Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krátkodobé tipy - platební budoucnost i sázka na cestu do oblak!

Krátkodobé tipy - platební budoucnost i sázka na cestu do oblak!

12.03.2015 17:00
Autor: Branislav Soták, Patria Finance

Ve včerejším článku jsme klientům znovupředstavili produkt analytického týmu Patria Finance, který nese prozaický název Krátkodobé investiční tipy (více ZDE). Vzhledem ke své povaze je tudíž namístě přejít ke konkrétním tipům a představit nejnovější miniportfolio. To se tentokrát skládá z britské bankovní skupiny, nízkonákladového leteckého přepravce, výrobce léků a také zástupce ze sektoru IT.  

Barclays plc

• Barclays PLC je britská mezinárodní bankovní a finanční společnost se sídlem v Londýně. Jedná se o univerzální banku poskytující celé portfolio služeb jak v oblasti retailu, tak také investičního bankovnictví.

• V letošním roce by měla těžit z lepší výkonnosti loni strádající divize investičního bankovnictví, které dopomůže nárůst volatility a zobchodovaných objemů na finančních trzích. Posilující dolar pak zvýší librové zisky ze zámořských operací dcer, které stojí za zhruba 40 % tržeb investičního bankovnictví skupiny.

• V oblasti retailu se Barclays může opřít o rostoucí britskou ekonomiku (HDP ve 4Q stouplo meziročně o 2,7 %) promítající se pozitivně do hospodářských čísel domácích franšíz komerčního bankovnictví. Společně s pokračující snahou o zlepšení nákladové efektivnosti tak bankovní skupina míří za naplněním interního cíle pro rok 2016 v podobě návratnosti vlastního kapitálu z jádrových operací na úrovni 12 %.

• Postupné vylepšování CET 1 ukazatele kapitálové přiměřenosti (po lednovém prodeji španělské divize šplhá na 10,5 %) a hodnoty doplňkového leverage poměru (koncem roku 3,7 %) snižuje riziko, že by případné další právní náklady na vypořádání probíhajících soudních sporů neúměrně napnuly kapitálovou pozici/politiku banky.

• Valuace je momentálně příznivá, když se ukazatel P/TBV (2015E) pohybuje na úrovni 0,8x.

easyJet plc

• Britský nízkonákladový letecký dopravce specializující se na lety na krátkou vzdálenost.

• easyJet pokračuje v postupném rozšiřování své letecké flotily, zároveň se jí daří zvyšovat přepravní kapacitu. I proto loni aerolinie navýšila počet přepravených cestujících o 6,6 % na 64,8 mil a zvýšila své tržby na sedadlo o 1,2 %. V kombinaci s nižšími náklady na sedadlo (bez započtení palivových nákladů) tak easyJet zvyšuje své provozní marže. Nižší náklady pak představují vhodnou výchozí pozici pro pokračující expanzi kapacit, a tedy nárůst tržeb, potažmo marží.

• K navyšování přepravní kapacity přitom společnost přistupuje disciplinovaně. Plánované navýšení přepravní kapacity by mělo jen mírně předstihnout růst poptávky reprezentovaný očekávaným růstem HDP v cílových destinacích. Většina růstu přepravní kapacity by se navíc měla odehrát na úkor vyklízení pozic u tradičních přepravců. Tím pádem by nemělo docházet k poklesu průměrného výnosu na pasažéra.

• Efektivitu navyšování kapacit dokresluje ukazatel návratnosti investovaného kapitálu, který se v loňském roce vyšplhal na úroveň 20,5 % (y/y +3,1 ppt).

• Pod dosavadním slabším letošním výkonem sektoru jsou pak podepsané stabilizující se ceny ropy a o něco nižší než očekávaný růst tržeb, který je odrazem slabší poptávky a s tím souvisejícího cenového prostředí. To je však více než kompenzováno přetrvávajícími nízkými cenami ropy, které by měly v mnoha případech vést k rekordním provozním maržím.

• Vzhledem k tomu, že 1Q bývá obecně sezónně nejslabší, měla by být nynější stagnace sektoru pouze kvartální epizodou; obzvláště u přepravců s disciplinovaným přístupem k navyšování přepravních kapacit na klíčových trzích, což je i případ easyJetu.

Roche Holding AG

• Švýcarská nadnárodní farmaceutická společnost zabývající se výzkumem, vývojem a prodejem širokého spektra léčiv.

