Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Souhrn pátečního vývoje na světových burzách

    Souhrn pátečního vývoje na světových burzách

    23.02.2015 8:43
    Autor: Redakce, Patria.cz

    ČR
    V pátek pražská burza přidala 0,84 % na 1015 bodů. Nejvíce přidal bankovní titul Erste Bank a to 2,67 %, Komerční banka zvrátila ranní vývoj a zakončila svůj obchodní den v plusu 0,8 % na 5435 . Pouze VIG byl z finančních titulů v červených číslech a to 0,1 % na 1041 .

    CETV přidala na 66,85 0,68 %, energetický gigant se nakonec vyškrábal na 590 ..

    Fortuna nakonec skončila na 128 , O2 CR jako jedna z mála skončila v červeném a to 0,38 %. Pegas Nonwovens jen lehce nedosáhl na metu 700 , když zavřel 699,5 a přidal tak pěkných 1,1 %. Philip Morris bez větších obtíží obhájil hladinu 11 100 a zavřel dokonce na 11165 (+0,25 %).

    PLG 184 (0,0 %), STOCK 74,5 (+0,81 %). TMR a Unipetrol na nízkém objemu beze změn.

    Evropa
    Velmi volatilní seanci s velkými výkyvy v pátek zaznamenaly evropské akciové trhy. Pozornost mířila především do Bruselu, a to na jednání evropských ministrů financí eurozóny se svým řeckým kolegou, které během večera přineslo úspěšné rozuzlení.

    Pod tlak se dostaly aerolinky Deutsche Lufthansa, jejíž akcie oslabily o 4,3 % díky zprávám o návrhu na zrušení výplaty dividendy ze zisku za minulý rok. Podobně zakončila obchodování společnost Gemalto, který vyrábí SIM karty. Její akcie odepsaly 3,7 % poté, co firma oznámila, že prověřuje zprávu, podle které americký úřad NSA a jeho britská obdoba pronikly do počítačů společnosti s cílem získat klíč k šifrování konverzace, dat a zpráv.

    Opačným směrem se vydal například německý Rheinmetall, který posílil díky vylepšenému doporučení ze strany HSBC a Equinetu o 2,8 %. Stejný krok učinili analytici Deutsche Bank v případě Adidasu, jehož akcie zakončily obchodování 1,4 % nad čtvrtečním závěrem.

    Britský FTSE 100 posílil stejně jako německý DAX o 0,4 %, když celoevropský Euro Stoxx 50 a francouzský CAC 40 zůstaly beze změny.

    USA
    Páteční vývoj amerických trhů byl plně pod vlivem prosakujících polozpráv o jednání s Řeky o úpravě podmínek splácení jejich dluhu. Prvotní ztráty, kdy index S&P 500 oslaboval i o 0,5%, následně vystřídal růst a posílení nad hranici 2100b. a vytvoření dalšího bodového maxima. Okolo 21h pak byla zveřejněna dohoda, dle které se prodlužuje stávající program úvěrové pomoci Řecku na 4 měsíce (předpokládalo se 6 měsíců) a následně další doprovodné detaily. Indexy reagovaly růstem na týdenní a v případě indexu S&P 500 také historická maxima.

    Cena ropy se pak v aktuálním kontraktu držela u hranice $50/barel, ačkoli kontrakty s delší splatností držely své hodnoty nebo i mírně rostly. Zveřejněný údaj o únorové průmyslové aktivitě přinesl meziměsíční růst hodnoty indexu nad očekávání i nad úroveň měsíce ledna o 0,4b.

    Asie
    Asijské akciové trhy vstoupily do nového týdne povětšinou růstem a doháněly tak páteční seanci v USA. Japonský index Nikkei posunul svá patnáctiletá maxima, když připsal 0,73 % na 18466 b. Dařilo se také jenu, který proti dolaru přidal 0,25 % a přiblížil se hranici 119 JPY/USD.

    Australský index ASX dnes stoupl o 0,5 % a přiblížil se svému sedmiletému maximu. Singapurská burza pak hlásí růst o 0,1 %, navzdory zprávě o poklesu spotřebitelských cen v lednu o 0,4 %.



    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    04.08.2026
    17:02Definitivní proražení stoletého trendu?
    15:20Spotify ve duhém kvartále neoslnilo. Slabší výhled tlačí akcie o 4 % níže
    14:34McDonald's zvýšil zisk, Američané ale ztrácejí chuť utrácet
    13:52Palantir zasadil medvědům těžkou ránu. Své tržby meziročně téměř zdvojnásobil  
    12:35Lufthansa zhoršila výhled a akcie prudce padají. Náklady na palivo začínají tvrdě dopadat na aerolinky
    11:46Techy fungují, ropa moc nezlobí a výsledky trhům svědčí  
    10:50Evropské akcie těží z nečekaně silných výsledků. A je tu prostor pro ještě další růst  
    10:35CSG posiluje výrobu munice. V Německu investuje miliardy do strategických surovin pro evropskou obranu
    9:10Rozbřesk: Komunikační revoluce Fedu začíná být nebezpečnou hrou s ohněm
    8:53Palantir září díky AI, Lufthansa doplácí na drahá paliva a Evropu mezitím ochromuje historické sucho  
    6:01Zitron: Celé odvětví datových center je těžce závislé na OpenAI a ta zase na externím přísunu kapitálu
    03.08.2026
    22:00Americké trhy se vrací do optimistické nálady  
    17:13Od SSSR přes Brazílii, Japonsko po Čínu. Nebo i USA?
    15:54PODCAST Týdenní výhled: V centru pozornosti AMD a Palantir  
    15:18Korejský výprodej slábne. Investoři AI akciím věří dál, problémem byla hlavně finanční páka  
    14:28TotalEnergies kupuje od Shellu evropské portfolio a navazuje na partnerství s EPH
    12:09Warshovo „ticho“. Je ještě brzy říkat, že se trhům stýská po Powellovi?
    11:02Český průmysl dál roste, tempo oživení však v létě zpomalilo
    10:31Rozvíjející se trhy čelí zkoušce. AI, drahá ropa a vyšší sazby vytvářejí nebezpečnou kombinaci  
    9:29Šéf Fedu zvažuje revoluci v měnové politice. Počet zasedání by mohl klesnout

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    9:00CZ - CPI, y/y
    9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
    14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
    16:00USA - Index ISM ve službách