Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jednání o Řecku i Iránu se protahují, ropa směřovala vzhůru, trend pokazil nárůst zásob v USA

Jednání o Řecku i Iránu se protahují, ropa směřovala vzhůru, trend pokazil nárůst zásob v USA

08.07.2015 16:46, aktualizováno: 8.7. 17:26
Autor: Kristýna Zahradníková, Patria Online

Aktualizováno

Neustále se prodlužující jednání o Řecku a iránském jaderném programu, slabší dolar a očekávaná data o amerických zásobách poslaly ceny ropy dnes po dalším poklesu opět vzhůru. Dva hlavní faktory odpovědné za pokles cen ropy v posledních dnech na chvíli mírně ustoupily do pozadí. O dalším vývoji jednání o řecké dluhové krizi se nic zásadního a nového nedozvíme pravděpodobně až do víkendu. Do včerejší prodloužené uzávěrky nestihl dosáhnout konečné dohody ani Irán se šesti světovými mocnostmi při jednáních o iránském jaderném programu ve Vídni a termín se dále posouvá až na pátek. Částečně se tak ulevilo investorům, kteří se obávali dopadu případného Grexitu na ekonomický růst v Evropě, což by mohlo poškodit poptávku po ropě.

Irán a Libye
S dalším odkládáním dosažení konečné dohody o iránském jaderném programu se odkládá i zrušení nebo zmírnění teheránských sankcí až o jeden měsíc, což by mohlo posunout i plány Blízkého východu na zvyšovaní ropného vývozu a odložit příliv iránské ropy na světový trh. Dalším rizikem navýšení nabídky na již tak přezásobeném trhu je znovuotevření hlavního ropného terminálu v Libyi v několika následujících dnech.

Čína a euro
Investoři jsou současně o něco optimističtější, co se týče situace čínské ekonomiky, která je druhým největším spotřebitelem ropy na světě. Akciové trhy v Číně dnes nadále padaly a Shanghai Composite uzavřel obchodování se ztrátou téměř 6 procent. Naopak černé zlato našlo útěchu v euru, které posilovalo vůči dolaru, což černé zlato denominované v dolarech zlevnilo pro kupující ze zámoří.

Zásoby v USA pokazily ropě dnešní růst
Důležitá jsou jako již tradičně každou středu pro ceny ropy data o zásobách v USA, ropu dnes podpořilo očekávání jejich poklesu. Zásoby nakonec navzdory očekáváním za poslední týden podle EIA vzrostly o 384000 barelů. Po datech z předchozího týdne, která ukázala na nárůst zásob černého zlata, se přirozeně trh dalšího růstu, který by mohl mít na ropu zničující dopad, obával a ropa reagovala dalším poklesem.


Aktuálně…

Ropa Brent dnes v 17:20 již přidávala jen 0,16 procenta na 56,94 dolarů za barel, ropa WTI ztrácela 1,17 procenta na 51,72 dolarů za barel.

wti 1day.png

Dnešní WTI.

Zdroj: WSJ, Reuters, BBG


Čtěte více:

Milton Friedman to věděl už v roce 1997; Euro Evropu nesjednotí - naopak
08.07.2015 13:00
V dobách, kdy v hledáčku investorů je řecká komedie, a otevřeně se mlu...
Euro, drachma nebo bitcoin? Čím by Řekové platili po Grexitu
08.07.2015 14:13
Vrcholní evropští představitelé dali Řecku čas do tohoto víkendu, aby ...
Čínská bublina a margin calls
08.07.2015 15:12
Pozornost finančních trhů se z Řecka pomalu přesouvá do Číny, kde zřej...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.12.2025
9:33Víkendář: Místo centrální banky podřízené vládě je lepší to, co udělal Clinton v 90. letech
13.12.2025
14:29Trumpova politika a její skutečné plody
9:07Víkendář: Změní stablecoiny monetární prostředí a fungování centrálních bank?
12.12.2025
22:00Wall Street se propadla nejvíce za tři týdny; stačilo pár komentářů k AI  
17:36Třetí fáze akciového trhu: těšení se na přínosy nových technologií
16:04Apple vs. AI bublina. Proč investoři hledají útočiště u výrobce iPhonu?
14:04Českou ekonomiku zatím táhne spotřeba a investice, ale zpomalení je na obzoru
12:37Euforie nevydržela. Akcie Broadcomu po konferenčním hovoru klesají kvůli obavám o ziskovost v AI  
12:20Michal Strnad plánuje expanzi. Chce z CSG udělat lídra evropského obranného průmyslu a zvažuje IPO v Amsterdamu
12:09Perly týdne: Bublina není důvod k prodeji
10:50Po euforii přichází korekce: Broadcom hlásí silné tržby a vyšší dividendu, ale AI výhled zůstává nejasný
9:55Nová cílová cena Patrie pro Komerční banku: Prostor pro růst se zmenšuje  
8:58Nová cílovka pro Komerční banku, renesance evropských dluhopisů a úspěch Eli Lilly  
8:52Rozbřesk: Odloží Evropská komise zákaz hybridních automobilů? Automobilky by tento krok uvítaly
6:10Investiční výhled 2026: Kondice ekonomik, inflace a blížící se volby  
11.12.2025
22:00Oracle po výsledcích propadá, ostatním se ale daří  
17:03Tři akciové fáze posledního čtvrt století a poučení pro dnešek
16:58EK zvažuje pětiletý odklad zákazu spalovacích motorů pro hybridní vozy
16:28WSJ:Trump po válce plánuje americké investice v Rusku včetně těžby vzácných kovů
15:41J&T ARCH INVESTMENTS - Konference pro investory

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data