• Klíčovou roli v příběhu Roche sehrává oblast imuno-onkologie. Roche sice plánuje komerční uvedení léků proti rakovině až na příští rok, pro letošek však k testování zašle léčiva (Poplar, Fir) na rakovinu plic. Výsledky by Roche mělo představit na každoroční konferenci ASCO (American Society of Clinical Oncology). V obou případech by testování mělo dopadnout úspěchem a následným podáním žádosti o uvedení léku. Stejně tak se živě spekuluje, že Roche na konferenci představí také další léky proti rakovině močového měchýře, ledvin, či prsou.

• Úspěch těchto léků je pak zásadní s ohledem na skutečnost, že divize onkologie a imunologie představují nejrychleji rostoucí segmenty a tvoří dohromady 3/4 tržeb Roche.

• Akcie v letošním roce prošly prudší korekcí, kterou spustilo lednové rozhodnutí SNB opustit kurzový závazek na švýcarském franku. Pro Roche však silnější frank nepředstavuje nikterak dramatický problém, když je ve švýcarské měně denominováno méně než 20 % nákladů. Frank se navíc v uplynulých týdnech postupně vzpamatovává z počátečního prudkého posílení, což je pro Roche pozitivem.

Wirecard AG

• Německá společnost poskytující software, služby a finanční technologie ke zprostředkování online plateb, či vydávání karet.

• Wirecard je sázkou na pokračující strukturální transformaci obchodního styku, který se stále více ubírá směrem k online a mobilním nákupům. Společnost poskytuje svou platformu platebním systémům Apple Pay, Paypal či Giropay, což jí dává výhodu diverzifikovaného odběratelského portfolia.

• Wirecard navíc rychle expanduje na rostoucím asijském trhu. Na něm by do budoucnu online a mobilním platbám měla přihrát podporu čínská transformace hospodářského modelu, který stále více cílí na rozvoj spotřebitelské poptávky.

• Jakožto strategické aktivum se sektorově nadstandardním růstem tržeb/zisku má Wirecard potenciál i jako případný akviziční cíl.

Krátkodobé investiční tipy představují produkt vytvářený analytickým týmem Patria Finance. V jeho rámci jsou pravidelně sestavována miniportfolia akciových titulů s potenciálem pro zajímavé zhodnocení v řádech několika týdnů až měsíců. Více informací i kompletní seznam mohou klienti Patria Finance získat po přihlášení ZDE.


Čtěte více:

Krátkodobé investiční tipy - udělejte ze spekulace svého ziskového spojence!
11.03.2015 17:00
Asi jen málokdo nebude souhlasit s tvrzením, že aktivní investování na...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.01.2022
22:03Trhy končí týden na vlně špatných zpráv  
17:40Co udělá zvedání sazeb s nejdůležitější proměnnou na finančních trzích?
17:24Peníze míří do bezpečí, akcie však propad přerušují  
16:14Fixace drobných investorů na memy je kletbou, uvádí výzkum Morgan Stanley
15:09Ceny za přepravu nákladu po moři zůstanou zřejmě vysoké i letos, píše Bloomberg
14:31Dennisova strategie želv. Jak nechat emoce na břehu a skočit na trend. Staňte se mistry tradingu!
12:46Analytik k výsledkům Netflixu: Slabý plánovaný počet nových uživatelů strhává akcie dolů  
12:30Perly týdne: Konec strategie 60/40, Netflix má zlaté časy za sebou a realitní výjimečnost Itálie
11:14Na americký výplach navazuje Evropa. Přijde před víkendem aspoň konsolidace?  
10:51Dolar nahoru, Čína ve stále stejném kruhu. Co ještě říká stratég z BBH?
10:49Bitcoin zamířil hluboko pod 40 000 dolarů. Vzal mu Fed vítr z plachet?
10:26Intel plánuje utratit 20 miliard dolarů na 'Silicon Heartland'. Investovat velké sumy do výroby čip ale chce i gigant TSMC či Samsung
10:19Vlajkový projekt Rio Tinto u ledu. Srbsko stoplo největší lithný důl v Evropě
9:16Rozbřesk: Česko na konci roku asi překonalo očekávání ČNB, automotive má však k normálu daleko
8:57Netflix zklamal počtem nových uživatelů a varuje před zesilující konkurencí
8:54Evropské burzy mohou po rudé Wall Street zahajovat v záporu. Komárkova Allwyn míří do New Yorku a Erste má novou cílovku  
8:47Komárkova loterijní Allwyn vstoupí na newyorskou burzu ve spojení s další firmou. Hodnota má přesáhnout 9 miliard dolarů
5:54Čína by místo další stimulace R&D měla spíše provést reformy
20.01.2022
22:03Trhy v nervozitě před FEDem zisky neudržely, dařilo se ale Číně  
17:31Cyklické indikátory v USA a Evropě a hledání atraktivních akcií mimo americké trhy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data