Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přípravy na studenou válku? USA rozmístí ve východní Evropě 250 kusů těžké techniky

Přípravy na studenou válku? USA rozmístí ve východní Evropě 250 kusů těžké techniky

23.06.2015 16:12
Autor: Redakce, Patria.cz

Spojené státy rozmístí v šesti východoevropských státech 250 kusů těžké vojenské techniky, aby ujistily svou podporou spojence v NATO čelící řadě hrozeb od tlaku Ruska po útoky teroristických skupin. V Tallinnu to dnes oznámil ministr obrany USA Ashton Carter, který v estonské metropoli jedná s resortními kolegy z pobaltských zemí.

Podle šéfa Pentagonu půjde mimo jiné o obrněné transportéry, bojová vozidla Bradley a samohybné houfnice. Zbraně budou sloužit k vyzbrojení jednotek o síle přibližně praporu, jež budou "přinejmenším dočasně" rozmístěny v Estonsku, Lotyšsku, Litvě, Polsku, Bulharsku a Rumunsku, řekl Carter. Dodal, že tyto země s rozmístěním bojové techniky vyslovily souhlas. Jednotky se mohou v oblasti přemísťovat a účastnit vojenských cvičení.

Podle Cartera rozmístění výzbroje umožní Severoatlantické alianci, aby ještě rychleji reagovala na případné vojenské krize v regionu. Zároveň americké armádě usnadní výcvik vojsk. Pentagon bude rovněž při obraně před počítačovými útoky spolupracovat se střediskem kybernetické obrany aliance, které sídlí v Tallinnu.

Americký ministr obrany prohlásil, že budou-li USA požádány, a pokud bude požadavek schválen, budou připraveny poskytnout spojencům zpravodajské informace a pozorovací kapacity, jednotky zvláštního určení, logistické útvary, dopravní letectvo a široké spektrum zbraňové podpory včetně bombardérů, stíhacích letounů a raket odpalovaných z plavidel. Tyto armádní kapacity nebudou vyžadovat účast velkých pozemních sil, upozornil Carter.

Americká média o záměru USA rozmístit ve východní Evropě těžkou techniku informovala už před týdnem. Spojené státy prý chtějí tímto krokem uklidnit tamní spojence, které znervóznil ruský zásah na Ukrajině. Polsko a Litva údajně již chystají vhodné lokality pro umístění výzbroje.

V České republice podle nedávného prohlášení ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka pro rozmístění amerických zbraní vojenské důvody nejsou. "Pokud někdo cítí ohrožení, tak to je věc, kterou chápeme. Domnívám se ale, že v případě České republiky pro to vojenské důvody nejsou," řekl Zaorálek v polovině června.

Zdroj: RTRS, ČTK


Čtěte více:

Řecká krize vrhá stín na tamní cestovní ruch
23.06.2015 14:31
Řecko je díky své historii a geografické poloze ideálním místem pro tr...
Tesle dochází čas a trochu taky peníze; model X a 3 musí vytrhnout trn z paty
23.06.2015 15:11
Tesla Motors se v posledních dnech obchoduje jenom několik desítek dol...
Pár minut poté ... videokomentář na DAX
23.06.2015 15:08
Další ze série videokomentářů, zaměřujících se na technické signály, n...

Váš názor
  •  
    24.06.2015 6:11

    Tak už se konečně nebudeme bát toho zlého Putina, který má vojenské základny po celém světě, svými drony bombarduje, co se mu zlíbí, využívá drogového byznysu k financování ilegálních akcí proti jiným zemím a financuje převraty v zemích, kde potřebuje dosadit své loutky.
    Peté
    •  
      24.06.2015 8:24

      Já bych toho Putina tak nedémonizoval. Nejméně na dvou kontinentech Rusko žádnou vojenskou základnu nemá. jmenovitě v Austrálii a Antarktidě. A jeden světadíl - Afrika je s otazníkem nebot ještě nepanuje úplná shoda zda je Sýrie v Africe nebo ne.
      ..
      •  
        24.06.2015 11:18

        Jediné základny, které nyní Rusko má, se nacházejí v zemích bývalého SSSR, jedinou výjimkou je námořní základna v syrském Tartúsu. - http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/putin-zakladny-nato-a-usa-jsou-po-celem-svete-a-kde-jsou-ruske/ - http://svobodnenoviny.eu/kolik-maji-spojene-staty-ve-svete-vojenskych-zakladen-vysledek-by-asi-kazdeho-sokoval/ - http://www.zemavek.sk/articles/view/neskutocna-ruska-a-iranska-drzost
        Peté13
Aktuální komentáře
19.06.2026
17:38Trhy, staronová centrální banka a její superautopilot
15:53Výhled Invesco na druhé pololetí: AI dál podpoří trhy, slabší dolar může nahrát akciím mimo USA
15:32J&T Global Finance XI., s.r.o: Oznámení o desáté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny dluhopisu
14:06Gerber: Tesla je bez fúze se SpaceX bezcenná. Pokud investujete s Elonem, nemáte žádná práva, ale zisky ano
13:36Kuba pod tlakem sankcí USA spouští zásadní reformy. Otevírá ekonomiku soukromému sektoru
13:26TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady konané 19. června 2026
12:04Perly týdne: Zlato mířící opět nahoru a ega budující AI infrastrukturu
11:51RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodování Per rollam valné hromady společnosti
10:56Růstová nálada ochladla. Jednání s Íránem se odkládají, USA útočí na ASML a dluhopisy tíží politika  
10:11TESLA KARLÍN, a.s.: Zpráva z jednání valné hromady společnosti
10:08Eisman: Pozornost se může přesouvat k AI firmám, které nemusí navyšovat kapitál pro své investice
9:33J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Pozvánka na konferenci pro investory
9:27Komerční banka, a.s.: Informační povinnost
9:15WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Manažerská transakce
8:24SpaceX chystá miliardový dluh, USA a Írán odpočítávají dohodu a Amerika dnes "nejede"  
5:54Trh je rozdělený mezi Fed a ropu. Krátké výnosy rostou, dlouhé klesají  
18.06.2026
22:00Akcie na Wall Street poslední obchodní den v tomto týdnu pořádně zabraly  
17:20Zajímavá předpověď nejdůležitější ceny na globálních trzích a jeden návrat ke starému novému normálu
16:26Jan Bureš: ČNB zvyšuje sazby, může však jít o „první a poslední krok“
16:14Akcie poradenské firmy Accenture padají o 17 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data