Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Které trhy a akcie zhodnotily v 1Q15 nejvíce?

Které trhy a akcie zhodnotily v 1Q15 nejvíce?

03.04.2015 15:00
Autor: Michal Putna, Patria Online

První tři měsíce letošního roku utekly jako voda a nabízí se proto vhodná příležitost k bilancování. Čtvrtletí je již dostatečně dlouhá doba k identifikaci případných býčích trendů, které by investoři neměli opomenout. Které trhy tedy nabídly v uplynulém kvartálu nejvyšší zhodnocení a jaké tituly udělaly svým investorům největší radost?

Evropa

Náš přehled začneme v Evropě. Panevropský blue-chip index Euro Stoxx 50 za první čtvrtletí letošního roku připsal velmi slušných 17,9 %, neboli 561,43 bodu, a zakončil 1Q15 na hodnotě 3697 bodů. Evropské akcie by mohly i v příštích měsících těžit z programu kvantitativního uvolňování (QE), který ECB minulý měsíc spustila. Evropským exportérům (a jejich akciím) vyhovuje též slabé euro, přičemž kurz eurodolaru by měl zůstat kvůli QE a plánovanému zvyšování sazeb v USA i nadále pod tlakem.

Top 5 akcií s nejvyšším zhodnocením

Airbus Group +46,2 %
Volkswagen (DIP) +34,2 %
BASF +32,4 %
Daimler (DIP) + 30,1 %
BMW + 29,7 %

Z celkem 50 titulů zalistovaných v rámci indexu Euro Stoxx jich více než pětina posílila minimálně o 25 % a pouhé tři tituly skončily ve ztrátě (E.ON, GDF Suez a RWE).

USA


Na druhé straně Atlantiku zakončil index S&P 500 poměrně volatilní první kvartál se ztrátou 0,6 % (minus 12,5 bodu) na úrovni 2067,9 bodu. Ve Spojených státech investoři netrpělivě čekají na jasnou zprávu Fedu, kdy přesně začne zvyšovat úrokové sazby. Úrokový hike by měl podpořit dolar (nejen na páru s eurem), dopad na cenné papíry však může být opačný.

Top 5 akcií s nejvyšším zhodnocením

Hospira + 43,4 %
Kraft Foods +39 %
First Solar + 34 %
Boston Scientific + 33,9 %
Urban Outfitters +29,9 %

Praha

Při pohledu do zpětného zrcátka vypadá první kvartál letošního roku nadějně. Hlavní index pražské burzy PX zakončil obchodování v prvním čtvrtletí s velmi slušným ziskem 9,24 % a připsal si 87 bodu. První tři měsíce roku tak index PX poslaly na úroveň 1033 bodu.

Top 5 akcií s nejvyšším zhodnocením

Komerční banka +14,3 %
Erste +14,3 %
Pegas +8,6 %
VIG +7,8 %
ČEZ + 6 %

V plusu so obchodovaly ještě akcie pivovarů Lobkowicz (+4,7 % ) a cenné papíry Philip Morris (+3,55 %). Ostatní tituly pražské burzy zakončily 1Q15 v červených číslech.

Pro české investory je vhodné připomenout, že při nákupu zahraničních akcií podstupují měnové riziko a nepříznivý měnový pohyb může ukrojit velkou část kapitálových zisků. To v 1Q15 platilo především pro dolarové investice, koruna v prvním čtvrtletí vůči USD oslabila o 12,2 %, proti euru však o 0,6 procenta posílila. Proti kurzovému riziku se lze zajistit nákupem měnového forwardu, nebo prostřednictvím forexové investice. Obě varianty hedgingu Patria svým klientům nabízí, více ZDE.

Grafické zobrazení kvartální výkonnosti trhů v Evropě, USA a Praze nabízí následující graf (Euro Stoxx modrá, S&P 500 žlutá, PX zelená).

bbg

Japonsko

Posledním trhem, na který se podíváme, je Japonsko. Index Nikkei 225 si v 1Q15 připsal 8,33 % a poskočil o 1477 bodu na hladinu 19207 b. Hlavní index japonského akciového trhu tak poprvé od roku 2000 překonal 19tisícovou úroveň a program kvantitativního uvolňování z dílny Bank of Japan by mohl růst japonských titulů ještě nějakou podporovat.

Top 5 akcií s nejvyšším zhodnocením

Eisai +82,7 %
Kyowa Hakko + 37,9 %
Front Retailing + 34,3 %
Asahi Glass +33,8 %
MEIJI Holdings +33 %

Správný výběr akcií, základ úspěchu

Ze stručného kvartálního přehledu je patrné, že finanční trhy nabídly v uplynulých třech měsících dostatek příležitostí pro růst hodnoty portfolia. Klíčem k úspěchu se však správný výběr trhu, sektoru a konkrétní akcie s atraktivním růstovým potenciálem. Analytický tým Patria Finance proto pravidelně zveřejňuje Krátkodobé investiční tipy a Dlouhodobé investiční příležitosti (DIP), což jsou produkty obsahující vybrané akciové tituly se zajímavým ziskovým potenciálem.

