Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Michal Zachar: Živí makléři mají pořád své místo na trhu

Michal Zachar: Živí makléři mají pořád své místo na trhu

23.3.2015 11:37
Autor: Pavel Daniel

I přes nástup online aplikací, které investorům dokáží „koupit“ vybranou investici, hrají podle Michala Zachara, vedoucího makléře obchodování s cennými papíry Patria Finance, stále velmi důležitou roli při rozhodování klientů živí makléři.

Patria Online: Co všechno dnes dělá oddělení obchodování s cennými papíry Patria Finance?

Makléřské oddělení Patria Finance má dnes 5 zaměstnanců. Věnujeme se hlavně svým vlastním klientům. Naše největší přidaná hodnota spočívá v aktivním vyhledávání nových investičních příležitostí – konkrétních tipech na nákupy různých investičních instrumentů, dle preference a investičního profilu každého jednotlivého klienta. Kromě toho píšeme články a natáčíme video spoty pro server www.patria.cz. Pravidelně také přispíváme živými vstupy do zpravodajství České televize na programu ČT24.

Patria Online: Jak se projevuje v práci makléřů nástup online brokerských společností?

V posledních letech roste podíl „online“ investorů. Je to samozřejmě dáno elektronickou dobou, ve které žijeme. Můj názor ale je, že bude stále existovat skupina investorů, kteří chtějí své peníze zhodnotit na kapitálových trzích, ale nemají čas trhy blíže sledovat. Přesně takový typ lidí vyhledává služby makléře. Neustálý vývoj finančních trhů přináší i nové finanční instrumenty. V dnešní době s klienty obchodujeme hlavně akcie (i formou spekulace na pokles - tzv. short sell), ETF (Exchange Traded Funds), ETC (Exchange Traded Commodities), certifikáty, warranty, podílové fondy, dluhopisy a forwardy.

Patria Online: Jaký člověk obstojí při makléřské práci?

Rozhodně takový, který je odolný vůči stresu. Tato práce vyžaduje maximální soustředění. Denně uzavřeme obchody za desítky milionů korun a při tak velkém objemu je každá chybička drahá. Realizace pokynů na burzách po celém světě probíhají v řádech vteřin, proto je nutné před posláním pokynu věnovat kontrole pár sekund navíc. Makléř by dále měl mít chuť se učit nové věci. Lidem tvrdím, že to, co mě na této práci nejvíc baví, je sledovat výsledek událostí, které jsem dopředu vyhodnocoval.

Patria Online: Doporučujete svým lidem nějaký způsob relaxace před stresem?

Myslím, že každý si sám najde nejúčinnější způsob relaxace. Obecně ale určitě platí, že psychicky náročná práce se dobře vyvažuje nějakou fyzickou aktivitou. Pro mě je relax rodina, příroda, cestování a samozřejmě sport.

Patria Online: Čím se dají motivovat klienti k tomu, aby obchodovali s „živými“ makléři a ne přes online platformu?

Pro své klienty hledáme zajímavé investiční příležitosti, konzultujeme s nimi jejich nápady, hlídáme zprávy u jednotlivých společností a vyhodnocujeme jejich dopad na cenu. Analyzujeme všechny ostatní důležité zprávy – makroekonomické, geopolitické a jiné. Máme možnost nastavit si cenové alerty a v případě jejich dosažení klienta informovat. Na začátku spolupráce se snažíme zjistit co nejvíce potřeb klienta a tomu přizpůsobit celou spolupráci. A určitě si zakládáme na budování dlouholetých vztahů s klienty. Novinkou posledních několika týdnů je možnost nakupovat prostřednictvím makléře podílové listy fondů z nabídky ČSOB/KBC. Jde o zajímavou alternativu pro klienty, kteří chtějí část svých disponibilních aktiv investovat dlouhodoběji a diverzifikovat své portfolio nad rámec obchodů s krátkým investičním horizontem.

Patria Online: Jakou vidíte budoucnost pro váš tým?

Určitě pozitivní! Služba osobního makléře patří již roky ke klíčovým produktům společnosti Patria Finance a dlouhodobá strategie firmy s našimi službami i nadále počítá. My makléři jsme samozřejmě stále připraveni navyšovat počet našich klientů a poskytovat jim servis na vysoce profesionální úrovni.

 


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba