Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ruská recese bude tuhá, EBRD předvídá pokles o pět procent

Ruská recese bude tuhá, EBRD předvídá pokles o pět procent

19.01.2015 12:31
Autor: Redakce, Patria.cz

Ruská ekonomika zaznamená v letošním roce propad o téměř pět procent. Předpověděla to dnes Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD). Upozornila přitom, že nepříznivý hospodářský vývoj v Rusku bude mít dopady i na další rozvíjející se země, které mají na ruskou ekonomiku vazby. 

Hospodářství Ruska decimuje prudký propad v cenách ropy, která je klíčovým vývozním artiklem a zdrojem příjmů rozpočtu země. Nižší ceny černého zlata pak doplňuje silný inflační tlak, v jehož důsledku centrální banka přistoupila na rázné zvýšení sazeb. Vyšší sazby pak podvazují hospodářský růst. Dramatickým vývojem prochází také rubl, který se v posledních týdnech sice stabilizoval na úrovni 65 USD/RUB, avšak oproti dolaru oslabil za poslední rok o 48 %. Zemi nepomáhají ani přísné západní sankce, které vedou k odlivu zahraničního kapitálu. Celkově se tak spekuluje o možném defaultu, kterému nahrává také postupné zhoršování kreditního ratingu předními ratingovými agenturami.

Celá skupina rozvíjejících se ekonomik, ve kterých EBRD působí, by pak letos měla vykázat první pokles od roku 2009. EBRD nyní předpokládá, že celkový hrubý domácí produkt těchto zemí se v letošním roce sníží o 0,3 procenta. Ještě v září banka počítala s růstem, a to o 1,7 procenta.

Region EBRD tvoří rozvíjející se země ve střední, východní a jižní Evropě a dále v Asii a Severní Africe. Českou ekonomiku výhled nezahrnuje, protože banka už Česko zařazuje mezi vyspělé země.

Odhad letošního růstu rozvíjejících se ekonomik ve střední Evropě a Pobaltí banka snížila o 0,2 procentního bodu na 2,6 procenta. V Rusku nyní počítá s propadem o 4,8 procenta, zatímco ještě v září předpovídala pokles o 0,2 procenta.

EBRD byla založena v roce 1989 s cílem pomoci bývalým komunistickým zemím při přechodu k tržnímu hospodářství. Má pomáhat rozvoji finančních institucí, právního systému či infrastruktury, a také podporovat soukromé podnikání a privatizaci.


Čtěte více:

Ruská centrální banka obnovila intervence, levná ropa je však silnější
13.01.2015 10:30
Ruská centrální banka (Bank Rossii - BR) se včera opět přímými devizov...
Ruský rozpočet decimuje levná ropa, na řadu přijdou škrty
14.01.2015 12:20
Rusko musí omezovat rozpočtové výdaje, aby kompenzovalo výpadky v příj...

Váš názor
 • Ano pane prezidente Zemane
  19.01.2015 15:53

  ".......nepříznivý hospodářský vývoj v Rusku bude mít dopady i na další rozvíjející se země, které mají na ruskou ekonomiku vazby....." ......Jen se zase bratříčkujme s Rusákama. Zase nás stáhnou na svoji úroven'. Není náhodou že jsme prospívali a byli na světové úrovni a byli závistí celé Evropy, vždycky když jsme obchodovali se Západem. Masaryk - Beneš. Kdykoliv jsme si něco začali s Rusákama Gotwald - Zápotocký - Novotný - Svoboda - Husák, tak naše hospodářstvi šlo do kytek - ted' nás zase chtějí dostat do svého chlíva a blbečci jim k tomu tleskají.
  ...
  • Re: Ano pane prezidente Zemane
   19.01.2015 17:37

   Každý kto vo svete niečo znamená( Siemens,BP,EXXON,Mercedes....)sa snaží dostať sa na Ruský a Činsky trh.Len zopár Česko-Slovenských eurohujerov tu vyblekuje o hrozbe.Ešte šťastie že manažéri nadnárodných spoločností nečítajú tieto výblitky rusofobov Tvojho a Jesseho kalibru.Oni su aj v podstate radi že existujú takíto "inteligenti"ako vy,odrádzajú druhých aspoň si tíveľkí hráči odtrhnú väčší diel z koláča.Až to dôjde aj nám,tak ruský trh už bude rozparcelovaný.
   Čierne Krušovice 12°
   • Tak nam rekni v cem nema trojtecka pravdu.
    19.01.2015 21:12

    Jinak to napsala Patrije a ne on. On to jen okomentoval a pravdive. To ty a tvoji komousi tahnou cely nas narod zase do pruseru na cele se starym virozou co leze Putinovi do prdele.
    Optimista
    • Re: Tak nam rekni v cem nema trojtecka pravdu.
     20.01.2015 9:04

     A ty mi povedz prečo sa tamhrnú všetky firmy ktoré niečo znamenajú!Majú snáď sprostých manažérov?Alebo žeby tí manažéri boli proruskí komunistickí sympatizanti?Iste namietneš že už utekajú z ruska.Ale to je kôli sankciám a rope,ale keď sa to obráti,zase sa budú hrnúť naspäť,len ich miesta už budú obsadené tými čo ostali.A my keď si neutrhneme kus koláča,tak utrieme hubu.skrátka biznis urobí iný
     Čierne Krušovice 12°
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data