Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Obnovitelné energie a boj dobra se zlem

Víkendář: Obnovitelné energie a boj dobra se zlem

27.12.2014 10:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Je to boj dobra a zla a budoucnost lidstva je na vážkách. Hovořím o boji za rozvoj obnovitelné energie, ale nemám na mysli změnu klimatu. Jde o rozdělení bohatství na celé planetě. Naše historie vypadá totiž v kostce následovně: Po tisíce let byla naše energetická bilance daná. Energii jsme získávali z našeho těla, zvířat a dřeva. Všechna tato energie přicházela z půdy. Kdo vlastnil půdu, vlastnil energii. Technologický pokrok byl pomalý a nejlepší způsob, jak zbohatnout, bylo zabrat půdu někoho jiného. Po tisíce let představovala válka běžnou součást života a ti, kteří ji ovládali nejlépe, byli nejbohatší. Mohlo jít o Římany, čínské císaře či barbarské kmeny Mongolů. Šlo o brutální svět a hru s nulovým součtem.

Pak se staly dvě věci, které tuto hru otočily vzhůru nohama. Došlo k prudkému technologickému pokroku a objevili jsme způsob, jak dostat energii z fosilních paliv. Oba procesy se navzájem umocňovaly a došlo k dosud nezaznamenanému růstu našeho životního standardu. Najednou šlo vydělat velké bohatství tím, že někdo vynalezl novou věc a dobře zorganizoval lidi v produkčním řetězci namísto toho, aby se snažil o dobývání nových zemí. Svět se změnil na hru s pozitivním součtem, zbohatl a přestal tolik válčit.

Většina z nás by chtěla, aby tato hra pokračovala i nadále. Ale je tu jedna komplikace – máme jen velmi omezenou zásobu fosilních paliv. Před několika lety se mnozí domnívali, že se nacházíme na pokraji ropného vrcholu a přichází další doba temna. Lidská dovednost se ovšem vzchopila a začali jsme těžit z alternativních ložisek. Ceny energií zase klesly, ale ne na úrovně, které byly běžné v polovině předchozího desetiletí. Frakování je drahé a s časem bude ještě dražší. Získali jsme čas, ale o konečné řešení nejde.

Relativně vysoké ceny energií dál plní pokladny autoritářských režimů, jakými jsou například Rusko, Saúdská Arábie, Irán či Venezuela. Vezměme si Putina. Jeho moc se opírá o to, že jeho předchůdci zabrali obrovská území a ukázalo se, že se pod nimi nachází hodně ropy. Dovedli tuto zemi ubránit a ropa jim umožnila vybudovat jednu z nejsilnějších armád na světě. Armáda brání zemi, země poskytuje zdroje na armádu a Putin a jeho přátelé si z toho také trochu nechají. Pokud nenajdeme jiné zdroje energie, Putinova militarizovaná „čerpací stanice“ bude představovat hrozbu pro celou planetu. Fosilní paliva nám vydrží ještě alespoň jedno století, náklady těžby budou ale stále růst. A růst budou i příjmy autoritářských režimů. Nevrátí se úplně ke hře s nulovým součtem, ale pohneme se tímto směrem.

Proti takovému vývoji tu stojí síly dobra. Jsou jimi naše inteligence a kreativita. Jsme schopni přijít s novými zdroji a nyní jsou nejslibnější dva: Fúze a solární energie. O využití prvního se hovoří už dlouho, vědci ale činí pokroky. Lockheed Martin ohlásil významný posun v jím navrhované technologii fúzních reaktorů. Peníze proudí i do nových společností, jako jsou např. Helion Energy a General Fusion. V oblasti solární energie klesají ceny. Deutsche Bank tvrdí, že i kdyby vládní dotace klesly ze současných 30 % na 10 %, solární energie bude v roce 2016 levnější než fosilní paliva ve 36 státech USA. Pokles nákladů je dán technologickým pokrokem, úsporami z rozsahu a zlepšením celého výrobního procesu.

