Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Svět se posouvá zpět do středověku

Víkendář: Svět se posouvá zpět do středověku

1.3.2015 7:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Po více než deseti letech válčení v Afghánistánu a Iráku zanechají Spojené státy světu jednu významnou věc, která ho posílá zpět do středověku. S mírnou nadsázkou totiž můžeme říci, že kvůli nim je globální hlad po konfliktech uspokojován rostoucím počtem nově založených vojenských společností. Tvrdí to alespoň Sean McFate, který dříve působil v amerických speciálních jednotkách a působil v Africe pod společností Dyncorp International. Nyní pracuje jako profesor na National Defense University a poukazuje na to, jak moc se Pentagon při svých válečných operacích spoléhá na soukromé firmy. McFate mimo jiné říká: „Spojené státy otevřely Pandořinu skříňku žoldáctví. Soukromé armády všech možných barev vycházejí ze stínů a válčí pro zisky.“

Jde o hrozivou představu. McFate se domnívá, že popsaný jev souvisí s tím, že svět se přesunul od dominance vládní moci k „polycentrismu“, kde spolu soupeří vlády s nadnárodními společnostmi, neziskovými organizacemi a dalšími zájmovými skupinami a dokonce teroristickými organizacemi. Ti všichni hrají „šachy na poli mezinárodních vztahů“ a přístup k soukromým armádám jim umožňuje nabourat tradiční státní armádní monopol. McFate hovoří o „středověku nového věku“, ve kterém se překrývá vliv různých aliancí a autorit. Státy podle něho sice nezaniknou, ale jejich význam bude klesat. Budeme se přibližovat stavu, který v Evropě panoval v době městských států s jejich vlastními armádami.

Ve středověku fungovaly soukromé armády, které nabízely své služby tomu, kdo byl ochoten zaplatit nejvíce. Našli se mezi nimi žoldáci ze všech koutů Evropy i mimo ni, kteří šli tam, kde se bojovalo. Nakonec nebylo ani jasné, zda tyto armády pouze uspokojují poptávku, nebo si ji samy vytvářejí. McFate tvrdí, že podobnost s dnešní situací nelze ignorovat. Pionýrem ve využívání soukromých společností pro vojenské účely byl Washington s Londýnem, vše se urychlilo v roce 2003, když bylo rozhodnuto o invazi do Iráku. Čekalo se, že válka nebude trvat déle než pár týdnů. Nestalo se. K dispozici byly tři možnosti: Stáhnout se, začít verbovat jako za války ve Vietnamu, nebo začít využívat žoldáky. Byla zvolena poslední možnost a tím se dostáváme k současnému nijak neregulovanému stavu.

Pokusy o dozor nad soukromými firmami byly jen sporadické. Příliš úspěšné nebyly ani etické kodexy a podobné snahy. Celé odvětví soukromých armád je netransparentní, rozhodují v něm hlavně peníze. McFate tvrdí, že k jeho zániku nedojde a bude tu už navždy. Nejznámější firmou je zřejmě Blackwater, která bojovala s žalobami za podvody, za násilí na civilistech a za vraždy tak dlouho, až se nakonec přejmenovala. V říjnu ale byli čtyři z jejích vojáků odsouzeni za vraždu 17 Iráčanů v roce 2007. Zakladatel firmy Erik Prince byl ovšem schopen se všem útokům vyhnout a založil řadu dalších společností.

McFate v souvislosti s využíváním žoldáků tvrdí, že „mimořádné konflikty jsou mnohem méně mimořádné, než se domníváme“. Zatímco po roce 1965 došlo k poklesu počtu mezistátních konfliktů, počet vnitřních konfliktů roste. Soukromé společnosti jsou v nich využívány stále častěji a jejich činnost jde od ochrany lodí a ropných polí až po humanitární mise a organizaci armád. Žoldáky ze všech koutů Afriky využíval například i Kadáffí. Jeho cílem bylo „brutální potlačení protestů a odporu“, tvrdí McFate.

Peter Singer z New America Foundation říká, že existovaly naděje, že se celá situace zlepší poté, co v amerických prezidentských volbách zvítězil Barack Obama. Tyto naděje se však nenaplnily. McFate má podle něho pravdu a čerpá z jedinečné kombinace akademických znalostí a osobních zkušeností. McFate říká, že poprvé byl najat při tajné misi na podporu hutujských rebelů, kteří se snažili zabránit tomu, aby Tutsiové rozpoutali další genocidu v Burundi. Konkrétně chránil prezidenta před atentátem, což se podařilo, a občanská válka skončila v roce 2005. McFate tento příklad uvádí proto, aby ukázal, že žoldáci jsou najímáni i pro dobré věci. Zároveň však zdůrazňuje, že konflikty jsou pro ně přínosné a tudíž mají motivaci k tomu, aby je podněcovali. Udává konkrétní příklady, kdy se žoldáci angažovali na obou stranách konfliktu tak, aby nakonec odešli s kapsami naditými penězi.

