Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Z OKD letos odejdou stovky zaměstnanců, klesá těžba uhlí

Z OKD letos odejdou stovky zaměstnanců, klesá těžba uhlí

30.1.2015 13:54
Autor: ČTK

Z těžební společnosti OKD letos odejdou stovky zaměstnanců. Konkrétní počty zatím nejsou známy. Snižování stavu souvisí s klesající produkcí uhlí. ČTK to dnes řekl mluvčí OKD Marek Síbrt. Podnik má zhruba 11.000 vlastních zaměstnanců, dalších 3000 lidí zaměstnávají dodavatelské firmy.

Moravskoslezský kraj patří k regionům s nejvyšší nezaměstnanosti v zemi, na konci ledna tam bylo bez práce téměř 84.000 lidí a podíl nezaměstnaných činil 9,8 procenta.

"Cílem optimalizace počtu pracovních míst je přizpůsobit počet zaměstnanců klesajícímu objemu těžby, ale také mimořádně náročným podmínkám na černouhelném trhu, kde v uplynulých třech letech klesly ceny koksovatelného uhlí na méně než polovinu," řekl Síbrt.

Optimalizace počtu pracovních míst podle něj prochází celou společností. "Společnost OKD se snaží k optimalizaci počtu zaměstnanců přistupovat sociálně odpovědně. Na odchodu se chce dohodnout především s lidmi v důchodovém nebo předdůchodovém věku, případně s těmi, kteří jsou sociálně zajištěni," řekl mluvčí.

Přirozenou cestou, tedy například do důchodu, jiného zaměstnání nebo ze zdravotních důvodů, odchází z těžební firmy každoročně kolem 500 lidí. "Po dohodě s odborovými organizacemi firma zároveň detailně analyzuje počet zaměstnanců dodavatelských organizací, jejichž počet se v letošním roce sníží řádově o stovky," řekl Síbrt.

OKD má letos v plánu vytěžit zhruba 7,8 milionu tun uhlí, což je téměř o milion tun méně než loni. "V dlouhodobém horizontu bude těžební profil OKD nadále klesat. Těmto faktorům se musí přizpůsobit počet zaměstnanců," uvedl mluvčí.

Řekl, že podle analýz expertů nelze očekávat, že by v nejbližším období ceny uhlí výrazně rostly. "Proto společnost OKD musí nastavit své podnikání na udržitelnou úroveň i při současných extrémních podmínkách na trhu, aby uchránila ostatní zaměstnance a mohla být nadále klíčovým zaměstnavatelem v regionu," uvedl mluvčí.

Odcházející zaměstnanci mohou využít program Nová šichta, který firma spustila loni na podzim. "Program se slibně rozvíjí, zapojilo se do něj několik desítek zaměstnanců, kteří OKD opustili na konci roku 2014," řekl Síbrt. Propuštění zaměstnanci mají podle kolektivní smlouvy nárok na nadstandardní odstupné ve výši šesti měsíčních platů.

"Když na trh práce přijde najednou několik stovek lidí, je to vždycky problém. My jsme ale na nárůst počtu nezaměstnaných připraveni, máme nástroje aktivní politiky zaměstnanosti, rekvalifikace, společensky účelná pracovní místa," řekla ředitelka Úřadu práce v Ostravě Yvona Jungová. Uplatnění uchazečů podle ní závisí například na jejich věku, vzdělání nebo zdravotním stavu.

Společnost OKD je jediným producentem černého uhlí v České republice. Těží jej ve čtyřech hlubinných dolech. OKD je dceřinou firmou společnosti New World Resources (NWR), která po nedávném dokončení finanční restrukturalizace patří z 50,5 procenta skupině CERCL Mining. V této skupině, která se dříve jmenovala BXR Mining, má poloviční podíl podnikatel Zdeněk Bakala. Ve firmě NWR drží zbylé podíly institucionální investoři a drobní akcionáři.


Čtěte více:

Visa: Masovému fenoménu šedé ekonomiky se nevyhla ani ČR, tvoří 15 % HDP
30.1.2015 13:33
Objem šedé ekonomiky v Česku loni stoupl o zhruba deset miliard na 612...
Země, kde i místo ve frontách je na příděl
30.1.2015 13:00
Problém socialismu není v tom, že nakonec dojdou peníze, které vláda b...

Váš názor
 •  
  30.1.2015 15:45

  Hlavně o tom článku neříkejte Bukařovi! Nemusel by to unýst. Nechte mu ještě chvíli snění o jeho stonásobcích :-)
  qwer
 • útlum?
  30.1.2015 14:48

  Firma krachuje, propouští zaměstnance, snižuje výrobu, drobní akcionáři se skládají na provoz a managment si vyplácí ke svým pohádkovým platům stamilionové bonusy. Jak je to možné? Za co? Inu žijeme v bláznivém světě.
  Jim
  • Re: útlum?
   30.1.2015 15:58

   Ale deže, v žádném bláznivém světě nežijeme. Chce to otevřít oči a konečně zjistit realitu a kdo je kdo. Bakala je "podnikatel" Havlova střihu, prostě jeho kamarád. Havel jako vyznavač korporativizmu rád Bakalu v naší zemičce uvítal. Každý měl nějaké své nitky a své kamarády, kteří mu přinesli "daň za demokracii". Klausova kasta to dotáhla nejdál, sosani se přilepili jako hovno ke košili a Havel se rád svezl. Lidem nakecal hesla typu "nejsme jako oni" a lid jim věří dodnes. Když se tedy divíš, v jaké zemi žijeme, věř, že si ji lidé svou idiotskou naivitou vymodlili sami.
   Jesse
  • Re: útlum?
   30.1.2015 15:39

   zapomněl jsi říct "Vykradená firma krachuje ...."
   Bob
Aktuální komentáře
13.12.2017
6:31Fed, sazby a očekávání trhů. Situace se opakuje, říká Fidelity
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB
17:07Odpoledne patří dolaru a zlepšení tržního sentimentu  
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017
15:30Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100
15:26Výbuch rakouského plynového terminálu odřízl Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Ceny komodity prudce rostou
14:32Polovodiče, mikročipy a Micron: stojí ještě za to? (pohled analytika)  
14:13Maloja Investment SICAV a.s.: Výroční zpráva za období 1. 11. 2016 - 31. 8. 2017
13:34Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:09Tenoučká prasklina zalomcovala trhy s ropou
12:26Americká studie: Brexit oslabí Velkou Británii i vliv USA v Evropě
11:56Nové byty v Praze meziročně zdražily o 15 procent, tvrdí analýza Deloitte
11:32Přichází přelomový rok pro fúze a akvizice
11:11Evropské indexy mírně rostou, Gemalto +33 %
10:19Koruna kvůli pomalejší inflaci už tolik neláká, dražší ropa má omezený vliv na komoditní měny  
9:28V areálu v Záluží hořelo, Unipetrol omezil provoz

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data