Obnovitelné energie sebou nesou morální prvek. Jestliže zvítězí lidská inteligence, budeme i nadále žít ve světě, kde budou naši prosperitu určovat především naše nápady a schopnost vyrábět věci. Pokud přijde technologický neúspěch, fúze se nevyplatí a ceny solárních systémů přestanou klesat, poteče stále více světového bohatství do rukou násilných režimů.

Autorem je ekonom Noah Smith.

Zdroj: Bloomberg


Váš názor
 • Pekný článok
  30.12.2014 9:17

  Obaja (Trupka + Mikino123x) ste trotlové. Je to pekný článok, má to úvod, jadro i záver ... - našťastie aktuálne nehráme hru s nulovým súčtom. - bohužiaľ niektoré národy mali štastie na energiu v podobe fosílnych palív a je im ukradný zvyšok sveta. -ostáva len dúfať, že v budúcnosti zvíťazí ľudská kreativita a budeme všetci šťastní ... skoro ako v rozprávke. :)
  KOpan
 • Why do you write Slovak...
  29.12.2014 13:41

  ... in the Czech magazine? Do you not know Czech?
  Trupka
 •  
  27.12.2014 12:03

  No neviem. Ale mne to pride take, akoby nas niekto nutil z tej "zlej cerpacej stanice" ako autor oznacuje Rusko brat benzin. Ved preco EU a cely zapadny svet dalej odobera suroviny a tym dalej teda podporuje rusku armadu ako je poznamenane v clanku. Autor by podla mna nemal odkazovat na vzdialenu buducnost v podobe jadrovej fuzie, kde pritom naznacuje, ze pokial nedojde k neakemu prevratnemu objavu, tak aj nadalej bude zavysli od ruskych ropnych rezerv, ktore mu vystacia aspon na sto rokov. Cim sa aj nadalej bude podporovat ten nenavideny rezim. Ale skor nabadat k okamzitemu embargu a v celom zapadnom svete na dovoz ropy a plynu z Ruska,a naslednom sannkcionovani statov, ktore by to nedodrziavali. Toto by bola jasna a razna odpoved, ktora je potrebna a hodna dnesnej situacii, a nie tam vymyslat o fuzii, co je hudba buducnosti. A pokial sa neake embargo neuvali, tak by aspon autor mohol ist prikladom, a vypnut doma kurenie na rusky plyn, a nekupovat benzin z ruskej ropy.
  Mikino123x
Aktuální komentáře
26.01.2020
8:12Víkendář: Tahle středověká daň se snad již nevrátí
25.01.2020
16:12Airbus chce pomoct aerolinkám zajistit se proti výkyvům cen letenek
7:53Víkendář: Novodobí socialisté zapomínají na Sovětský svaz
24.01.2020
22:01Koronavirus zasáhl zámořské trhy
18:11Bez ženy na akciový trh zapomeňte
17:05Roman Koděra: Star Trek versus Star Wars a jeden tip pro investory
16:54Evropa končí týden úspěšně, Ameriku zaskočil druhý případ nákazy  
16:10O kolik tedy vlastně propadl ten náš hypoteční trh?
15:34Prognóza Patrie: O2 kvůli útlumu na českém i slovenském trhu mírně klesly tržby  
14:53Chalaux: Překvapivě hladké vysvětlení jedné ekonomické záhady
13:35PFNonwovens a.s. - Kalendář zveřejňovacích povinností 2020
12:55Perly týdne: ČNB a bankroty centrálních bank, návrat Grahama a my radši ve svém
12:13Intelu (+5,6 %) pomohla datová centra, potěšil roční prognózou
11:21Michl navrhne, aby ČNB více investovala do zelených dluhopisů
11:01Nejistota ohledně fúze operátorů v USA se promítla do tržeb Ericssonu (-9 %)
10:35Firmy v průmyslu už trápí spíše nedostatečná poptávka než nedostatek lidí (komentář analytika)
10:22Bývalý šéf Wells Fargo zaplatí za skandál s falešnými účty
10:13Akcie se vracejí nahoru. WHO tlumí strach, evropská data dopadla smíšeně  
10:09Pražská burza: Výhled na rok 2020 (komentář analytika)  
9:15Rozbřesk: ECB zahájila revizi své politiky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data