Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krátkodobé tipy - platební budoucnost i sázka na cestu do oblak!

Krátkodobé tipy - platební budoucnost i sázka na cestu do oblak!

12.03.2015 17:00
Autor: Branislav Soták, Patria Finance

Ve včerejším článku jsme klientům znovupředstavili produkt analytického týmu Patria Finance, který nese prozaický název Krátkodobé investiční tipy (více ZDE). Vzhledem ke své povaze je tudíž namístě přejít ke konkrétním tipům a představit nejnovější miniportfolio. To se tentokrát skládá z britské bankovní skupiny, nízkonákladového leteckého přepravce, výrobce léků a také zástupce ze sektoru IT.  

Barclays plc

• Barclays PLC je britská mezinárodní bankovní a finanční společnost se sídlem v Londýně. Jedná se o univerzální banku poskytující celé portfolio služeb jak v oblasti retailu, tak také investičního bankovnictví.

• V letošním roce by měla těžit z lepší výkonnosti loni strádající divize investičního bankovnictví, které dopomůže nárůst volatility a zobchodovaných objemů na finančních trzích. Posilující dolar pak zvýší librové zisky ze zámořských operací dcer, které stojí za zhruba 40 % tržeb investičního bankovnictví skupiny.

• V oblasti retailu se Barclays může opřít o rostoucí britskou ekonomiku (HDP ve 4Q stouplo meziročně o 2,7 %) promítající se pozitivně do hospodářských čísel domácích franšíz komerčního bankovnictví. Společně s pokračující snahou o zlepšení nákladové efektivnosti tak bankovní skupina míří za naplněním interního cíle pro rok 2016 v podobě návratnosti vlastního kapitálu z jádrových operací na úrovni 12 %.

• Postupné vylepšování CET 1 ukazatele kapitálové přiměřenosti (po lednovém prodeji španělské divize šplhá na 10,5 %) a hodnoty doplňkového leverage poměru (koncem roku 3,7 %) snižuje riziko, že by případné další právní náklady na vypořádání probíhajících soudních sporů neúměrně napnuly kapitálovou pozici/politiku banky.

• Valuace je momentálně příznivá, když se ukazatel P/TBV (2015E) pohybuje na úrovni 0,8x.

easyJet plc

• Britský nízkonákladový letecký dopravce specializující se na lety na krátkou vzdálenost.

• easyJet pokračuje v postupném rozšiřování své letecké flotily, zároveň se jí daří zvyšovat přepravní kapacitu. I proto loni aerolinie navýšila počet přepravených cestujících o 6,6 % na 64,8 mil a zvýšila své tržby na sedadlo o 1,2 %. V kombinaci s nižšími náklady na sedadlo (bez započtení palivových nákladů) tak easyJet zvyšuje své provozní marže. Nižší náklady pak představují vhodnou výchozí pozici pro pokračující expanzi kapacit, a tedy nárůst tržeb, potažmo marží.

• K navyšování přepravní kapacity přitom společnost přistupuje disciplinovaně. Plánované navýšení přepravní kapacity by mělo jen mírně předstihnout růst poptávky reprezentovaný očekávaným růstem HDP v cílových destinacích. Většina růstu přepravní kapacity by se navíc měla odehrát na úkor vyklízení pozic u tradičních přepravců. Tím pádem by nemělo docházet k poklesu průměrného výnosu na pasažéra.

• Efektivitu navyšování kapacit dokresluje ukazatel návratnosti investovaného kapitálu, který se v loňském roce vyšplhal na úroveň 20,5 % (y/y +3,1 ppt).

• Pod dosavadním slabším letošním výkonem sektoru jsou pak podepsané stabilizující se ceny ropy a o něco nižší než očekávaný růst tržeb, který je odrazem slabší poptávky a s tím souvisejícího cenového prostředí. To je však více než kompenzováno přetrvávajícími nízkými cenami ropy, které by měly v mnoha případech vést k rekordním provozním maržím.

• Vzhledem k tomu, že 1Q bývá obecně sezónně nejslabší, měla by být nynější stagnace sektoru pouze kvartální epizodou; obzvláště u přepravců s disciplinovaným přístupem k navyšování přepravních kapacit na klíčových trzích, což je i případ easyJetu.

Roche Holding AG

• Švýcarská nadnárodní farmaceutická společnost zabývající se výzkumem, vývojem a prodejem širokého spektra léčiv.

