně menší přidanou hodnotu. Pokud si uvědomíme, že fitbandy poskytují jen rozšířený a zpřesněný pohled na to, co již nám zajistí smartphony – myšleno informace o uběhnutých kilometrech nebo o množství tekutin potřebných pro rehydrataci po sportovním výkonu aproximovaného na základě specifické aktivity, počasí a dalších ukazatelů o intenzitě.

Nebo například už umíme googlit informace o prodávaných produktech na smartphonu místo toho, abychom pohledem jen zaměřili produkt a dali příkaz k dohledání informací, nebo dokonce jen otevřeli aplikaci přímo přirazenou k danému produktu.

Je tak nejasné, jak spotřebiteli vysvětlit přidanou hodnotu. iPady přináší prostě skvělý nástroj na konzumaci obsahu, procházení prezentací, čtení dokumentů, messaging v relativně lehkém a skladném balení. Dalo to ještě větší mobilitu těm, kteří jsou pořád v pohybu a potřebují větší display a nemohou si dovolit vozit těžký dvoukilový laptop.

Klíčové bude jaký smysl těmto novým nejprogresivněji se rozvíjejícím „wearables“ dají majitelé a jestli jim vývojáři přidají další důvody prostřednictvím svých aplikací k tomu, aby zauvažovali o koupi.

Zdroje: PwC The Wearable Future report 2014, Bloomberg, cNet, Reuters, Business Insider, IDC

 


Čtěte více:

Skladování energie - neobjevený segment s velkým potenciálem?
11.12.2014 14:56
Neexistuje mnoho segmentů nebo odvětví, které by byly tolik v plenkách...

Váš názor
 • Jo jo
  18.12.2014 11:34

  masáž je masáž, to budou kupovat ti mladí kterých je 40% nezaměstnaných a asi bude více ? možná ano ti už budou tak tupí že jim bude muset něco pípnout aby se napili :o) já potkávám čím dál víc mladších lidí v byznys prostředí co se vrátili k nejjednoduššímu mobilu a obejdou se i pár dní v týdnu bez něj a kamarád dal do restaurace rušičku signálu a kupodivu více lidí po dotazu proč nefunguje to a to mu tam zůstává než že by odcházeli jinan holt pro svobodu se bude muset něco obětovat :o)))
  Mike
  • Re: Jo jo
   18.12.2014 11:49

   Je to tak, to už je předposlední krok, než si lidi nechají zabudovat do hlavy chip, kterej je bude navigovat životem. Ale toho já se nezúčastním. :-)
   qwer
   • ale ano,
    18.12.2014 15:19

    zúčastníš...
    blic
    • zucastni
     18.12.2014 15:30

     ale bud jako vyrobce a instalater chipu, nebo ten, kdo bude kontrolovat. Tady se trochu stretava osobni svoboda kazdeho z nas, nikdo by nemel lidem kecat do toho, co si koupi ale historie ukazala, ze zmanipulovane vygumovane stado muze byt pouzito proti komukoliv. Americani tomu rikaji Preemtive strike v zajmu svobody, dobra a demokracie, taky tomu tak budu rikat.
     Mezernik
Aktuální komentáře
20.04.2021
22:08Wall Street pod taktovkou medvědů. NFLX -10% post market  
21:00Novinky z Applu: Podcastová konkurence Spotify, nový iMac i pomoc zapomětlivcům
18:06Zelené, podhodnocené. A vlna nových akcií
17:34Nový růstový motiv chybí, a tak akcie padají. Peníze míří do dluhopisů  
17:21Moody's: Přínos unijního fondu obnovy bude pro Českou republiku slabší
16:47Zotavování z pandemie je všechno, jenom ne udržitelné. IEA varuje před vyššími emisemi
16:47ČEZ, a.s.: Výsledky nabídek na zpětný odkup dluhopisů
15:32Netflix před výsledky nervózně přešlapuje  
14:57United Airlines klesly v prvním kvartálu do větší ztráty, než se čekalo  
14:39Největší americká farmaceutická firma bez updatu k vakcíně. Akcie Johnson & Johnson brzdí slabší výhled  
13:05Franklin Templeton: Inflace a rotace. Témata pro svět vystupující z pandemie
11:30Ceny v průmyslu v březnu meziročně stouply nejvíce od května 2019
11:00Keating: Propast mezi ekonomikou a trhy
11:00USA zvažují snížit obsah nikotinu v cigaretách, akcie tabákových firem klesají
10:06Euro navýšilo zisky, akcie bez inspirace lehce klesají  
9:03Rozbřesk: Registrace aut prudce rostou, automotive však čekají velké změny
9:01Rosatom pokládá vyloučení z tendru za netržní. Uškodí prý českému průmyslu
8:53Evropské trhy otevřou v úterý nejednoznačně, Avast potěšil výsledky a zvedá výhled pro tržby  
8:30Avast ve čtvrtletí zvedl výnosy o desetinu, zlepšuje výhled na celý rok
6:09JPMorgan vsadila miliardy dolarů na převrat v evropském fotbalu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Abbott Laboratories (03/21 Q1, Bef-mkt)
CSX Corp (03/21 Q1, Aft-mkt)
Edwards Lifesciences Corp (03/21 Q1, Aft-mkt)
Harley-Davidson Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
Intuitive Surgical Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Lockheed Martin Corp (03/21 Q1, Bef-mkt)
Netflix Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Procter & Gamble Co/The (03/21 Q3, Bef-mkt)
9:00CZ - PPI, y/y
12:45Johnson & Johnson (03/21 Q1)
13:00Philip Morris International Inc (03/21 Q1)
18:00ASM International NV (03/21 Q1)