Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Moody´s následuje S&P a posílá rating Ruska do spekulativního pásma

Moody´s následuje S&P a posílá rating Ruska do spekulativního pásma

23.02.2015 11:46
Autor: Michal Putna, Patria Online

Mezinárodní agentura Moody´s snížila v pátek pozdě večer kreditní rating Ruska na Ba1 (spekulativní pásmo) z Baa3. Důvodem pro další downgrade je, dle vyjádření agentury, pokračující konflikt na Ukrajině s ruskou ingerencí a nízká cena ropy. Ruský ministr financí okamžitě po zhoršení ratingu prohlásil, že se jedná o politicky motivovaný krok.

Kromě Moody´s snížila kreditní hodnocení Ruské federace také agentura Standard & Poor's, která již 27. ledna poslala ruský rating do spekulativního pásma (známka BB +). Protože Rusko přichází o investiční rating, je řada institucí nucena prodávat tamní cenné papíry, aby vyhověla regulatorním pravidlům přikazujícím držet pouze aktiva s vysokou kreditní známkou.

Na snížení ratingu reagovaly ruské státní dluhopisy růstem rizikové prémie a také rubl v pátek oslabil o necelé procento. Dnes ráno jsme svědky pokračujícího propadu ruské měny, která vůči dolaru odevzdává přes 3,7 % a oslabuje na 64 USDRUB.

V souvislosti s rusko-ukrajinským konfliktem a ruskou expozicí v tomto sporu, se o víkendu začaly znovu ozývat hlasy o potřebě zpřísnění sankcí vůči režimu prezidenta Putina. Úvahy o dalších sankcích přicházejí z obou stran Atlantiku. V USA skupina senátorů (demokraté i republikáni) napsala dopis ministru zahraničních věcí J. Kerrymu, ve kterém žádá vyřazení Ruska ze systému mezinárodního bankovního platebního styku SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication). Podobným návrhem na odstřihnutí Ruska od SWIFT se přitom už loni v létě (na popud Velké Británie) zabýval Evropský parlament.

Případné vyřazení Ruska ze SWIFT lze přirovnat ke zbraním hromadného ničení v bankovním sektoru. Rusko by mělo mimořádně zkomplikovaný přístup k mezinárodním transakcím a vrátilo by se do finančního středověku. Rusko kontrovalo, že vyřazení se SWIFT by vedlo k velmi tvrdé odvetě. Vyřazení ze SWIFT je opakovanou hrozbou Západu a Rusko proto již několik měsíců horečně připravuje vlastní projekt, který by nahradil závislost země na zahraničním mezibankovním systému, více ZDE.

Zdroj: BBG, Tass


Čtěte více:

Levná ropa sráží ceny českých výrobců dolů
23.02.2015 9:33
I v lednu se na vývoji cen v průmyslu podepsala levnější ropa. Ceny ...
Řecko, projev šéfky FEDu, makrodata v USA, česká výsledovka ... týdenní výhled
23.02.2015 11:00
Na začátku týdne je stále ještě v centru pozornosti Řecko. To sice dos...
Euro uvítalo podmínečnou dohodu s Řeckem, ale jeho zisky postupně mizí
23.02.2015 11:10
Pozdně páteční dohoda mezi Řeckem a věřiteli byla na trzích pozitivně ...

Váš názor
  • Co se stalo se zdejším blbcem ruphejem
    24.02.2015 20:22

    Nikde ho tady nevidím. Já mu jen slíbil, že mu do roka napíšu jak jsem dopadl s AAPL když se mi tak vysmíval, že jsem ho kupoval a on že prej to pod USD nekupuje. Pozdravujte ho od Sakiho a zeptejte se jestli ještě čeká LOL. Je to český myslitel a obdivovatel prezidenta. Takovejch už moc není.
    Sakisan
  • putinovi dochází ruble-už je zoufalý
    24.02.2015 4:22

    "...Chemezov said, according to Tass. “I don’t conceal it, and everyone understands this, the more conflicts there are, the more they buy off weapon from us. Volumes are continuing to grow despite sanctions. Mainly, it’s Latin America and the Middle East.” A kdopak začíná a vzdělává na válkách, vy rudokopytníci. Tohle říká sám Rusák, to neokecáte.
    ...
  • názory vás všech odpovídají historickým poznáním
    23.02.2015 13:17

    http://www.czechfreepress.cz/podoteky/proc-cechy-vzdy-provazela-spatna-povest.html
    jářku
    • Re: názory vás všech odpovídají historickým poznáním
      23.02.2015 19:22

      ... nic špatného se tam nepíše.
      ☺lolek☺
  •  
    23.02.2015 12:27

    je to politicke rozhodnuti ,kdyz moody chtel snizit americe rating tak usa zaclo vyhrozovat,protoze moody sidli v ameru,moody musi poslouchat diktat tak jak cela eu
    velkaamdvedice
  •  
    23.02.2015 12:11

    To tady teď zase bude keců o zlých imperialistech a hodném Vladimírovi, kterému nikdo nerozumí...
    Bo
    •  
      23.02.2015 12:17