Včera byl vydán nový seznam Dlouhodobých investičních doporučení (DIP), podrobnosti ZDE a byl též aktualizován seznam Krátkodobých investičních tipů, více ZDE.

Kompletní analýzu Dlouhodobé investiční příležitosti, která obsahuje všechny investiční tipy, si mohou klienti Patria Direct stáhnout v obchodní platformě v záložce Research.

Za zmínku také stojí, že ke kompletnímu seznamu mají přístup všichni aktivní klienti (alespoň jeden obchod za kvartál) Patria Finance. Investiční tipy, včetně analytických výstupů, jsou pravidelně zveřejňovány také na webových stránkách Patria v sekci Zápisník analytika.



Čtěte více:

Dlouhodobé investiční příležitosti - nenechte Vaše peníze zahálet!
04.02.2015 11:00
Investování na akciových trzích představuje náročnou disciplínu v obla...
Pivovarnický sektor - zajímavá investiční příležitost
05.02.2015 17:00
Není zrovna tajemstvím, že aktuální valuace akciových trhů v USA a Záp...
Měnové zajištění zahraničních investic – jistota ve světě turbulentních devizových kurzů
09.02.2015 13:00
Finanční trhy se v letošním roce, ale vlastně i v tom loňském, nesou v...
Krátkodobé investiční tipy - udělejte ze spekulace svého ziskového spojence!
11.03.2015 17:00
Asi jen málokdo nebude souhlasit s tvrzením, že aktivní investování na...
Krátkodobé tipy - platební budoucnost i sázka na cestu do oblak!
12.03.2015 17:00
Ve včerejším článku jsme klientům znovupředstavili produkt analytické...
Krátkodobé tipy - ikona doby Apple ale i bankovní gigant jsou v kurzu!
01.04.2015 11:00
Rádi bychom Vám prezentovali další ze série analytických prací našeho ...
Dlouhodobé investiční příležitosti (DIP) – Sektor telekomunikací
02.04.2015 13:00
Výběr správných titulů je při investování na kapitálových trzích klíčo...

Váš názor
  • Raději nám napište ty co se propadly nejvíc
    04.04.2015 7:03

    At' víme kterým se máme vyhýbat. Jako se na rybníce neoznačuje kde je nejsilnějsí led, nýbržto kde je nejslabší a čemu se vyhýbat. Tam jde o krk.
    Ha Ha Ha
Aktuální komentáře
03.12.2025
15:58Traders Talk: O Santa Rally rozhodne Fed, technologie se drží a zlato má prostor růst
15:07Je zahraniční kapitál do USA nasáván nebo je tam tlačen?
13:01Paměťové čipy zdražují o desítky procent a jejich výrobci nestíhají
11:59Evropské trhy pokračují vzhůru podobně jako krypto  
11:06Anthropic plánuje v příštím roce IPO
10:33Airbus kvůli vadě trupových panelů snížil cíl dodávek na letošní rok
8:50EU ukončí dovoz ruského plynu do roku 2027. Maďarsko a Slovensko přehlasovány
8:45Rozbřesk: Čína chce bojovat s průmyslovou deflací. Co to znamená pro Evropu a Česko?
8:43Nový AI čip od Amazonu, úvěrové riziko Oraclu na maximu od krize a zákaz dovozu ruského plynu do EU  
6:00Google se veze na AI vlně, pro Apple je umělá inteligence stále hrozbou?
02.12.2025
22:02Optimismus se vrací na americké trhy: Nasdaq posiluje, riziková aktiva ožívají  
17:27Ztrácí se výhoda vysokoškolského vzdělání?
16:13Skupina deseti evropských bank založila konsorcium pro stablecoin vázaný na euro
16:03Sociální politika po americku: Miliardář Dell dá dětem do deseti let 250 dolarů na investice
14:22Webinář Investiční trefy a přešlapy 2025 s Pavlem Mokošem již 4. prosince
14:19Britská centrální banka varuje před propadem trhů kvůli vývoji kolem AI
13:04Italská módní skupina Prada koupila od Američanů menšího rivala Versace
12:46OECD nechala výhled růstu globální ekonomiky beze změny, výhled Česka pro letošek zlepšila
12:08Altman bije na poplach. OpenAI odkládá plány na reklamu a agentickou AI, aby zlepšila kvalitu ChatGPT
11:50Inflace v eurozóně v listopadu nečekaně stoupla na 2,2 procenta

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
C3.ai Inc (10/25 Q2, Aft-mkt)
Dollar Tree Inc (10/25 Q3, Bef-mkt)
Macy's Inc (10/25 Q3, Bef-mkt)
Salesforce Inc (10/25 Q3, Aft-mkt)
Snowflake Inc (10/25 Q3, Aft-mkt)
UiPath Inc (10/25 Q3, Aft-mkt)