Soukromé armády se také neřídí žádnými mezinárodními konvencemi a mohou se ukrývat v zemích s neexistujícími standardy a normami. Mají přístup k moderním zbraním a technologiím, včetně dronů. Pro běžné lidi představují nebezpečí a jejich operace nejsou nikdy transparentní. Na CIA lze použít právní páky, na tyto armády ne. McFate tvrdí, že snahy o regulaci či dokonce zákaz fungovat nebudou, pouze by celé odvětví posunuly do ještě větší netransparentnosti. Nejlepší podle něho možná bude, pokud budou tržním způsobem motivovány k tomu, aby se chovaly správným způsobem. „Myslím, že stojíme na prahu důležitého rozhodnutí, které se v podstatě týká privatizace válek,“ říká bývalý voják. V dokonalém světě by všechny kontrakty získaly firmy, které se chovají nejlépe a ty špatné by byly z trhu vytlačeny. To se ale neděje ani v normálním podnikání. O to méně to můžeme čekat v místech, kde se byznys protíná s tím, čemu se říká politika.

Autorem je Kelley Vlahos.

Zdroj: The American Conservative


Čtěte více:

Víkendář: Nebojme se stárnutí populace, bude líp
28.2.2015 7:00
Není pochyb o tom, že populace evropských zemí se během následující ge...

Váš názor
 • trh rozhodne jak armada ja spravna? haha. trh rozhodne maximalne ktera armada uspokoji zamery sponzora.
  1.3.2015 20:45

  a ktera armada je ta spravna? ta ktera brani nebo ta ktera agresivne utoci jako napriklad utocna mafie NATO, porusujici jeji jediny mandat, kterym je branit celistvost clenskych zemi nato?
  Azb
  • Proc mafianska
   2.3.2015 15:24

   Nekdo si s jeho vytvorenim dal praci, presvedcit lidi, aby mu nad sebou dali moc taky nebylo zadarmo, tak at sklizi plody. Cechacci by jen nadavali ale vytvorit si vlastni dominantni vojensky spolek je nenepadne, radeji se nechaji rozdelit se slovaky, protoze to tak psali v novinach, aby namuseli premyslet sami nad svoji bezpecnosti. Euro je podle me jedina spravna cesta pro budoucnost CR. Tisknout a udrzovat vlastni menu da moc prace, lepsi je, dat nekomu jinemu sanci zaplavit muj trh jeho papirky. Darwin, evoluce, neni na tom nic spatneho, nekvalitni skupiny lidi zmizi, kvalitni se casem rozmnozi na jejich uzemi.
   Mezernik
 • :-)
  1.3.2015 18:47

  kdo umi, dela z toho vyhodu a ne stredovek.
  Mezernik
Aktuální komentáře
21.6.2018
22:01Wall Street opět v červených číslech
18:39Ještě lepší než Amazon  
17:43Pražská burza v červeném, ale Kofola po středečním propadu šplhá vzhůru! V Evropě trpěly banky a automobilky
17:29Koruna dokázala najít oporu, libře pomohla BoE, dolar ztrácí  
16:11Spor USA-Čína: Daimler je první, kdo bije na poplach. Přibudou jiní?
15:10Koruna rozdivočela před ČNB. Nejslabší od října  
14:47Páteční valnou hromadu ČEZ budou provázet spory, soudí analytici
14:45Německo na pomoci Řecku vydělalo přes 2,9 miliardy eur
14:33Finanční ředitel společnosti Kofola Buryš dokoupil zlevněné akcie
13:44Britské sazby beze změny, ale po vyrovnanějším hlasování. Libra stoupá
12:56ČEZ před valnou hromadou: Transformace nebo rozdělení (prognóza analytika Patrie)  
11:27Dvojí vstup Xiaomi na burzu: Jak nakrmit vlka a kozu si nechat
10:56Koruna atakuje 26,00 - ranní pád naznačuje ústup spekulantů z české měny  
10:37Pražská burza u zelené nuly, Kofola se vrací na původní hodnoty. V Evropě se trápí automobilky
9:43Kofola kupuje slovenského výrobce minerální vody Kláštorná
9:12Rozbřesk: Konec řecké ságy - blíží se odpuštění dluhu
8:59Čínské investice v USA letos klesly o 92 %. Peking začal prodávat i americký dluh
8:56Evropa by mohla následovat Ameriku do zeleného, Německo nerozhodné  
8:25MMF schválil úvěr 50 miliard USD pro Argentinu
6:18Ocitli jsme se v bublině podnikového dluhu?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.