• Klíčovou roli v příběhu Roche sehrává oblast imuno-onkologie. Roche sice plánuje komerční uvedení léků proti rakovině až na příští rok, pro letošek však k testování zašle léčiva (Poplar, Fir) na rakovinu plic. Výsledky by Roche mělo představit na každoroční konferenci ASCO (American Society of Clinical Oncology). V obou případech by testování mělo dopadnout úspěchem a následným podáním žádosti o uvedení léku. Stejně tak se živě spekuluje, že Roche na konferenci představí také další léky proti rakovině močového měchýře, ledvin, či prsou.

• Úspěch těchto léků je pak zásadní s ohledem na skutečnost, že divize onkologie a imunologie představují nejrychleji rostoucí segmenty a tvoří dohromady 3/4 tržeb Roche.

• Akcie v letošním roce prošly prudší korekcí, kterou spustilo lednové rozhodnutí SNB opustit kurzový závazek na švýcarském franku. Pro Roche však silnější frank nepředstavuje nikterak dramatický problém, když je ve švýcarské měně denominováno méně než 20 % nákladů. Frank se navíc v uplynulých týdnech postupně vzpamatovává z počátečního prudkého posílení, což je pro Roche pozitivem.

Wirecard AG

• Německá společnost poskytující software, služby a finanční technologie ke zprostředkování online plateb, či vydávání karet.

• Wirecard je sázkou na pokračující strukturální transformaci obchodního styku, který se stále více ubírá směrem k online a mobilním nákupům. Společnost poskytuje svou platformu platebním systémům Apple Pay, Paypal či Giropay, což jí dává výhodu diverzifikovaného odběratelského portfolia.

• Wirecard navíc rychle expanduje na rostoucím asijském trhu. Na něm by do budoucnu online a mobilním platbám měla přihrát podporu čínská transformace hospodářského modelu, který stále více cílí na rozvoj spotřebitelské poptávky.

• Jakožto strategické aktivum se sektorově nadstandardním růstem tržeb/zisku má Wirecard potenciál i jako případný akviziční cíl.

Krátkodobé investiční tipy představují produkt vytvářený analytickým týmem Patria Finance. V jeho rámci jsou pravidelně sestavována miniportfolia akciových titulů s potenciálem pro zajímavé zhodnocení v řádech několika týdnů až měsíců. Více informací i kompletní seznam mohou klienti Patria Finance získat po přihlášení ZDE.


Čtěte více:

Krátkodobé investiční tipy - udělejte ze spekulace svého ziskového spojence!
11.03.2015 17:00
Asi jen málokdo nebude souhlasit s tvrzením, že aktivní investování na...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.02.2024
15:57Jakub Brukner: Jsou současná tržní maxima udržitelná?
15:25Americká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí po zpřesnění dat rostla pomaleji
15:08Cena bitcoinu překročila 60.000 USD, je nejvýše od listopadu 2021
14:03Analytik k výsledkům Erste: Celoroční zisk u 3 mld. EUR a další kolo zpětného odkupu akcií ve hře  
12:55Swisscom vede pokročilé jednání o převzetí Vodafone Italia za osm miliard eur
12:53Než otevře Wall Street: Beyond Meat, eBay  
12:33Japonsko po 34 letech na nových maximech. Co se změnilo, co ne a kde mohou být příležitosti?
11:11Akcie jsou před daty bez nálady, zatímco dolar zabral  
10:59UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o výplatě výnosu dluhopisů
10:43Automobilka Aston Martin loni díky vyšším cenám snížila ztrátu na polovinu
9:13GEVORKYAN, a.s. vydává zelené dluhopisy v objemu až 30 mil. EUR
9:03Apple zrušil své plány na vývoj elektromobilu
8:49Apple zrušil svůj projekt elektromobilů, Klarna zvažuje IPO v USA a futures jsou dnes smíšené  
8:42Rozbřesk: Stabilní koruna vyhlíží výsledek průmyslových cen a MNB zariskovala a snížila sazby o 100 bazických bodů
27.02.2024
22:03Vítězem seance byl opět Nasdaq  
18:10Sněmovna asi zruší usnadnění pro přeměny firem, které by se mohlo týkat ČEZ
17:41Wall Street překonala úvodní zaváhání, ale dál se zatím neposouvá  
17:24Relativita levnosti – malé firmy i Čína
16:59Maďarská centrální banka snížila základní úrokovou sazbu na devět procent
13:55Než otevře Wall Street: Unity Software, Workday, Zoom Video  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
14:30USA - HDP, q/q a