Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - Setkání Eurogroup v Rize

Rozbřesk - Setkání Eurogroup v Rize

27.04.2015 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Řecké výnosy šly v pátek opět vzhůru, protože dohoda mezi Athénami a Bruselem je stále v nedohlednu. Tedy alespoň podle šéfa skupiny ministrů financí eurozóny, který druhým dechem dodává, že Řecko nedostane žádné další peníze, dokud nepředloží požadovaný seznam reforem a nezačne je implementovat. Další setkání ministrů je přitom naplánováno až na 11. května a do té doby může napětí v Řecku rychle stoupat. 1. května mají Řekové splatit MMF úroky (200 mil. EUR), 8. a 15. května jsou splatné pokladniční poukázky celkově za 2,8 mld. EUR a 12. května je na programu pravidelná splátka MMF (766 mil. EUR). I když Athény možná ještě květnové splátky ustojí, bude to adrenalinové cvičení a na začátku léta již bude řecká státní kasa opravdu prázdná. Řada ministrů financí eurozóny proto začíná otevřeně mluvit o přípravě plánů na exit Řecka z eurozóny. Na páteční schůzce tento scénář chtěli aktivně řešit ministři ze Slovenska, Slovinska a Litvy. V této optice jsou trhy možná zatím až v moc velké pohodě a řecká rizika spíše přehlížejí - volatilita (index VIX) není daleko od historických minim.

Znepokojivé informace přitom v uplynulém týdnu přicházely i z USA. Třetí slabý výsledek zakázek na zboží dlouhodobé spotřeby nevěští pro americké HDP nic dobrého. Za první kvartál (bude zveřejněno tuto středu) pravděpodobně může dynamika HDP dokonce sklouznout do lehkého záporu. Ten samý den současně zasedá americký Fed. I když žádné revoluční změny v komentáři očekávat nelze, je jasné, že se slabým prvním kvartálem je první růst sazeb v červnu prakticky vyloučen.

Region

Regionální měny v závěru minulého týdne vesměs oslabovaly. Zatímco koruna vůči euru ztrácela pouze mírně, tak zlotý s forintem bez zjevného důvodu oslabily poměrně razantně (jistou roli mohla sehrát nervozita z jednání ministrů euroskupiny v Rize). Zlotý víceméně ignoroval dobrá data z polského trhu práce - míra nezaměstnanosti poklesla v březnu na nejnižší úroveň za posledních 6 let (pokud srovnáváme březnová data).

Nadcházející týden není z pohledu regionálních událostí příliš zajímavý. Pozornost budou přitahovat zejména dohry jednání v Rize a s nimi spojený další vývoj řecké dluhové krize. Zajímavé však rovněž bude zasedání FOMC, zejména ve světle o něco horších čísel, která v poslední době přicházela z ekonomiky. S vyšší nejistotou by měl jít ruku v ruce i opatrnější postoj k regionálním měnám, který by se vzhledem k dalšímu očekávanému snižování sazeb v Maďarsku měl projevit zejména na forintu.

Dluhopisy

Výnosy dluhopisů směřovaly v pátek dolů, když ani vývoj okolo Řecka ani americká data nedávala příliš prostor být optimistický. Dluhopisy přitom musí být na pozoru především před středečním zasedáním Fedu, kterému bude navíc předcházet ráno zveřejněný výsledek HDP. Nárůst volatility před zasedání FOMC by tak měl svědčit bezpečným aktivům a tak ceny dluhopisů včetně třeba těch českých mohou v první půlce týdne dále sílit.


Čtěte více:

Pimco: Výhled pro rozvíjející se trhy
24.04.2015 13:00
Jednotlivé rozvíjející se trhy (EM) jsou rozdílně citlivé na vývoj na ...
Co brzdí světovou ekonomiku?
27.04.2015 7:00
Stále více jsou patrné obavy týkající se růstu americké a čínské ekono...
Hotovost je mrtvá, ať žijí negativní úrokové sazby
24.04.2015 17:00
Negativní úrokové sazby se šíří jako mor. Představy střadatelů o tom,...

Váš názor
  • Proč vystoupení z Eurozony?
    27.04.2015 9:31

    Řada ministrů financí eurozóny proto začíná otevřeně mluvit o přípravě plánů na exit Řecka z eurozóny. Co může Řeky donutit k vystoupení z Eurozony? Rád bych slyšel nějaký logický argument. Existuje vůbec právní možnost , jak donutit Řeky odejít? Nebylo by lepší pro Řeky udělat na věřitele dlouhý nos, vyhlásit bankrot a nechat se podporovat z Ruska? Pro Rusy, zaplatit státní dluh za Řeky je blbost. Ale podporovat je po vyhlášení bankrotu, už tak pitome není. Vzhledem k tomu,jak by se dala skrz Řecko krásně rozkládat EU zevnitř. Proč se nepřipravují raději na Řecký bankrot? Copak si myslí, že Řeci jsou tak hloupí, aby si vybrali to , co se jim míň vylatí? Navic bych se divil Putinovi, kdyby teto možnosti nevyužil.
    jan planička
Aktuální komentáře
22.04.2024
8:16WEBINÁŘ už zítra: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
6:37Venku mrazy, na trzích dle Bank of America hezká letní rally?
21.04.2024
8:58Víkendář: Vysoký dolarový optimismus, zdravá korekce na akciích, ale trend mířící vzhůru
20.04.2024
16:00Summers: Vyšší inflační tlaky nejsou překvapením, celkově je ale stále pravděpodobnější mírný pokles sazeb v letošním roce
8:54Víkendář: Monetární politika je utažená, ale ekonomika hodně stimulována
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data