      Kdyby byl totiž Vladimir inteligentní, slušný a ekonomicky zdatný, všichni by mu jistě rozuměli. Jenže Vladimir roztahuje ramena, vyhrožuje atomovým potenciálem, trpí autoritativními manýry, imperialistickou rozpínavostí, má prdy jak diskotékový blbeček a nechává lidi v Rusku hladovět. Máš tam další Vyvadilovo moudro?
      Jesse
      •  
        23.02.2015 13:04

        Nemohu s takovým kladným hodnocením Adolfa Putina souhlasit. Bohužel ani výrazně expresívnější slova nedosáhnou na skutečnou úroveň oné bytosti.
        Nemira
      • Heh?
        23.02.2015 12:19

        Nemám. A ty? Nebo vlastní ;)?
        Bo
        • Re: Heh?
          23.02.2015 12:29

          "Omezit svobodu slova na obranu před propagandou Ruska? Bude to nezbytně nutné, říká rozhlasový expert Alexander Tolčinský"... hmm
          mša
          •  
            23.02.2015 13:04

            V tvém milovaném sovětském svazu už zablokovali cca 1200 serverů a pozavírali několik desítek blogerů. Kdybys tam někde napsala podobný názor, tak si pro tebe přijedou taky. A teď mudruj :-))
            Jesse
            •  
              23.02.2015 14:01

              novinář Petránek překvapen nebude, již to zažil. Co Ty?
              mša
              • Jeesee???
                23.02.2015 17:19

                http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Omezit-svobodu-slova-na-obranu-pred-propagandou-Ruska-Bude-to-nezbytne-nutne-rika-rozhlasovy-expert-Alexander-Tolcinsky-363208
                mša
                • Re: Jeesee???
                  23.02.2015 17:29

                  Ku ...wa, zbavte nás už někdo toho jesse!!!
                  ..
                  •  
                    23.02.2015 17:33

                    zalez držko
                    Jesse
                    • z diskuze pod článkem:
                      23.02.2015 20:05

                      "To ten blb, Raksa.A, 23. 2. 2015 19:54:06 nedokáže pochopit, že největší proruskou propagandu dělají šašci jako je on?"
                      mša
            •  
              23.02.2015 14:01

              novinář Petránek překvapen nebude, již to zažil. Co Ty?
              mša
              • wiki
                23.02.2015 14:07

                Jan Petránek (* 28. prosince 1931 Praha) je český novinář, komentátor, literát a disident. Před pražským jarem 1968 působil v Československém rozhlase. Pro své proreformní vystupování v letech 1968 a 1969 však byl nucen za normalizace manuálně pracovat. Stal se signatářem Charty 77 a přispíval do samizdatových Lidových novin. Novinářské práci se věnuje i po odchodu do důchodu roku 1993.
                mša
            •  
              23.02.2015 13:09

              nelzi a bez se prospat non stop nezavira kdykoliv se tam muzes vratit
              velkaamdvedice
Aktuální komentáře
22.06.2025
9:23Víkendář: Pohled Tima Taylora, jak "správně" zdanit kapitálové zisky
21.06.2025
16:21Investor Ken Griffin pro Bloomberg o školství, Miami a Trumpových clech
8:56Víkendář: Co když Čína přesměruje své exporty do Evropy?
20.06.2025
17:48Evropa mířící do učebnicové rovnováhy, Fed rezignuje na inflační cíl?
17:15EU zvyšuje limit úvěrů EIB na 100 miliard eur, posílí obranný průmysl
16:50ArcelorMittal ruší plán na výrobu ekologické ocele v Německu kvůli drahé energii
16:45Akciové trhy rostou navzdory konfliktu Izraele a Íránu  
16:10Meta zvyšuje sázky na budoucnost AI. Investoři zvažují, kam až mohou její akcie růst
14:37TOMA, a.s. - Zpráva z valné hromady konané 20. června 2025
14:19Evropským akciím stále ještě nedošel dech, domnívají se stratégové z Wall Street
14:03Akcie Eutelsatu prudce rostou po zprávě, že francouzská vláda ve firmě navýší svůj podíl
13:19České Radiokomunikace se začaly ucházet o projekt evropské AI gigafactory
12:22Perly týdne: Eisman o jednom hlavním riziku, Taleb o zlatu a vývoji v ekonomice
12:18Zahraniční dluh ČR v prvním čtvrtletí vzrostl o 31,9 mld. Kč na 5,303 bilionu Kč
12:01RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodovaní Per rollam řádné valné hromady akciové společnosti RMS Mezzanine, a.s.
11:57Rýže za dvojnásobek. Japonská inflace žene centrální banku k akci
10:47Vzdal řetězec Temu boj o americký trh? Tržby nadále klesají, zatímco konkurence roste
10:31Čistý zisk Metrostavu v loňském roce vzrostl o 53 procent na 1,7 miliardy korun
9:09Rozbřesk: Další eskalace íránského konfliktu, jaké mohou být dopady do inflace?
8:52Trump zvažuje útok na Írán, eurozóna zpomaluje a futures se drží v zeleném  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data