Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jakub Lukáš: Makléřská práce se díky novým technologiím hodně změnila

Jakub Lukáš: Makléřská práce se díky novým technologiím hodně změnila

1.5.2015 11:00
Autor: Pavel Daniel

V dalším pokračování série rozhovorů s lidmi, kteří spoluvytváří image Patria, jsme si povídali s makléřem Patria Finance Jakubem Lukášem. Téma bylo jasné - soudobá makléřská práce a kontakt s klienty.

Patria Online: Jak se dají v dnešní době nejlépe motivovat investoři k tomu, aby „tradovali“ více?

Cílem není motivovat klienty k tomu, aby co nejvíce „tradovali“, ale aby úspěšně fungovala domluvená strategie. Každý z investorů má jiný investiční horizont, averzi k riziku a tím pádem i zájem o investice do odlišných instrumentů. Počet jednotlivých obchodů se tak u každého investora velmi liší.

Patria Online: V čem se změnila povaha makléřské práce za poslední roky?

Makléřská práce se v poslední době změnila především co se týká oblasti využití nových informačních technologii, přičemž klientům je možné posílat podklady pro jednotlivé investice, ať už jde o analýzy, grafy a další data bez jakéhokoliv omezení. Klienti tak mohou prostřednictvím mobilů a tabletů podklady v podstatě ihned prostudovat a na aktuální příležitost na trhu zareagovat.

Patria Online: Z jakých informačních zdrojů při své práci vycházíte a co doporučujete klientům, aby sledovali?

Využívám v první řadě terminál Bloomberg, ale i například stránky CNBC a MarketWatch. Samozřejmostí je pak Patria Online, kterou doporučuji i svým klientům.

Patria Online: Jakou strategii by měli podle vás v dnešním turbulentním světě investoři naplňovat?

Investorům radím být trpělivý a vyhnout se tak zbytečným a unáhleným krokům, kterých by později mohli litovat. Důležité je si udržet určitý odstup a zachovat racionální uvažování.

Patria Online: Na co jste z investování nejvíce pyšný?

Radost mám samozřejmě pokud je strategie domluvená s klientem úspěšná a daří se tak naplňovat vytyčené cíle.

Patria Online: Podle čeho rozhodujete, o jakých investičních instrumentech se budete s klientem bavit?

V první řadě záleží na investičním horizontu, zda klient preferuje střednědobé investice například do stabilních dividendových titulů, případně dluhopisů nebo je jeho cílem provádět obchody s vyšší intenzitou a potenciálně vyšším ziskem, avšak za cenu vyššího rizika. Je tedy nutné si nejprve stanovit cíle, kterých chceme dosáhnout a až poté se bavíme o možných instrumentech, které můžeme využít.

Patria Online: Co je podle vás na práci makléře nejvíce lákavé?

Zajímavé na této práci je, že potřebujete mít celkový přehled o trzích, ale i o aktuálním dění ve světě jako takovém. Situace na trzích se vyvíjí každým okamžikem a určitě je lákavé být přitom, když navíc v aktuálním čase sledujete výsledek svých předchozích rozhodnutí.

Patria Online: Jste specialistou na nějakou oblast finančního, resp. kapitálového trhu?

Mým cílem je být všestranný a pomoci klientovi v každé oblasti kapitálového trhu. V Patrii mám ale na starosti sekci dluhopisů, tedy celkovou nabídku, kterou mohou investoři pro své investice využít.

Patria Online: Co by měl podle vás člověk znát a umět než začne investovat?

Před tím, než člověk začne investovat, tak by měl porozumět fungování jak kapitálového trhu, tak jednotlivých instrumentů.

Patria Online: Jakou komunikaci (e-mail, telefon, osobně,…) s klientem máte nejraději a proč?

Jako prvotní komunikace je vždy nejlepší osobní setkání, kde s klientem probereme všechny možnosti investování, vhodné instrumenty, ale i vztah k riziku. Pro další komunikaci je to pak telefon, kde je možné si vše v relativně krátkém čase vysvětlit.

lukas

Patria Online: Je lepší, když má makléř pro práci nějaké speciální vzdělání či praxi?

Předpokladem je znalost kapitálových trhů a tedy ekonomické vzdělání. Praxe je pak důležitá v tom, aby se člověk mohl zdokonalovat, dále rozvíjet a poskytoval klientům 100% servis.

Patria Online: Doporučil byste práci makléře svým přátelům?

Určitě!


Read more:: 


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data